Trabzon’un gizli tarihini keşfetmek için hafriyat başlatıldı

Bakec

New member
Ortahisar ilçesi Zağnos Vadisi’nde tarihi surların bulunduğu ve iç kale olarak anılan bölgede, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dayanak verdiği arkeolojik hafriyat çalışmalarına başlandı. Trabzon Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası içinde yapılan protokolün akabinde temsili birinci kazma vuruldu.

7 farklı üniversiteden hayli sayıda uzmanın dönüşümlü olarak çalışacağı hafriyatta; Roma, Bizans, Trabzon ve Osmanlı İmparatorluğu’na ilişkin tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. İç kale Hafriyat Bilimsel Danışmanı ve Hafriyat Heyeti Lideri Prof. Dr. Mehmet Yavuz, açılış konuşmasında hafriyat alanı hakkında bilgi vererek şunları söylemiş oldu:

* Roma’nın öbür bölgelerinde olduğu üzere iç kale, kentin zirvelik kısmına inşa edilerek surla çevrilmiştir. Burası bununla birlikte 4 farklı medeniyetin siyasi, askeri, ticari ve idari merkezi pozisyonundaydı.

* Birebir kullanım geleneği daha sonraki evrelerde de devam etmiştir. Bugünden itibaren içerisinde arkeolojik kazılara başlanacak olan Trabzon iç kalede başta 1471 yılında yapılmış. İç Kale Camii’nin birinci evresi ve hamam kalıntısı olmak üzere Osmanlı ve Kommenosların saray kalıntıları, idari ve askeri binalar, darphane, zindan, garnizon binası, mahzen, dehliz, zımnî geçit ve kapalı batı kapısı, sarnıç, cephanelik, tahıl ve erzak depoları üzere yapıların kalıntılarına ulaşmayı hedefliyoruz.

* Buradaki arkeolojik kazılardan elde edeceğimiz tüm buluntu, bulgu ve sonuçlar Orta Çağ’da yazılmış Trabzon tarihine dair methiyelere nakledilen ayrıntıların doğruluğunu teyit ve bilinmeyenleri tespit bakımından tarihi değer arz etmektedir.

“BELKİ TRABZON’UN TARİHİ TEKRAR YAZILACAK”

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise “Belki Trabzon’un tarihi bir daha yazılacak. Zira bizim bildiğimiz, tarihçilerimizin tabir ettiği 4 bin yıllık geçmişine dayanan bu tarih ve kültür kenti, tahminen bu yeni kazılardan ortaya çıkacak sonuçla inanıyorum ki epeyce daha geriye dönük tarihe ışık tutacak ve fazlaca pahalı eserler ortaya çıkacak” dedi.

“ARKEOLOJİK HAFRİYAT HAREKETİNİ BAŞLATIYORUZ”

Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu da şunları tabir etti:

* Çok şükür, bugün Trabzon tarihinde birinci sefer olmak üzere arkeolojik hafriyat hareketini başlatıyoruz. Bu Trabzon’un kadim tarihi için kıymetli adımdır. Zira hepimiz Trabzon’la ilgili niteleme yaparken kadim kent Trabzon’u epey kullanıyoruz.

* İşte bu kadim kent Trabzon’un tarihini daha güzel biçimde ortaya çıkaracak çalışmalar lakin hafriyat ve öbür faaliyetlerle mümkün olabilir. Bu manada Trabzon’un bilinen 4 bin yıllık tarihinin, bu kazılarla ve ondan sonrasında buna eklenecek başka bilimsel çalışmalarla fazlaca daha geriye gideceğine inanıyorum.

* Zira kimi mağaralarda bulunan yapıtlardan Trabzon’daki yerleşmelerin milattan evvel 2 binin fazlaca daha gerisine gittiğini görüyoruz. bu biçimde güçlü işaretler var. Bu hafriyatlar Trabzon’un kadim tarihini fazlaca daha net biçimde ortaya çıkaracaktır. DHA