Harry Potter yıldızından Rowling için enteresan benzetme: “Aynı fikirde olmadığım teyzem gibi”

Bakec

New member
Harry Potter serisinin muharriri JK Rowling, reaksiyon toplamaya devam ediyor. Rowling, trans bireyler hakkında yaptığı açıklamadan daha sonra hem serinin hayranlarının tıpkı vakitte oyuncuların reaksiyonuyla karşılaşmıştı. 20. yıl özel bölümününde de görünmeyen Rowling ile ilgili bir açıklama da Rupert Grint’ten geldi.

Harry Potter serisinin yıldızı Rupert Grint, serinin muharriri JK Rowling’in trans bireyler hakkındaki açıklamasından daha sonra “Aynı fikirde olmadığım teyzem gibi” dedi.
Ron Weasley karakterini 8 sinema boyunca canlandıran Rupert Grint, Rowling’e reaksiyon gösteren son oyuncu oldu. Rupert Grint, JK Rowling’i translar hakkındaki görüşlerine katılmadığı bir teyzeye benzetti.

Harry Potter yıldızı, geçen yıl biyolojik bayanların trans hakları lehine riske atıldığına dair telaşlarını lisana getirdiğinde Rowling’e karşı konuşanlar içindeydı. 33 yaşındaki Grint, Sunday Times’a şunları söylemiş oldu: “JK Rowling’i bir teyzeye benzetiyorum. Teyzemin söylemiş olduği her şeye kesinlikle katılmıyorum fakat o hâlâ benim teyzem.”

Rowling, yorumları niçiniyle trans aktivistler tarafınca karalandı. Daniel Radcliffe ve Emma Watson da transseksüel topluluğu destekledi. Lakin Rowling, transfobik olduğunu reddetti. Yayınladığı bir tweet’te: “Seks gerçek değilse, global olarak bayanların yaşanmış gerçekliği silinir. Transları tanıyorum ve seviyorum, fakat seks kavramını silmek, biroldukca kişinin hayatını manalı bir biçimde tartışma yeteneğini ortadan kaldırıyor.”

Rupert Grint, 2001’den 2011’e kadar olan sekiz sinemanın hepsinde başrol oynadı ve en az 70 milyon dolar kazandı. Grint, röportajında rolüyle ilgili de şunları söylemiş oldu: “Ron’dan ayrılmayı hâlâ fazlaca güç buluyorum. ömrümü Harry Potter sinemalarında ölçüyorum. İçime fazlaca işlemişler. Kendimi Ron olmaktan ayırmak fazlaca güç. 20 yıl evvel başladığına inanamıyorum. Muhakkak kim olduğumu şekillendirdi.”