Aram Markaroğlu son seyahatine uğurlandı

Hasan

New member
Aram Markaroğlu için Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde merasim düzenlendi. Cenaze merasimine merhumun ailesiyle bir arada Fenerbahçe Lideri Ali. Koç, Yüksek Divan Şurası Lideri Vefa Küçük, İdare Şurası Üyeleri, Yüksek Divan Konseyi ve kongre üyeleri, kulüp çalışanı, şube sorumluları, Fenerbahçe Futbol Akademi idarecileri, mesai arkadaşları, yakınları, sevenleri ve taraftarlar katıldı.

Hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde kürsüye merhum Aram Markaroğlu’nun kızları Sesil Kayaoğlu ve Talar Avedikyan çıktı ve babaları ile ilgili kısa birer konuşma yaptı.

Aram Markaroğlu’nun kızı Talar Avedikyan, ”Hepiniz güzel geldiniz. Öncelikle şunu söylemek isterim ki Aram Markaroğlu’nun kızı olmak epeyce büyük bir onur ve onur. Bunun için ona epeyce teşekkür ederiz. Çok hoş çocuklar yetiştirdi, epeyce hoş bir aile kurdu fakat bizim ailemiz haricinde, çekirdek ailemiz haricinde kurduğu öteki aileler de varmış. Onu söylemiş oldum, onu fark ettim ki her dokunduğu ömrü değiştirmiş, güzelleştirmiş bir adam. Ben, babamı anlatamam, zira anlatsam da babam anlatılmaz yaşanır. O yüzden hepimiz epeyce şanslıyız, zira hepimize dokundu, hepimizin hayatlarında epeyce kıymetli bir yeri var. ‘Baba, seni fazlaca özleyeceğiz.’ yenidendan ayaklarınıza sıhhat.” dedi.

Aram Markaroğlu’nun kızı Sesil Kayaoğlu da, “Herkese merhaba. Bugün Talar ile birlikte bir metin hazırlayıp sizlerle konuşmayı fazlaca istedik. Tanıyanlar bilir, babam konuşmayı epeyce severdi. bu biçimde bir haziruna karşı konuşmaktan da onun ismine onur duyuyoruz. Ancak maalesef yapamadık, o yüzden birkaç sözle teşekkür etmek istiyoruz. Babamın birinci mabedi iş yeri, şirketidir. Kendi tırnaklarıyla bugünlere getirdiği, bizleri okutup yetiştirdiği yer; ikinci mabedi ise Fenerbahçe Spor Kulübü’ydü, siz de bilirsiniz. Sabah şirketinden uğurladık, ikinci olarak burada, bu tertibi yapan, emeği geçen herkese hayli teşekkür ederiz. Çok huzurlu uyuduğuna hayli eminiz. yinedan hepinizin ayaklarına sıhhat. birliktece onu bu biçimde hoş bir biçimde uğurladığınız için çocukları olarak manevi manada epey mutluyuz. Teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

İş arkadaşlarının yaptıkları konuşmaların akabinde kürsüye gelen Genel Sekreter Burak Çağlan Kızılhan topluluğa başsağlığı diledi. Kızılhan, “Her kayıp zordur, her kayıp üzücüdür lakin Aram Ağabey’in kaybı, bizim için fazlaca ani, beklenmedik bir kayıp oldu. Markaroğlu ailesine, tüm topluluğumuza başsağlığı diliyorum. Her vakit Fenerbahçeliliğiyle öne çıkmış, duruşuyla, yaptıklarıyla ve kişiliğiyle topluluğun hürmetini kazanmış, Fenerbahçe’si için her vakit faal biçimde bir epey çalışmanın içerisinde yer almış değerli bir insandı. Yakın periyotta, Futbol A.Ş.’de idare şurası üyesi olarak da değerli katkılar sundu, Futbol Akademimiz için de en çok emeği veren insandı. İmkân bulduğu her fırsatta Yüksek Divan Heyeti toplantılarında, bakılırsav yaptığı devirde Futbol A.Ş. toplantılarında Fenerbahçe’ye katkı sunmak için fikirlerini paylaşan, büyük bir hevesle gönülden çalışan örnek bir Fenerbahçeliydi. Fenerbahçeliliği, Kulübümüz için yaptıkları hiç bir vakit unutulmayacak. Yaptıklarıyla, duruşuyla her vakit hatırlanacak. Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.

Merhum Aram Markaroğlu’nun her vakit Fenerbahçeliliği ile öne çıktığını belirten Fenerbahçe Lideri Ali Koç, “Sayın Vefa Lider, Markaroğlu Ailesi, tüm Fenerbahçelileri bu hüzünlü günde sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Hepimiz için acı bir gün. Burada Fenerbahçemizin özel günlerini, tarihi günlerini kutlarız. Yeri geldiği vakit da Fenerbahçe topluluğunda yer edinmiş, Fenerbahçe topluluğunda kıymetli kişilikleri, Fenerbahçe hiyerarşisinde yeri olan insanları son seyahatine uğurlarız. Ne yazık ki, o günlerden bir adedinde toplanmış bulunuyoruz. Hepimiz bir şaşkınlık içerisindeyiz. Kabul etmeme durumu var fakat ne yazık ki Allah’ın takdiri de bu biçimde. Topluluğumuzun epey değerli bir ismi. Burada herkes Aram Beyefendi için bir anısını anlatsa hepsinin ortasında Fenerbahçe olur. Fakat her insanın aklında Aram Markaroğlu’nun Fenerbahçe sevgisi ve bağlılığı var. bu türlü toplulukta yer etmiş bir şahıstan bahsediyoruz. Hepimizi onu son seyahatine uğurlamanın derin ıstırabını yaşıyoruz. Her vefat vakitsizdir lakin bu önemli manada vakitsiz bir veda oldu. Çok ani bir kayıp oldu. Beklenmedik bir gelişme oldu. Bir Fenerbahçe maçı daha sonrası geçen hafta keyifle meskenine gelmiş, otomobilinde 15 dakika telefonla konuşmuş. daha sonra da konuta girerken vefat etmiş. Vefatında bile Fenerbahçe var.

Ben, Aram Markaroğlu’nu hiç tanımazdım. İdareye girdim. Yüksek Divan Heyeti toplantılarında dev bir adam art sıralarda daima birebir yerde otururdu. Kalkar, konuşmalar yapardı. Ben tanımıyordum kendi kendime ‘bu kişi ne kadar muhalif’ derdim. Her konuşmasında, her tenkidinde daima yapan ve akıllıydı. Uygun niyetliydi. daha sonrasında vakit ortasında tanıdık, Lider olduktan daha sonra daha da yakın tanıdım. Bende bıraktığı en değerli intibalardan bir tanesi; evet Fenerbahçeliliği, iş dünyasındaki başarısı fakat düzgün bir aile babasıydı. Ailesini tanıyanlar bilir. Sımsıcak bir aile, birbirine bağlı, birbiriyle iç içe, birbirini anlayan ve seven öteki bir aile şekli vardı. Hepimizin aileleri değerli lakin ben de en büyük intibahı aile babası ve ailesine olan düşkünlüğüydü. Hepimiz için güç lakin ailesi için hayli epeyce daha güç. Ailesine sabır, kuvvet ve metanet diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun.

Hepimiz onun Fenerbahçeliliğini konuşuyoruz, kulübümüze olan bağını, bağlılığını; aklının, fikrinin, kalbinin, her anının Fenerbahçe ile atması. Hepimiz bunu fazlaca düzgün biliyoruz. Tribünde olanlar daha da fazlasını biliyor. Topluluğumuzda Aram Beyefendi üzere şahıslar var. Nasıl şahıslar; bu topluluğun her istikrarını, her dinamiğini bilen, dokunan, tribünlerini anlayan, kongre üyeleri ile iç içe olan; sevilen, sayılan, Yüksek Divan Konseyi tarafınca konuşmalarıyla düzgün bilinen, üyeleri tarafınca sevilen ve sayılan, başka duruşu olan bir Fenerbahçeliydi. İş dünyasında da epey büyük muvaffakiyetleri vardı. Fenerbahçeliliği o kadar ağır basıyordu ki, iş dünyasındaki kimliği pek öne çıkmıyordu. Arkadaşlarının da tabir ettiği üzere ‘Rulman kesiminin duayeniydi.’ Oralara gelmek için hayli çalıştı. Tırnaklarıyla kazıdı. 12 yaşında babasını kaybetti. Çıraklıkla başladı. daha sonra şirketinin işvereni oldu. Daha da değerlisi kendi bölümünün en başarılı şirketlerden birini yaratan harika başarılı bir iş adamıydı. Fakat dediğim üzere bu kimlik daima geri plandaydı. Aklı fikri her vakit Fenerbahçe olduğu için Fenerbahçe kimliği her vakit öne çıkıyordu.

2018 kongre devrine geldik. Sahiplendi. Benim yaptığım birinci toplantıyı o ve arkadaşları Wyndham Otel’de düzenlediler. Kongre devrinde her daim, hem kendisinin tıpkı vakitte ailesinin dayanaklarını her vakit yanımda hissettim. Sportif A.Ş.’de bağımsız üye oldu. bir epeyce bağımsız üyenin tersine etkin misyon aldı ve altyapıyla ilgilenmeye başladı. Burada vazife aldığı müddet boyunca buradaki sahanın tribünlerini yeniledi. Eşiyle, dostuyla, iş yaptığı beşerlerle irtibata geçerek, önemli manada talepkâr olarak sponsorluklar ve kaynak yarattı. Yeni akademi binasının bütün iç muhtaçlıklarının karşılanması için bir daha konsorsiyum mantığıyla, imece tarzı, eşten dosttan, tıpkı ve maddi takviye olması ismine çabaladı. Oranın bugünkü haline gelmesi için epey önemli çalışmalar yürüttü ve emek harcadı. Adem (Köz) ile de konuşuyorduk, nasıl onun ismini o binada yaşatırız diye. İnşallah bir yolunu bulur ve o binada ismini yaşatırız. Şahsım, idarem ve kulübümüz ismine tüm dayanakları için ona hayli epeyce teşekkür ediyorum. daha sonra bizden ayrıldı. Vakit zaman görüş ayrılıklarımız oldu. Her vakit olduğu üzere devir periyot tıpkı noktada olmadığımız yerler oldu. Lakin Fenerbahçeliliğinden ve her vakit kulübümüzün menfaatlerini, düzgünlüğünü düşünmesinden, yeri geldiğinde ki ben yaşadım bunu; Fenerbahçe için gereken fedakârlığı yapacağından özetlemek gerekirsesı ne kadar farklı düşünürsek, farklı yoğurt yiyiş biçimimiz olsa da hiç bir vakit yeterli niyetinden asla kuşku etmedim. bu biçimde büyük bir topluluğun olduğu her yerde kırgınlıklar, kızgınlıklar, görüş ayrılıkları olur. Lakin onları her vakit yok sayıp, her vakit elini taşın altına koymaya hazırdı. Fenerbahçe, kudretli bir topluluk. Fenerbahçe’nin bu kadar kudretli ve güçlü bir topluluk olmasında Aram Markaroğlu üzere şahısların fazlaca büyük katkısı, emeği ve mevcudiyeti vardır. ötürüsıyla rahat bir biçimde âlâ ki Fenerbahçeliydi, uygun ki vardı, yeterli ki bu sarı lacivertli renklere sevdalıydı. Evet, bizim bahtımıza mı nedir, bilmiyorum lakin bakılırsave geldiğimizden beri bu yerden epey fazla sayıda kıymetli Fenerbahçeliyi uğurlamak zorunda kaldık. Ve mukadderat bir kere daha buradan kıymetli bir kişiselyete veda etmemizi gerektiriyor. Evet, hayli acı ve hayli vakitsiz olan bu vefatın acısını onu tanıyan, tanımayan tüm Fenerbahçelinin yüreğinde bir sızı olarak kalacaktır. Divan toplantılarında, Mali genel konseylerde Fenerbahçemizin bütün kıymetli, özel ve hoş günlerinde gözümüz daima Aram Markaroğlu’nu bilhassa onun kendine has üslubuyla yaptığı epeyce tesirli konuşmalarını arayacaktır. Her Fenerbahçeliye örnek olan Fenerbahçe sevgisi ve kulübe olan bağlılığı ise hepimize emanettir. Şurada Paşalı Birol’un kendine has telaffuzlarıyla hazırladığı pankartlarda yazdığı üzere, onun da söz ettiği üzere, sevenlerin var çok unutulmayacaksın. Yerin cennet olsun.” tabirlerini kullandı.

Yüksek Divan Şurası Lideri Vefa Küçük de, “Sevgili kardeşim Aram’ın eşi saygıdeğer hanımefendi, çocukları Sesil ve Talar, damatları Alen ve Jan Antonio, ailenin öbür fertleri, sevenleri, akrabaları, biz Fenerbahçe üyeleri, Yüksek Divan Heyeti üyeleri, büyük topluluğun mensupları ve Aram Markaroğlu’nun bir arada çalıştığı mesai arkadaşları hepiniz bu merasime güzel geldiniz, hepiniz erdem verdiniz. Aram’ın ne kadar sevildiğini esasen bu kalabalık hepimize söz ediyor. Konuşma yapan pahalı arkadaşlarımız ve Sayın Kulüp Liderimiz, Aram Markaroğlu’nu gerçek biçimiyle, yaşarken ki haliyle ve kendilerinin onunla olan münasebetlerindeki intibahlarıyla lisana getirdiler. Ben, Aram Markaroğlu’nu Fenerbahçe’deki hayatımdan evvel de tanıyordum. 25 seneye yakın demir-çelik üretimi işiyle uğraştım. O tarihte Aram Markaroğlu’yla, rulman satan ve rulman satın alan ticari bağlar içerisinde tanıştım. Fenerbahçe’ye geldiğim günden itibaren de kendisiyle hem yakın arkadaş tıpkı vakitte bir kardeş üzere Fenerbahçe’nin siyasetine istikamet vermek ve Fenerbahçe’ye faydalı olmak için bir arada hareket ettik. Biraz evvel Sayın Liderimiz Ali Koç’un da söz ettiği üzere Aram Markaroğlu ile Fenerbahçe’deki hayatımızda daima tıpkı hisleri taşımakla birlikte vakit zaman tatbikatta fikir ayrılıklarımız da oldu. hayatımızın birden fazla tıpkı safta yer almakla birlikte kimi vakit de başka saflarda yer almak durumunda kaldık. Lakin yararda birliktedik, zira Fenerbahçe aşkı hepimizi ‘Fenerbahçe’ye nasıl hizmet ederiz?’, ‘Nasıl en güzel biçimde hizmet edenleri destekleriz?’ formuyla geçmiştir. Vefat ettiği pazartesi gecesi 15.00-18.000 saatleri ortası yani 3 saat boyunca biz, Faruk Ilgaz Tesisleri’nde beraberydik. Kendisi Ataşehir’e gideceğini, orada randevusu olduğunu tabir ederek ortamızdan erken kalktı. Natürel bizim en son görüşümüz o ayrılıkta oldu. daha sonradan öğrendik ki konutunun kapısında rahmete kavuştu. Ömrü bu kadarmış. Hepimiz hüzünlüyüz. Ailesine, yakınlarına, sevenlerine, kulübümüzün bütün fertlerine burada olmayan bütün Fenerbahçelilere başsağlığı diliyorum. Toprağı bol olsun, İlah taksiratını affetsin.” dedi.

Konuşmaların akabinde merhumun cenazesi omuzlar eşliğinde cenaze aracına konuldu.

Merhum Markaroğlu için Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi’nde cenaze merasimi gerçekleştirilecek ve cenazesi Balıklı Ermeni Mezarlığı’na defnedilecek.