Ünlü müzisyenden 100. yıl için marş

Bakec

New member
Dedesi Fenerbahçe’nin efsanelerinden Cihat Arman, babası ünlü orkestra şeflerinden Muhittin Paydaş… Dünyaya gözlerini müziğin ortasında açtı. Trombonların, trompetlerin, gitarların içinde büyüdü. Müzik uğruna kazandığı 7 fakülteyi yarım bıraktı. Türk müziğine aranjör, müzik yöneticisi, üretimci ve müzik direktörü olarak damga vurdu. ‘İskender Paydaş’ markasını genç yaşında herkese kabul ettirdi. Müzik dahisi Paydaş ile geçmişi ve geleceği konuştuk…

“Adımız 19 Mayıs” ve “100 Sefer 23 Nisan” kesimleriyle ulusal bayramlarımız için bir sinerji oluşturdunuz. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizin 100. yılı için bir çalışmanız var mı?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı yaklaşıyor bir daha bu biçimde bir marş ile ilgili birtakım teklifler var. Bu beni epeyce heyecanlandırıyor bütün bunlardan bağımsız hiç bir teklif şayet olmazsa bile şayet becerebilirsem ve Türk halkı da bunu beğenirse büyük gurur olacak benim için. Bütün müzik mesleğimden epeyce daha değerli bir şey olacak ve ufak kenarından da olsa tarihe geçebileceğim. Bu benim için epeyce büyük gururdur. Kendi ülkem için yapabileceğim yüzüncü yıl marşını umarım başarırım.

Nilüfer, Nazan Öncel, Harun Kolçak, Ajda Pekkan üzere ünlü daha biroldukca sanatçı ile çalıştınız. “İskender Paydaş” markasını korumak güç olmuyor mu?

Kendi biçimimle çalıştığım sanatkarın şeklini birleştirme hünerim mi diyeyim ya da gayem mi diyeyim. Her vakit gerçek olan o olmuştur benim için. Bu sayede hoş şeyler çıktı ortaya…

FIRTINA ÜZERE GİDİYORUZ

MESAM’da lider yardımcısı seçildiniz. Eser sahiplerinin haklarını korumak için ne üzere projeleriniz olacak?

Suat Suna’nın da Recep Ergül’ün de teşvikiyle ve müzisyen arkadaşlarımın cüzi paralar almaya başlamasıyla, telif olarak bir şeyleri düzeltmenin gerektiğini düşünüp şimdiye kadar edindiğim deneyim ile edindiğim çevreyi MESAM için ve MESAM üyeleri eser sahiplerinin hakları için kullanmayı, hizmete sokmaya karar verdim. Büyük bir şevkle çalıyoruz epeyce güzel bir idare heyeti. Daha yeni başladık. Fırtına üzere gidiyoruz. Asıl üç tane maksadımız var. Bir tanesi kardeş meslek birliği olan MSG ile ortak hareket edebilmek. Oburu asıl MESAM’ın da kuruluş maksadı olan üyelerinin telif hakları sahiplerinin çıkarlarını azamî derecede korumak ve maksimize edip onları yükseltmek. Milletlerarası meslek birliklerinin çatısı olan CISAK üyesi olan MESAM’ı hak ettiği prestijli noktaya taşımak için çalışıyoruz.

SAHNE GÖSTERİSİNDE EKSİĞİZ

Daima yeniliklere yer veriyorsunuz. Sanatkarlarımızın sahne gösterileri dünyaya bakılırsa kâfi mi?

Ülkemizdeki sanatkarların sahne gösterilerini kâfi bulmuyorum. Aslında teknik manada fazlaca kâfi. Lakin gösteri tasarlamak, bu biçimde bir konsept oluşturmak, bu biçimde bir isteğe sahip olmak manasında pek yetersiz olduğunu düşünüyorum. Ben kendi orkestramla imkanları zorlayarak daima olarak daha farklı gösteriler koymak için uğraşıyorum. Zira bundan hoşlanıyorum. Natürel ki birkaç müzisyen var örneğin Hayko Cepkin uygun gösteri yapar. Pentagram da, Şebnem Ferah da, Tarkan da bunlara dikkat ediyor. Fakat genel manada önde bir müzikçi geride müzik sehpalarının artlarına gizlenmiş siyah tişört giymiş önüne notalara bakan müzisyenler formunda epeyce klasik bildiğimiz konser akışlarından öteki bir şey görmüyoruz.

Pandemi periyodunda en çok etkilenen müzisyenler oldu. Sizin için nasıl geçiyor?

Çok ağır sahne alan bir grubuz biz. 245 konser vermişiz 2019’da. Bilhassa mart ayının başından beri inanılmaz konserlerimiz vardı. Bir sahniçin inip öbür sahneye çıkarken birden bıçak üzere kesildi. O hayat durduğunda sudan çıkmış balığa döndük ruh olarak. bir süre daha sonra durulmayacağını anlayıp stüdyolara geri döndüm. Telaşlı devirlerde benim açımdan maddi bir külfet olduğunu söyleyemem ancak etrafımda epeyce müzisyenin külfet çektiğini görüp elimizden geldiğince, yardımlaşarak, bu durumları atlatmaya çalıştık. İnşallah tekrar da bu biçimde bir şey yaşamayız.

Son periyotlarda çıkış yapan hangi müzikçileri beğeniyorsunuz?

Buray’ı beğeniyorum. Buray aslında 2014’ten beri var. Son devir sayılır mı lakin bilmiyorum. Biraz vakit içinder uzadı galiba. Türkiye’nin yakında tanıyacağına inandığım yeni bir müzikçi var ki o aslına bakarsanız benim orkestramda şu anda söylüyor. Şebnem Keskin. Onun epey yeterli olduğunu düşünüyorum. Umarım benimle tıpkı fikirde olacaktır dinleyiciler de. Alişan Göksu var. Kendine has farklı bir usulü var. . Uzun devirde başarılı müzikçilerden ve müzisyenlerden biri olacağına inanıyorum.

Oğlumla birinci göz göze geldiğimde beynimde atom bombası patladı

Oğlunuz Alef dünyaya geldikten daha sonra ömründe neler değişti? Onun da müzisyen olmasını ister misin?

Birinci kucağıma aldığımda göz göze geldiğimizde güya beynimin ortasında bir atom bombası patladı. daha sonrasında o denli bir güç geldi ki her şeyi halledebilecek bir insan haline geldim. Ben onun neye tutku ile yaklaşırsa o olmasını isterim. Kendini gösterebilen, insanlara anlatabilen bir sanatçı olmasını gönlüm ister doğal. Lakin onun yaşamı…

Mide küçültme ameliyatından daha sonra 50 kilo verdiniz… Şad musunuz?

2016’da eşim Ilgın ile yürüyorduk. sıradan kiloluydum. Bu bu biçimde yürümez, katiyetle ileride tansiyon kalp kesinlikle bir şey olacak. Oğlumuzda daha küçük, bir arada hayat geçirmek istiyorum diye konuşurken telefon çaldı. Arkadaşım, “İskender, şu an ameliyattan çıktım. Lütfen bunu ol, çabucak yarın ol” dedi. Hekimimle görüştüm. Operasyonu oldum. Gücüm yerine geldi. Kilonun getirdiği hastalıklarla uğraşmaktan yorulmuştum.

İstanbul’u anlatan albüm

“Zamansız şarkılar” albüm serisi devam edecek mi?

“Zamansız şarkılar” devam edecek. Ben 3 tane “Zamansız şarkılar” albümü yapmayı planlamıştım. Üçüncüsünü yoğunluktan erteledim. Fakat artık üçüncü albümü yarıladım. Hoş de bir albüm olacak sahiden. Onun haricinde öteki bir albüm daha var onu da ilerletiyorum. Düetlerle yürüyor muhakkak bir öyküsü var. İstanbul’u anlatan bir kıssası var. Senfoni orkestrasıyla senfonik rock konserleri veriyoruz. Konser kayıtlarını yapmıştık. Artık gerçek stüdyo kayıtlarını yapıyorum. Sonbaharda art geriye çıkartacağız.