İKSV’nin 50. yaşı kutlandı

Bakec

New member
Kuruçeşme’de bir yerde gerçekleştirilen aktifliğe vakfın çalışanları, sponsorlar, sanatkarlar, kamu ve kültür kurumları temsilcileri katıldı.

İKSV İdare Şurası Lideri Bülent Eczacıbaşı, “İKSV 50 yıldır burada. Ben de 50 yıldır buradayım. Bu 50 yılda sadece birinci şenliğin açılışını kaçırmıştım. İKSV’nin en yakın takipçilerinden biri olduğumu belirtmek büyük gurur veriyor bana” dedi.

Vakfın 50 yılda gerçekleştirdiği etkinliklere işaret eden Eczacıbaşı, şu biçimde devam etti:

“50 yıllık geçmişe baktığımda, sanatın farklı disiplinlerinde binlerce aktiflik görüyorum. Dünyanın dört bir yanından, kültür ve sanatın en değerli icracılarını Türkiye’nin yetiştirdiği büyük yıldızları görüyorum. Bu topraklarda yetişip Venedik’te, Fransa’da, Londra’da sanat üretimlerini görüyorum. Memleketler arası bağları kuvvetli, dünya çapında gıptayla bakılan bir kent, isminden övgüyle kelam edilen bir ülke görüyorum. Ömürden zevk alan, düşünen, eleştiren, geliştiren, umut dolu beşerler görüyorum.”

“İKSV NE YAPIYOR?’ SORUSUNUN YANITI BURADA GİZLİ”

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner de İKSV’nin kuruluş gayelerine değinerek, “Türkiye ile dünya içinde daima ve kalıcı bir etkileşim sağlamak. Kültür sanat üretiminde faal rol oynamak ve kültür siyasetlerinin oluşmasına katkıda bulunmak. İşte 50 yıldır aslında İKSV ne yapıyor sorusunun yanıtı da burada bilinmeyen. Elinden geldiği kadar İKSV eleştirel kanıyı besliyor, estetik hissini geliştiriyor, ortasında bulunduğumuz hayatı da güzelleştiriyor” tabirlerini kullandı.

Etkinlikte sanatçı Nükhet Duru ve orkestrası sahne aldı. Sevilen müziklerini yorumlayan Duru’ya ‘Melankoli’ isimli müziğinde Kalben eşlik etti. Nükhet Duru ayrıyeten Kenan Doğulu ile ‘Güzeller İçinden’, ‘Aynı kadeh birebir mey’ ve ‘Tutamıyorum zamanı’ isimli müzikleri seslendirdi. (AA)