Kar yağışı 4’te 3’ü buharlaşan barajlar için umut oldu

Bakec

New member
Kar yağışı 4’te 3’ü buharlaşan barajlar için umut oldu
VAN (İHA) – Kar yağışı 4’te 3’ü buharlaşan barajlar için umut oldu

Baraj göllerindeki su kaybı uydu imajlarına yansıdı

VAN – Van Gölü Havzası’nda yer alan barajlarda su düzeyinin 4’te 3’lük kısmının yok olması uydu imajlarına yansırken, bu yıl ki kar yağışı ise umut oldu.

Van Gölü Havzası’nda yer alan baraj göllerindeki korkutan çekilme uydu imgelerine yansıdı. 2015 yılından bu yana devam eden ve 2021 yılında tesirini gösteren global iklim değişikliği Van Gölü Havzası’ndaki barajların kıymetli ölçüde küçülmesine niye oldu. Bilhassa havzada yer alan Zernek Baraj Gölü ise kuraklıktan en çok nasibini alan su kaynaklarından oldu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Su Eserleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, 2015 ile 2021 yılı içinde baraj gölündeki su kaybının uydu imgelerini inceledi. İmgelere göre, 2015 yılında yüzey alanı 4,7 kilometrekare olan barajdaki su, 2020 yılında 3,9 kilometrekareye ve 2021 yılında ise 1,68 kilometrekareye kadar gerilediği tespit edildi. 2022 yılında Türkiye’nin dört bir köşesinde yağan kar yağışı ise baraj ve yer altı su kaynakları için şimdiden umut oldu.

“Van Gölü Havzası hassas bir yapıya sahip”

İHA muhabirine konuşan Van YYÜ Su Eserleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, Türkiye’de görülen hidrolojik kuraklığın tesirlerinin Van Gölü Havzası’nda da kendisini hissettirdiğini belirtti. Van Gölü Havzası’nın öbür bölgelere nazaran daha hassas bir yapıya sahip olduğunu tabir eden Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, “Ülkedeki barajların temel kuruluş emeli ziraî üretim yapmak ve elektrik gücü üretmektir. Ancak Van Gölü Havzası’ndaki barajlar, bölgede 15 bin insanın geçimini sağladığı inci kefallerinin yaz aylarında gerçekleştirdiği üreme göçü esnasında akarsularda yeteri su debisi olmasını sağlıyor” dedi.

“Barajlarda su yok denecek noktaya ulaştı”

2021 yılında yaşanan kuraklıktan dolayı barajlarda suyun yok denecek noktaya ulaştığına dikkat çeken Akkuş, “2015 yılından itibaren barajlarda bulunan su ölçüsü, süratli bir düşüşe geçti. Havzada 3 değerli baraj var. Bunlar Zernek, Sarımehmet ve Koçköprü barajlarıdır. Zernek Barajı, 2015 yılında yüzey alanı 4,7 kilometrekareyken, 2020 yılına geldiğimiz vakit 3,9 kilometrekareye ve 2021 yılında ise 1,68 kilometrekareye kadar düştü” diye konuştu.

2022 yılı su kaynakları için umut oldu

Bu yılın ocak ile mart ayları içinde Van Gölü Havzası’nın yağış almasını beklediklerini lisana getiren Akkuş, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Önümüzdeki 1,5 aylık devirde havza yeteri ölçüde yağış almazsa; ne balığın üremesi ne de çiftçinin tarlasını sulaması için yeteri su bulamayacağımız manasına geliyor. Umut ediyoruz ki şubat ayı içerisinde havzamız ağır bir biçimde kar alır ve barajlar bir nebze de olsa suyla dolmuş olur.”

(YLM-MSA-Y)

İhlas Haber Ajansı / Yılmaz Sönmez – Şimdiki

Umut, kar, Van, su, Yeni, Haber