Daha iyi yapı ve daha kolay dönüş…

Hasan

New member

İleri eğitim konusuna büyük ilgi vardı. Alman rzteblatt katılımcılara sordu. /D

Mainz Daha ileri kursiyerler için iyi bir yapı, yeterli esneklik ve örneğin ileri eğitim birlikleri çerçevesinde kolay rotasyon seçenekleri önemlidir.

Dresden Üniversitesi Hastanesi nöroloji kliniğinde ve poliklinikte eğitim gören doktor Constanze Weber, bugün Genç Doktorlar Diyalogunda, biz gençler çok iyi uzmanlar olmak istiyoruz, bu nedenle yapılandırılmış ileri eğitime, iyi eğitim görevlilerine ve uygun geri bildirime ihtiyacımız var dedi. Alman Tıp Günü etkinliği öncesinde forum.

Bonn Üniversite Hastanesi Nöroradyoloji Kliniği yöneticisi ve ileri eğitim verme yetkisine sahip kişi olan Alexander Radbruch da ileri eğitimin daha esnek bir şekilde tasarlanması çağrısında bulundu. Odak noktası, kursiyerlerin ilgi alanlarına göre farklı şekilde ayarlanabilmelidir. Radbruch, bu anlamda ileri eğitim verme yetkisine sahip olanların da sağlama sorumluluğu bulunduğunu ve genç doktorların talepte bulunmasını beklememeleri gerektiğini söyledi.

Hem ayakta tedavi alanında hem de diğer hastanelerde esnek rotasyon seçenekleri de önemli olacaktır. Üniversite kliniğinde çok çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Köln Üniversite Hastanesi'nde jinekoloji eğitiminin ilk yılında olan Sarah Woldu, bunların çoğunun eğitim düzenlemelerinin bir parçası bile olmadığını söyledi. Belirli bir süre için komplikasyonsuz doğumların daha fazla olduğu daha küçük bir hastaneye gitmeleri yararlı olacaktır. Woldu, bu seçeneklerin hala çok zor olduğunu söylüyor.

Weber, düzenlenmiş bir yasal çerçeveye sahip uygun ileri eğitim dernekleri çağrısında bulundu. Weber, değişirseniz mali açıdan da bir dezavantajınızın olmayacağını söylüyor. Bir diğer eleştiri ise rotasyonların genellikle kliniklerin ekonomik olarak çalışmasını sağlayacak alanlara dayalı olmasıdır. Sonuç olarak, Weber, parçaları öğrenemiyorum ve yeterli eğitim alamıyorum, diyor.

Mirza Saim Baig (31), üroloji stajyeri, Minden

Mirza Saim Baig /Jrgen Gebhardt

İleri eğitimde hala yapısal eksiklikler bulunmaktadır. Örneğin ben şahsen hiçbir zaman yapılandırılmış bir eğitim planı almadım. Genel olarak, diğer ülkelerde yaygın olduğu gibi, genellikle uygun bir ileri eğitim konseptinin eksikliği söz konusudur. Bazı klinikler zaten buna benzer bir şey sunup uygulayabiliyor. Bazı kliniklerin halihazırda üroloji sürekli eğitim müfredatına (WECU) sahip olduğunu biliyorum, ancak daha fazla kliniğin bunu tanıttığını görmek isterim.

Marcus Dannehl (33), çocuk doktoru stajyeri, Mannheim

Marcus Dannehl / Kurz

Ne yazık ki, özellikle başlangıçta bazı denetçiler eLogbook'u kullanmıyordu, bu yüzden yine de analog sertifikalar aldım. Bu durumlarda tabip birliklerinin, sonunda teslim ederken bu yazılı sertifikaları da dikkate alması gerekecektir. Zanaatkarlık açısından önemli olan alanlara daha düşünceli bir rotasyon yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle, özellikle gece vardiyalarında daha önce ilgili muayeneleri yapmış olmama rağmen, ultrason muayenelerini gerçekten nispeten geç öğrendim. Rotasyonlar sırasında yatan hasta ve ayakta tedavi servisleri arasında geçişin de daha kolay olması gerekiyor. Pediatri alanında artık hastanede değil çocuk doktorunun muayenehanesinde yapılan J2'ye kadar U muayenelerinin yapıldığını kanıtlamanız gerekir. Bununla birlikte, ayakta tedavi rotasyonuna yönelik bu gereklilik uygulamada zordur çünkü tıbbi muayenehaneler için tam hastane maaşıyla dört ila beş ay boyunca daha fazla stajyer istihdam etmek mali açıdan değerli değildir. Ya eğitim düzenlemeleri buna göre düzenlenecek ya da tıbbi muayenehanelerin daha fazla stajyer kabul edebilmesi için daha fazla fon sağlanacak.

Kahina Toutaoui (32), genel tıp stajyeri, Berlin

Kahina Toutaoui /Jrgen Gebhardt

Şu ana kadar ileri eğitim büyük ölçüde yaparak öğrenme üzerineydi. Benim için ileri eğitim aslında öğrenecek alanımızın olması, geri bildirim almamız ve ileri eğitimimizle doktor olarak şekillenmemiz anlamına geliyor. Neyse ki genel tıpta, iyi öğrenme fırsatlarına ve genç meslektaşlardan oluşan bir ağa sahip temas noktaları olarak yeterlilik merkezlerimiz var. Aslında genel tıpta böyle bir ağa ihtiyacınız var çünkü uygulamada ileri eğitim vermeye yetkili kişilerle genellikle 1:1 oranında çalışıyoruz. Bu olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir çünkü aynı zamanda bağımlılıklar da yaratabilir.

© ER/cmk/Haberler

Alman tıp dergisi baskısı

Haberler