Türk popuna damga vuran 90’lar canlandı

Bakec

New member
12 sanatçıyı yıllar daha sonra bir ortaya getiren çalışmada birbirinden hoş ve unutulmaz müzikler yer alıyor. Türk popuna damga vuran 1990’ların unutulmaz müzikleri “Şimdi 90’lar 2” isimli albümde toplandı.

Bir neslin anılarına hayatlarına eşlik eden unutulmaz müzikler “Şimdi 90’lar 2” isimli albümde toplandı. Türk pop müziğinin 90’lı senelerına damgasını vuran 12 sanatçıyı bir ortaya getiren albüm birkaç gün evvel çıktı ve iTunes’ta bir numaraya yerleşti. Kimler yok ki albümde…Yonca Evcimik, Sibel Alaş, Reyhan Karaca, Hazal, Erdal Çelik, Jale, Boran, Uhde Seçil, Eda-Metin Özülkü ve Oya-Bora, Seyyal Taner. Albümün prodüktörü ise Hakan Eren. Efsane isim Seyyal Taner o devri “90’lar kalp ile müzik yapılan senelerdı” kelamlarıyla özetledi. Lisanlardan düşmeyen müzikleri seslendiren Yonca Evcimik ise “O müzikler anılarla yapıldı ondan değerli. 90’ların müziğinin ruhu eninde sonunda aranıyor. İnsanoğlu maalesef artık duygusuz, otomatik hayatlara hapsoldu. 90’ların müziği sıcaklığıyla, samimiyetiyle o eksiklikleri tamamlayan yegane şey oldu kalplerde. Bundan ötürüdır yıllardır 90’lı senelerda yaptığımız müzikleri söyler ve özler durur dinleyiciler” dedi.

Sibel Alaş

MÜZİK BENİ ANLATIYOR

Usta müzisyen Sibel Alaş ise yeni albüm için şunları söylemiş oldu:
“O periyotların müziklerinde neredeyse her dinleyiciye ‘Bu müzik beni anlatıyor’ dedirten bir nitelik vardı. Şimdiki müziklerin olağan ki hepsi değil; lakin birçoğu bu nitelikten mahrum. O periyotlarda bizler işimizi itinayla ve içtenlikle yapıyorduk. Artık 90’lar 2 albümde yer alan müziklerin her biri o periyoda damga vuran, dinleyicide izler bırakan, anıları canlandıran eserler. Tahminen de beşerler içselleştirebildikleri müzikleri dinlemek istiyorlar, bu yüzden o devrin müziklerini özlüyorlar. Hakan, projeden bahsetmiş olduğunde inanın hiç soru sormadan çabucak o anda “Tamam” dedim. Öbür arkadaşlarımın da projeye sorgusuz sualsiz dahil olduğundan da eminim. Projenin müzikal yöneticisinin usta Metin Özülkü, aranjörünün ise Hasan Çiçek ve bir daha Metin Özülkü olması da pastanın kremasıydı doğrusu.”

Yonca Evcimik

O devrin sıcaklığını samimiyetini arar olduk

Yonca Evcimik:
Gelişen dünya ve teknoloji ile her şeyi kaybetti insanoğlu. Duygusuz, otomatik hayatlara hapsoldu. 90’ların müziği sıcaklığıyla, samimiyetiyle o eksiklikleri tamamlayan yegane şey. Beşerler samimiyete aç. Yapılan birçok müziğin anısı var. O kelamlar, melodiler; artık kolay kolay çıkmıyor. O sıcaklık birçok yeni müzikte yakalanamıyor. Bu yüzden konu döne döne 90’lara geliyor. Sevgili Hakan Eren, bu projesinden bahsedince seve seve katıldım. Yavaş yavaş konserler başlayınca yaralar sarılmaya başladı. Umarım bu biçimde devam eder. Bu dal fazlaca fazla sayıda kişinin meskenine ekmek götürmesini sağlıyor. Çark durmaksızın dönmeli. Bu fazlaca kıymetli.

Müzik bölümü bir daha sürat almaya başladı

POPSAV İdare Konseyi Lideri Metin Özülkü, pop müziğinin 12 isminin 90’lı yılların müziklerini seslendirmesinin müzik dalına bir soluk getireceğini söylemiş oldu. Pandeminin kesime büyük darbe vurduğunu tabir eden Özülkü, “Müzik bölümüne ve bu vakitte güç günler geçiren dalın bâtın kahramanları; rodiler, ışıkçılar, tonmaisterler, dansçılar üzere nizamlı maaşı ve toplumsal teminatı olmayan biroldukça bireye dayanak olmak gayesiyle POPSAV, YouTube’un platform iş birliği ile 70’e yakın sanatkarın dayanağıyla Meskende Kal #MüzikleKal aktifliğini hayata geçirdi. Müzikseverler bu aktifliğe fiyatsız olarak katılıp keyifli vakit geçirirken, sponsor olarak dayanak olan kurumlardan elde edilen gelir muhtaçlık sahibi olan müzisyenlere aktarıldı” dedi. Eda Özülkü ise şunları söylemiş oldu: “Pandemi yasaklarının başladığı birinci günlerinde baya şaşkınlık yaşadık. Ne yapmamız gerektiğini bilemedik; belirsizlik hakimdi ne kadar süreceği de belirli değildi. Yavaş yavaş önümüze bir grup şeyler gelmeye başladı.”

Seyyal Taner

O senelera hasret büyük

Seyyal Taner:
O senelera hasreti hissettiğimde ne kadar yanlışsız şeyler yaptığımızı anlıyorum. Sevgili Metin Özülkü ve Hakan Eren tarafınca düşünülmüş bir proje “Şimdi 90’lar 2” albümü. Büyük bir memnunlukla katıldım. Artık 90’lar 1 albümünde Şiirimin Lisanı ile yer almıştım. Bu albümde müzik seçimi için oldukça düşünülüp taşınıldı; zira 90’larda fazlaca hit olan müziğim var. Ben hem sözü birebir vakitte müziğini fazlaca severek yaptığım müziğim Yaşa Sevgilimi okumak istedim. 90’lar epeyce değerli müziklere imza atılan bir devir ötürüsıyla 70’ler 80’ler ve 90’lar bir biçimde kendini tekrar ediyor, yani her şeyde olduğu üzere tarih tekerrürden ibarettir. Günümüzde onların üzerine çıkan müziklerin pek yapıldığını zannetmiyorum. Duygular hiç bir vakit eksilmeyecek, çoğalacak. bu biçimdeki hislerin var oluşuyla alakalı bir şey 90’lar müziği.

Eda-Metin Özülkü: Şimdiki müziklerde armoninin ve melodinin azaldığını görüyoruz; meğer müziğin şayet olmazsa olmazı melodilerdir. O niçinle eski müziklerdeki yaşadığımız hazzı yaşayamıyoruz.