Cumhuriyet yardımıyla mühendis oldum

Bakec

New member
Usta sanatçı Ali İstek Binboğa SÖZCÜ HAFTASONU’na konuştu… Binboğa eğitim gördüğü periyotta devletin kendisine el uzattığını belirtti ve ekledi: İmtihanları kazandım, üniversiteye kadar yatılı okuyabildim. Atatürk’e bu yüzden de minnettarım.

Ali İstek Binboğa, 12 Mart muhtırasının akabinde yazdığı “Yarınlar Bizim” müziği Eurovision’da halkın oylarıyla birinci olduğu biçimde yarışa gönderilmedi. ‘Faşistlerin başına özgürlük ve barış kazınmadıkça yarınlar bizim olmaz’ diyen ünlü sanatçı Binboğa ile çocukluğunu gençliğini ve yarınları konuştuk…

Çocukluğunuz ve eğitim ömrünüz nasıl geçti?

Kayseri Sarız’ın Ördekli Köyü’nde doğdum. Binboğa dağlarının ortasında bulunan 36 haneli köyümüzde kışlar sert geçerdi. Köyde tarımcılık ailelere yetmiyordu. Tek devaları çocukları okutmaktı. 6 yaşından itibaren parasız yatılı öğretmen okuluna girene kadar her yaz dağda çobanlık yaptım. Cumhuriyet fazlaca büyük fırsat eşitliğidir aslında. 5 sınıflık ilkokulda okudum. Cumhuriyet diyor ki; “Sınava gir kazandığın sürece seni okuturum.” Parasız yatılıyı kazanıyorum. 3. sınıftan daha sonra müzik yeteneğimi keşfediyorlar. Oradan beni Ankara’ya konservatuar özdeşi okula gönderiyorlar. Fen derslerimin kuvvetli olduğunu görür görmez Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’na gönderiyorlar. Akabinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nden elektrik mühendisi olarak 1973’te mezun oldum. Cumhuriyetin bu biçimde on binlerce neferi var. Bunu Cumhuriyet’e, Atatürk’e borçluyuz. Minnettarız…

YAKINDA YENİ BİR BAYRAK MÜZİK GELİYOR
Sanatçı Ali İstek Binboğa, süreçte fazlaca eser yazdığını belirterek, “Eserler birikti, eser sizi zorluyor. Türkiye’nin ümitsizliğine son verecek bir bayrak şarkıyı YouTube’dan halkın hizmetine sunacağım” diye konuştu.

SANDALYE ÜZERİNDE YATTIM

Daima yatılı mı okudunuz?

İTÜ’ye girdiğimde yurt bulamadık. Gümüşsuyu’ndaki yerleşkenin kantininde 6 ay sandalyenin üzerinde yattım. Yurda gelmeyenler olduğunda günübirlik onların yataklarında yatardım. daha sonra mesken ararken otobüsün biletçisi bir odası olduğunu söylemiş oldu ve bize kiraladı. Oda o kadar soğuktu ki cama, “Bu meskende dinlendirilmiş soğuk var isteyenlere servis edilir yazıyorduk.”

Bugün eğitim sistemi sizce nasıl?

Devletin birinci bakılırsavi eğitimdir. Olağan hayatta cehaleti reddeden, cehaleti bir insanlık cürmü üzere kabul eden bir eğitim seviyesinin oluşturma mecburiliği vardır. Bunun ortasında eğitenlerin asla ekonomik dertleri olmaması gerekir. Her yıl ulusal eğitim bütçesinin iki katına çıkarılması gerekir. Teknoloji yakalamak için teknolojiye gereksiniminiz var.

Öğretmen müziği nasıl yazıldı?

Parasız yatılı öğretmen okuluna girdiğimde sınıfın en kısa boylularındandım, çelimsizdim. İki bayan öğretmenim kendi çocuğuymuş üzere bana ihtimam gösterirlerdi. Özgüven aşıladılar. vakit içinde her karşılaştığım öğretmen bana motive eden güçle takviye oldu. Bu öğretmenlerin hakkı ödenmez dedim. Onlara duyduğum minnet niçiniyle şarkıyı yazdım. Ne vakit başarılı birini görsem birinci öğretmenin kim diye sorarım.

12 Mart Muhtırası hayatınızı değiştirdi mi?

12 Mart 1971’de teknik okulda öğrenciydim. Büyük bir baskı vardı, arkadaşlarımız gdolayılüyordu. Yarınlar Bizim müziğini yazmama sebep oldu.

Biz o periyot teknik üniversitede bir anket yaptık. Öğrencilerin yüzde 86’sı Türkiye’nin sosyalizmle kalkınabileceğini lakin tam bağımsızlık prensibiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde gidileceği biçiminde bir sonuç çıktı. Tam bağımsızlık bununla birlikte insanların emek bağımsızlığını da getiriyordu. Emek bağımsızlığının da sosyalizmde olabileceği niyetindeydik. Tek ışığımız ve rehberimiz Atatürk idi. Atatürk’ü bu taraftan incelediklerinde nazaranceklerdir ki ismi konmamış bir sosyalizm gdolayıyor. Bunu tez ediyorum. Atatürk’ün o önden iktisat kongresinden tutun attığı bütün adımlar bu biçimdedir. Emeğe saygılıdır. Emeğin mutlak hükümran olmasını ister.

ADALET ARANIR HALE GELDİ

Bugünkü solcularla sizin dönemizdekiler içindeki fark nedir?

Tam bağımsızlıkçı olanlar esnemedi. hiç bir şey onları yolundan döndürmedi. Kendimi nacizane bu biçimde kabul eden biriyim.

Şarkılarınızda daima umut, sevgi, özgürlük, barış var…

Ben bu ülkenin fakat emeğe hürmetle, o emeği oluşturacak fırsat eşitliği ve eğitimle kalkınabileceğine inanıyorum. senelerca yazdığım müziklerde da dostluk barış ve emekten öteye gitmedim. Bu ülkede dostluk ve barışı hâkim kılarak yapan tek şahısım. Toplumsal kavramları aşk teması üzere koyan tek şahısım. niye? Özgürlük ve barışı tüm insanların hasreti olacak yarınlar dediğimden…

Adalet yürüyüşüne katıldınız. Adalet ülkemizde ne durumda?

Adaleti, ruhta adalet olarak düşünüyorum. Yeryüzünde karşılığı olmayan tek şey vicdan kanamasıdır. Şu anda ülkede epey mutlak butlan (yok hükmünde) konumunda adalet var. Adalet aranır üzere bir konum içine girdi.

16 yıl kendinizi niye geri çektiniz?

Birinci bulunmasına karşın Eurovision Yarışı’na katılamayan yapıtım “Yarınlar Bizim”, 1975’te CHP’nin seçim müziği oldu. Turan Güneş, “Bunu kullanıyoruz” dediğinde, gidin bir plak alın siz de kullanın dedim. O devirde bunun bir karşılığı var demedim. Kâfi ki özgürlük ve barış kavramları insanlara gitsin istedim. Müzik o denli bir sinerji yarattı ki, CHP yüzde 44 ile iktidara geldi. MSP ile koalisyon yaptılar. Bir şey oldu. Hangi müziğimi göndersem kontrolden geçmedi. CHP iktidara geldi. TRT bana ambargo koydu. Parlamentoda sanatkarlara verilen yemeğe tek davet edilmeyen bendim. İktidardan gittiler. MC hükümetleri geldi. Yeterliden tüy diktiler üstüne. Bir müzik üretmek sanatkara sancılar yaşatır. Çabucak halka gitmesini ister. 12 Eylül öncesi fakru zarurete düştük.

FAŞİST REJİMLE YAPAMAZDIM

12 Eylül ihtilalinden daha sonra bana “İlk öğretmenim” müziği için ödül vermek istediler. Mükafatı kabul etmedim. daha sonra sanatkarlara sahneye çıkmak için karne vermeye kalktılar. O devir valiye karşı çıktım. Fakat sahneye çıkmak için kağıt aldık. 12 Eylül’den daha sonra düşündüm. İçinde olduğun ortam sana yol vermedi. Karşı oldukların hiç yol vermedi. Karşı çıktığın faşist rejim var. Bunlarla yapamam dedim ve bekledim. Bu rejimle uzlaşıya girmemek için tutum aldım. Sabırla duruşum epeyce uzun sürdü. Boş durmadım bu vakitte 52 şahsa iş verdim, onları istihdam ettim.

Atatürk’ün ismi sansürleniyor. Andımız yasaklanıyor. Atatürk’ten niye korkuyorlar?

Atatürk bir dağdır, dağların en büyüğüdür. İnsanlığın ulaştığı en şanlı mertebedir. Her insan der ki; Ahdım olsun bunu başaracağım. Bizim andımızda bu biçimde bir şey. Bu bir ahtır. Ortadan kalkmaz ki.

Türkiye’nin sorunu ne?

Beşerler hastalandığı üzere toplumlar da hastalanır. 12 Mart’ta hastalandık,1975 seçimleriyle tam düzelmek üzereyken, 1980’de hastalandık. 1975-80 içinde iyileşmemize müsaade vermediler. 15 Temmuz 2016’da toplum bir daha hastalandı. Tedavi barıştır.