nazaranvden alındı tarihi bir kitap yazdı

Bakec

New member
Adana’da öne sürülen sebebiz olarak bakılırsavinden alınan Türk Tabipler Birliği 2. Lideri, geçmişle tıbbı birleştirerek ülkemize kıymetli bir kaynak ikram etti.

ADANA Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu iken geçen aylarda hiç bir münasebet gösterilmeden bakılırsavden alınan Türk Tabipler Birliği (TTB) 2. Lideri Ali İhsan Ökten, Nöroşirürji (Beyin Cerrahi) ve Mitoloji üzerine bir çalışma yaptı.

Ali İhsan Ökten

Bu çalışma dünyanın en saygın mecmualarından olan Word Neurosurgery mecmuasında yayımlandı. Ökten akabinde ilgi duyduğu ‘Mitoloji ve Tıp’ kitabını yazdı.

ADETA BİR DERYA

60’A yakın yabancı, 100’den çok Türkçe yayını olan ‘Beyin ve Hudut Cerrahisinde Delile Dayalı Rehberler’ kitabının editör yardımcılığı, Nöroşirürji ile ilgili 5 kitapta kısım müellifliği yapan Ökten, mitoloji ile tıp ilgisini anlattı.

Tecrübeli hoca, “Mitler mitolojinin temel taşlarıdır, çoğunluğu kıssa ve söylence halinde anlatılarak binlerce yıl boyunca kulaktan kulağa, jenerasyondan nesle nakledilmiştir” tabirlerini kullandı.

Asklepios, tıbbın ve sıhhatin rabbi.

GELENEKLERDE İZİ VAR

ALİ İhsan Ökten, “Mitoloji insan tabiatına has semboller toplamı olarak tanımlanabilir. Tabiata ve beşere has, hayal eseri hikayeler toplamı olan mitoloji, tıpkı bilim üzere insanın kainatı ve dünyayı algılama, açıklama ve anlamlandırma eforunun bir eseridir.

Mitoloji, günümüz biliminde bilhassa terminolojik bağlamda ağır olarak kullanılmaktadır. Günümüzde de birfazlaca klâsik uygulamada mitolojinin izlerini nazaranbiliriz” dedi.

Atlas

Tıbbın kökeninde mitolojiyi buldum

“ÖZELLİKLE son çeyrek yüzyılda teknoloji baş döndürücü süratle gelişti. Teknolojideki bu gelişme hem teşhis tıpkı vakitte tedavi formları manasında en çok tıp bilimine yaradı.

Tarihî süreçleri okurken birtakım hastalıkların, sendromların, teşhislerin, anatomik yahut patolojik isimlendirmelerin mitolojiden geldiğini fark ettim. Bu birinci benim fark ettiğim bir durum değil natürel ki. Ben de Nöroşirürji ve Mitoloji üzerine bir çalışma yaptım.”

Asklepios

Hipokrat yemini mitolojiye göndermedir

“TIP biliminin tamamını içine alan bir çalışma yapmak istedim. Evvel mitoloji hakkında daha fazla okudum. çabucak sonrasında onlardan notlar çıkardım. Mitolojideki tıp tabirlerini, tıp tabirleri sözlüğünden ve çeşitli kaynaklardan teyit ettim. Tarihe olan merakım beni mitolojiye ve mitolojinin ortasındaki tıbba kadar götürdü.

Apollon Müzik, ahenk,, şifa ve kehanet ilahı.

aslına bakarsan Hipokrat Yemini de ‘Hekim Apollon, Aesculapions, Hygieia, Panacea ve bütün İlah ve Tanrıçalar adına’ diye başlayarak mitolojiye göndermede bulunur.”