Siyasetin güçlü ve zayıf yanlarının olduğu ilk kez görülüyor…

Hasan

New member
Berlin Güçlü, karmaşık olmayan ve kullanıcı dostu muayenehane yönetim sistemleri (PVS) her tıbbi muayenehanenin arzusudur. Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği (KBV), artık PVS sağlayıcılarıyla bir çerçeve anlaşması imzalama fırsatına sahip. Uygulamalar istediğinize yaklaşıyor mu? Alman tıp dergisi KBV yönetim kurulu üyesi Sibylle Steiner ile bu konuyu konuştuk.

KBV yönetim kurulu üyesi Sibylle Steiner /Jrgen Gebhardt

Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği yönetim kurulu üyesi Sibylle Steiner'a 5 soru

KBV, PVS çerçeve anlaşmasından ne elde etmeyi umuyor?

Muayenehaneler günlük çalışmalarında güçlü bir muayenehane yönetim sisteminin desteğine güvenirler. BT sistemlerine olan talepler sürekli artıyor. PVS'nin bir kısmı uygulamalar için gerçek bir ortaktır, ancak diğer kısmı gerek kullanım kolaylığı, gerekse hizmet veya fiyat şeffaflığı açısından büyük memnuniyetsizliklere neden olmaktadır.

Yasa koyucu artık bize PVS sağlayıcılarıyla bir çerçeve anlaşması yapma fırsatı verdi. Bunun arkasında temel olarak, uygulamaların yararına yasal sağlık sigortası birlikleri (KVen) ile birlikte tanımladığımız verimli bir PVS için gerekliliklerin bir kataloğu yer almaktadır. Eğer bir PVS bu gereklilikleri karşılıyorsa, bu sistemin uygulamalara gerçek bir destek olduğu varsayılabilir. Çerçeve anlaşmasıyla bunu şeffaf bir şekilde sunabiliriz.

Örneğin gereksinimler hangi kriterleri kapsıyor?
Pek çok gereksinimin aslında her PVS için kendiliğinden ortaya çıkması gerekir. Bu, yazılım güncellemelerinin kolayca çevrimiçi olarak sunulduğu veya muayenehaneler için erişilebilir bağlantıların bulunduğu veya muayenehane için hangi hizmetin ne kadar fiyata sahip olduğunun açık olduğu anlamına gelir. Ayrıca bazı PVS'lerin zaten gereksinimlerin çoğunu karşıladığını varsayıyoruz. Bu, diğerlerinin uygulamaların gerçekte ne beklediğini ve bunu başarmak için hala ne yapmaları gerektiğini görmelerine olanak tanır.

Uygulamalar, çerçeve anlaşmasına uyan PVS üreticilerini nasıl belirleyecek?
KBV gerekliliklerini karşılayan ve KBV olarak çerçeve sözleşmesini imzalayan PVS sağlayıcılarını KBV sözleşmesiyle PVS olarak web sitemizde listeliyoruz. Bunun için pratiklerin dikkat edebileceği ayrı bir logo var. PVS sağlayıcısı, ürününü harici olarak işaretlemek için logoyu kullanabilir. Böylece herkes bir bakışta bu sistemin KV sistemleri ve uygulamalarının anlamlı dijital desteğe yönelik gerekliliklerini karşıladığını bilir. Uygulama daha sonra buna güvenebilir.

PVS şirketlerinin çıkarlarından emin misiniz?
Bu konuda iyimserim. PVS sağlayıcılarıyla konuştuk, onları çerçeve anlaşmasının taslak versiyonuna ilişkin kamuya açık bir yoruma dahil ettik ve şu anda görüşmelerde bulunuyoruz. Piyasada çok çeşitli sistemler ve sağlayıcılar bulunmaktadır. Daha önce de söylediğim gibi, bazı PVS'ler halihazırda birçok ihtiyacımızı karşılıyor. Çerçeve anlaşmasıyla bunu açıkça iletebilir ve böylece diğerlerinden öne çıkabilirsiniz. Sağlayıcılar neden bununla ilgilenmesin?

Politikacılar aynı zamanda PVS üreticileri için ek çerçeve koşulları da getirmeli mi?
Üreticilerle bu çerçeve anlaşmanın imzalanması ihtimaliyle siyasetçiler önemli bir yol belirledi. Şu ana kadar sözleşmeli doktor, muayenehanedeki başvuruları PVS sağlayıcısının teslim edip etmediğine ve hangi kalitede teslim ettiğine bakılmaksızın belirli bir tarihte temin etmekle yükümlüydü. Artık ilk kez politikacıların PVS sektörünün güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olduğu görülüyor.

Sorunları üreticilerle birlikte çözmek istiyoruz. Bizimle bir çerçeve anlaşması imzalamaya yönelik bu gönüllü fırsat kesinlikle iyi bir ilk adımdır. Ancak genel olarak ve özellikle ePA'nın herkes için kullanıma sunulması açısından, PVS sağlayıcılarından kullanıcı dostu olma, işlevsellik ve performans açısından daha fazla taahhüt talep ediyoruz. © mis/Haberler