Mehmet Muş: Ticaret hacmimizi en kısa vakitte 500 milyon dolar düzeyine ulaştırabileceğiz

semaver

New member
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço’nun iştirakiyle Congresium Ankara’da düzenlenen Türkiye-Angola İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, koronavirüs salgını sürecinin başlangıcından bu yana bu biçimde bir aktifliği birinci kere yüz yüze gerçekleştirdiklerine işaret etti.

“ANGOLA İLE TİCARİ VE EKONOMİK ALAKALARIN GELİŞTİRLMESİNE EHEMMİYET VERİYORUZ”

Muş, 2003 yılından beri uygulanan “Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlgilerin Geliştirilmesi Stratejisi”nin, kıta ile bağlantıların hayli boyutlu bir yaklaşımla geliştirilmesini sağladığına dikkati çekerek şöyleki devam etti:

“2003 yılında Türkiye-Afrika ticaret hacmi 5 milyar 400 milyon dolar düzeylerinden 2020 yılına gelindiğinde 25 milyar 300 milyon dolara ulaşmıştır. Kıtaya ihracatımız 2 milyar 100 milyon dolardan 15 milyar 200 milyar dolara, yaptığımız ithalat ise 3 milyar 300 milyon dolardan 10 milyar 100 milyon dolara yükselmiş durumdadır. 18 yılın sonunda Afrika’daki yatırımlarımızın piyasa kıymeti 6 milyar doları aşmış, Türk müteahhitlerinin kıta genelinde üstlendikleri projelerin büyüklüğü ise kümülatif olarak 70 milyar doları geçmiştir. Halihazırda, Afrika’nın 43 ülkesinde büyükelçiliğimiz, 26 ülkesinde ise ticaret müşavirliğimiz bulunmaktadır. Türk Hava Yolları, kıta genelinde 58 noktaya uçmaktadır. Önümüzdeki periyotta de ‘kazan-kazan’ prensibi ve eşit iştirak temelinde iş birliğimizi her alanda geliştirmek istiyoruz.”

250 MİLYON DOLAR TİCARET HACMİ ARTIRILACAK

Ticaretin iki ülke içindeki büyük potansiyeli yansıtacak düzeye gelmesi için karşılıklı yarar prensibi çerçevesinde gayret sarf edilmesi gerektiğine işaret eden Muş, 2020’de 250 milyon dolar olan ticaret hacmini daha ileriye taşımak için çalışmalara devam edeceklerini bildirdi.

“TİCARET HACMİNİN 500 MİLYON DOLARA ULAŞTIRILMASINA DİKKAT ÇEKİLDİ”

Muş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün söz ettiği ticaret hacmini en kısa vakitte 500 milyon dolar düzeyine ulaştırma maksadına dikkati çekerek şunları söylemiş oldu:

“Bu maksada ulaşılacaktır. İki ülkenin potansiyeli dikkate alındığında bu gaye fazlaca kısa vakitte yakalanacaktır. Bugün ayrıyeten huzurlarınızda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dün verdiği muştuyu de yenidenlamak istiyorum. Bu en üst seviye ziyaret programının bir iade-i ziyareti olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mız başkanlığında iş adamlarımızın da dahil olduğu geniş bir heyetle ekim ayında Angola’da olacağız. Yapacağımız bu ziyaretin ikili münasebetlerimizi daha ileriye taşıyacağından ve yakaladığımız ivmeyi sürdüreceğinden eminim.”

Angola’da ziraî sürece, madencilik ve dokumacılık üzere bölümlerin potansiyel arz ettiğini belirten Muş, bunun yanında güç santralleri ve elektrik iletim altyapılarının inşası ve modernizasyonu, elektrik dağıtım hizmetleri üzere alt kesimlerin muazzam potansiyelleriyle öne çıktığını lisana getirdi.

“TOSYALI HOLDİNG YATIRIMI ‘BAYRAK TAŞIYICI’ PROJE OLACAK”

Bakan Muş, Angola’da şu anda madencilik, un endüstrisi, ilaç ve gübre dalı başta olmak üzere kimi Türk yatırımlarının gündemde olduğunu lisana getirerek şunları kaydetti:

MÜTEAHHİTLİK KESİMİNDE İKİLİ MÜNASEBETLER GELİŞTİRİLECEK

Müteahhitlik bölümünün ikili alakaların geliştirilmesi açısından ehemmiyetine işaret eden Muş, Türk firmalarının şimdiye kadar Angola’da 809 milyon dolar pahasında 5 proje üstlendiğini söylemiş oldu.

Muş, “Önümüzdeki periyotta de Türk müteahhitlerinin, Angola’daki demir yolu, havalimanı, liman, köprü yahut su dağıtım-iletim çizgileri üzere biroldukça altyapı projelerinde rol alabileceğine ve bu sayıların hayli daha yüksek düzeylere çıkacağına inanıyorum.” dedi.

“UÇAK SEFERLERİ BAĞLANTILARIMIZA İVME KAZANDIRACAK”

Bakan Muş, ticari ve ekonomik bağların gelişmesinde değeri bulunan karşılıklı uçak seferlerine de değinerek şunları söz etti:

“Bu noktada, İstanbul ve Luanda içinde direkt yolcu ve kargo seferlerinin başlaması, bağlarımıza ivme kazandıracaktır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ziyareti bu alanda uzun vakittir beklenen somut adımın atılmasına vesile olmuştur. İnanıyorum ki İstanbul-Luanda-İstanbul uçuşları iş insanlarımız içindeki temasları artıracak, ülkelerimiz içindeki yatırım ve ticaret bağlarını geliştirecektir. Bugün Dış Ekonomik Münasebetler Şurası ile Angola Özel Yatırım ve İhracatın Teşviki Ajansı içinde imzalanan mutabakat zaptının da iş insanlarımız içindeki temas ve bağlantıların kurumsallaştırılması ve geliştirilmesi açısından son derece fonksiyonel olacağına yürekten inanıyorum.”