Karaman’da çiftçiler patates hasadına kova atma merasimi ile başladı

semaver

New member
Karaman’da çiftçiler ile firmalar içinde mutabakatlı eser ekimi her geçen yıl artıyor.

Merkeze bağlı Burunoba köyünde de mutabakatlı olarak 4 bin dekar alanda ekilen cipslik patatesin hasadı yapılmaya başlandı.

Personellerin patatesleri topladıkları plastik kovaları topluca havaya fırlatması ise farklı manzara oluşturdu.

Öte yandan 120 kişinin emeği bulunan tarlada, 15 bin ton patates rekoltesi bekleniyor.

“TÜRKİYE’NİN KIYMETLİ MARKALARINA GİDİYOR”

Ziraat Odası İdare Şurası Lideri Mehmet Bayram, bölgede üretimle ilgili yapılan her çalışmanın kendilerini keyifli ettiğini tabir etti.

Bayram, “Çiftçiler olarak bizlerin tek sorunu sudur. Suyla meselemiz olmadığı sürece bu çiftçi her türlü üretimi yapıp Türkiye’nin tüm muhtaçlıklarını karşılayacak güce ve imkana sahiptir. Burada üretilen patates Türkiye’nin değerli markalarına gidiyor. Bir firmamız yaklaşık 4 bin dekar alanda ekim yapıyor ve 15 bin ton da rekoltesi var. Üstelik tohumluğunu da kendisi üretiyor. Bu da Karaman’da örnek bir üretimdir” sözlerini kullandı.

“FİYATA YANSIMASI KAÇINILMAZ”

Bayram, rekolte düşüklüğünden dolayı bu kış, patates fiyatlarının biraz yükselebileceğini söz ederek, “Oda lideri olarak mamüllerin hasat vakit içinderında kesinlikle toprakları gezip üreticiyle görüşüyorum. Geçtiğimiz yıla baktığımız vakit bu tarlada dekar başı 6 ton eser alınırken, bu yıl 1 ton düşüş olduğu söyleniyor. Bu düşüşün kuraklıktan dolayı olduğunu düşünüyorum. Bunun da fiyata yansıması kaçınılmaz. Şu an tarlada cipslik patatesin kilosu 2 lira ile 2.5 lira içinde satılıyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE GENELİNDE PATATESİN ÜRETİMİ DÜŞÜK OLACAK”

Firma sahibi Fuat Bedlek, “Üretimimiz fazla olduğu için burada soğuk hava deposu yaptık. Üretilen patatesi boylama yaptıktan daha sonra tahta kasalarla depomuza koyuyoruz. Oradan da tırlarla cips fabrikalarına gönderiyoruz. Yaşanan kuraklık niçiniyle bu yıl, evvelki senelerda aldığımız randımanı alamadık. Ben ülke genelinde patates eken arkadaşlarıma sorduğumda bana randıman düşüklüğü olduğunu söylüyorlar.

Bu yıl Türkiye genelinde patatesin üretimi düşük olacak. Bu niçinle de fiyatların olağan fiyatın üzerine çıkacağını düşünüyorum. Hasat vaktinde patatesin fiyatın uygun olması gerekirken, bizim de beklemediğimiz üst sayılarda gidiyor. Kışın daha da yükseleceğini kestirim ediyorum”
dedi.

“VERİMİMİZ FAZLA OLMAYACAK”

Tarla sahibi Ramazan Sayma ise, “Ben bu patatesi 5 yıldır mutabakatlı olarak ekiyorum. Geçen senelera nazaran verimimiz kuraklıktan dolayı fazla olmayacak. Dekar da 1.5 ton üzere bir kaybımız vardedi.