Vanlı genç kızlar polislik imtihanına belediyenin dayanağıyla hazırlanıyor

Bakec

New member
Vanlı genç kızlar polislik imtihanına belediyenin dayanağıyla hazırlanıyor
Van‘da İçişleri Bakanlığınca nazaranvlendirme yapılan İpekyolu Belediyesinin açtığı fiyatsız kurs, polis olmak isteyen genç kızların hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı oluyor.

Parkur imtihanlarına hazırlanan genç kızlar, Alipaşa Bayan Spor Merkezi’nde alanında uzman bayan eğitmenler eşliğinde fiziki yeterlilik imtihanı için güç topluyor.

Antrenörleri Fatma Artık ve Leyla Ersöz’ün nezaretinde günlük sporlarının yanı sıra kondisyonu, çevikliği ve kuvveti artırmaya yönelik hareketler yaparak imtihanlara hazırlanan adaylar, hayallerini süsleyen polislik mesleğini kazanmak için ter döküyor.

Eğitimlerini sürdüren 15 aday, sıkı bir çalışmayla parkur imtihanları öncesi güç depoluyor.

“Bölgemizde epey yetenekli kız çocukları var”

Fatma Artık, AA muhabirine, İpekyolu ilçesinde polislik mesleğine gönül vermiş genç kızları imtihana hazırladıklarını söylemiş oldu.

Adaylara programlı ve profesyonel bir çalışma imkanı sunduklarını belirten Artık, şunları kaydetti:

“Merkezimizde polislik imtihanına hazırlanmak isteyen 15 genç kız var. Kızlarımızın yeteneklerinin farkındayız. Amaçlarına ulaşmaları için elimizden geleni yapmaya çalıyoruz. Kızlara çabukluk, kuvvet, sprint idmanları yaptırıyoruz. Genel olarak askeri okul, polislik ve Vücut Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu imtihanlarına hazırlık için gerekli tüm ekipmanlara sahibiz. Yetenekli olan bu kızlarımızı eğiterek, imtihanlarda başarılı olmalarını sağlıyoruz. Polislik imtihanı yaklaştıkça merkezimize gelmek isteyenlerin sayısı da artıyor. Büsbütün fiyatsız olan merkezimizde, kursiyerlerimiz diledikleri eğitimleri alabiliyorlar. Kursiyerlerimizin ellerinden tutarak, hedefledikleri mesleklere ulaştırmak için tüm imkanlarımızı kendilerine sunuyoruz. Bölgemizde fazlaca yetenekli kız çocukları var. Onların yalnızca ellerinden tutmak kâfi olur. Yeteneklerinin keşfedilmesi gerekiyor.”

“Genç kızların hayalini gerçekleştirmek istiyoruz”

Spor eğitmeni Leyla Ersöz ise hem ülkeye birebir vakitte Van’a faydalı gençler yetiştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Kentte polislik imtihanlarına hazırlanmak isteyen biroldukca genç kızın olduğunu söz eden Ersöz, şu biçimde konuştu:

“Kursumuza katılan kızlara güç, kondisyon, çabukluk, kuvvet, sprint ve kick boks üzere alanlarda eğitimler veriyoruz. Öğrenciler kick boks eğitimleriyle dayanıklılık ve kuvvet kazanıyorlar. Sunulan bu hizmet karşılığında kimseden rastgele bir fiyat alınmıyor. Polis olmak isteyen geç kızların hayalini gerçekleştirmek istiyoruz. Olağanda imtihana hazırlanmak isteyen gençler spor salonlarına ve antrenörlere aşikâr bir fiyat vermek zorunda kalıyor lakin buraya gelen geçlerimizin imkanları fazlaca fazla, merkezimizin tüm imkanlarından faydalanabiliyorlar.”

“Polislik hayalimi gerçekleştirmek istiyorum”

Polis adayı Kübra Hümeyra Demir de epeyce sevdiği polislik mesleğinin çocukluk hayali olduğunu anlattı.

Hayalini gerçekleştirmek için kursa katıldığını söz eden Demir, “İpekyolu Belediyesine müracaat ettiğim üzere müracaatım kabul edildi. Leyla ve Fatma hocalarımız bizi imtihana hazırlamak için ellerinden geleni yapıyor. Güç, kuvvet, sprint alanlarında eğitimler alıyoruz. Muhakkak günlerde seanslarımız oluyor. İdmanlarımızı, hocalarımızın nezaretinde yapıyoruz. Polislik hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.” diye konuştu.

Kursa katılan üniversite mezunu Meryem Dündar da eğitmenlerin dayanağıyla epeyce istedikleri mesleğe kavuşacaklarına inandıklarını kaydederek, “Polis olmak istiyorum. Kuvvet eksikliğim vardı. Hocalarımın sayesinde bu eksikliğimi gidermeye çalışıyorum. Maksadımın peşindeyim, ilerlemeye çalışıyorum. Burası hem fiyatsız tıpkı vakitte bizimle epeyce düzgün ilgileniyorlar. Hocalarımın takviyesiyle maksadıma ulaşıp mesleğimi elime alacağım.” dedi.

Bayanlar belediyenin spor merkezlerinde gerilim atıyor

Bu ortada İpekyolu Belediyesince açılan “kadın spor merkezleri” de ağır ilgi görüyor.

Bayanlara yönelik hizmet veren iki merkezden bugüne kadar faydalanan yaklaşık 2 bin kişi spor yapma imkanına kavuştu.

Fiyatsız kafeteryası, çocuk oyun alanı bulunan spor salonlarında bayanlar, üç küme halinde kardiyo (Kalp atışlarını hızlandırmak hedefi ile yapılan antrenman), step, aeorobik üzere idmana dayalı sportif aktiviteler gerçekleştiriyor.