Afgan göçmenler parklarda yatıp kalkıyor

Bakec

New member
Afgan göçmenler parklarda yatıp kalkıyor
İRAN ile en uzun hudut sınırına sahip Van, sistemsiz göçmenlerin de kıymetli kavşak noktasını oluşturuyor. Hududu kaçak yollarla geçip ülkeye giren göçmenler, organizatörler tarafınca kimi vakit kent merkezine bırakılıyor. Öbür gidecek yeri olmayan Afgan göçmenler de bu yüzden parklarda yatıp kalkmak zorunda kalıyor. Eşi ve çocuklarıyla ülkelerinden kaçan 8 kişilik Afgan aile, Türkiye‘ye gelmeye mecbur kaldıklarını ve 2 yaşındaki çocuklarının yolda hasta olduğunu söylemiş oldu. Melyar Zarabi, “Çocuğum sabaha kadar uyumuyor ve ağlıyor” diye konuştu.

Türkiye, Avrupa ülkelerine yasa dışı geçişlerde sistemsiz göçmenler tarafınca transit güzergah olarak kullanılıyor. İran’a uzun bir sonu olan Van ise kıymetli kavşak noktaları içinde yer alıyor. Sıkıntı ve dağlık alanların hakim olduğu bölgede göçmenler, birtakım bazı göçmen kaçakçıları tarafınca yarı yolda bırakılıyor, birtakım kimi da soğuk hava şartlarına dayanamayıp ömrünü kaybediyor. Polis ve jandarma gruplarının çalışmaları ve alınan ağır güvenlik tedbirleriyle her yıl binlerce kaçak göçmen yakalanıyor.

Sistemsiz göçmenler yalnızca hudutlarda değil, kent merkezinde yahut yapılan yol denetimlerinde araçlarda yakalanıyor. Ortalarında bayan ve çocukların da bulunduğu sistemsiz göçmenler, süreçlerinin akabinde Vilayet Göç Yönetimi’ne teslim ediliyor. Van’da sistemsiz göçle çaba sürerken, bu kapsamda 2021 yılında Türkiye-İran Van sonlarında kalan hudut çizgisinden 34 bin 308 kişinin ülkeye yasa dışı yollarla girişi engellendi. bir daha güvenlik güçleri tarafınca 27 bin 230 göçmenin yakalandığı 2021 yılında 716 organizatör de yakalanıp haklarında isimli süreç başlatıldı.’ÇOCUĞUM YOLDA HASTALANDI’İran hudut sınırından kaçak yollarla ülkeye giriş yapan bir küme Afganistan asıllı göçmen, günlerdir Van’ın Şerefiye Mahallesi’ndeki bir parkta yatıp kalkıyor. Ortalarında bayan ve çocukların da bulunduğu göçmenler, kuvvetli seyahatin akabinde Türkiye’ye ulaştıklarını belirtirken, göçmen kaçakçılarına da 2 sefer para verdiklerini anlattı. Afgan göçmen Melyar Zarabi, “2 sefer göçmen kaçakçılarına para verdim. Buraya gelmeye mecbur kaldım. Afganistan’da hayat fazlaca güç. Çocuğum yolda hasta oldu. Buraya gelebilmek için 4 kere yola çıktım ancak güvenlik güçlerince geri gönderildim. Şu ana kadar göçmen kaçakçılarına fazlaca para verdim. 2 yaşındaki oğlum yolda hastalandı. Sabaha kadar uyumuyor ve ağlıyor” diye konuştu.’2 DAYIM VE ARKADAŞLARIM ÖLDÜ’Parktaki öbür bir Afgan aile de ülekelirnde hayat kurallarının fazlaca makus olduğunu söylemiş oldu. Ülkelerinde savaş olduğunu belirten Vayit, “Afganistan’dan geldim. Afganistan’da savaş var. 2 dayım ve arkadaşlarım öldü. Biz İran tarafınca buraya geldik. Para verdik bizi buraya attılar. Bilmiyoruz ne vakit gideceğiz” dedi.

Parkta yatıp kalkan göçmenlere, etrafta oturan birtakım aileler de battaniye ve yiyecek verdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Gülay Kuyucu