Arlin Çiçekçi, Beşerbazın Becerisi’ni anlattı: Lisan ve üsluba kıssa ve karakterler karar veriyor

Felaket

New member
Arlin Çiçekçi’nin ortasında büyülü gerçekçilik ögeleri barından birinci kitabı Beşerbazın Becerisi, Holden Kitap’tan çıktı. Beşerbazın Becerisi, okurları yeryüzünden gökyüzüne, geçmişten geleceğe, Beyoğlu’ndan Kazablanka’ya, Sultan Abdülaziz’den Jean D’arc’a uzanan sicim kalınlığında iplerde, nefes kesen bir Sanat-ı Beşeriye icrasına davet ediyor.

Arlin Çiçekçi ile birinci romanını ve edebiyat seyahatini konuştuk. Çiçekçi, “Her sanat yapıtı bir başkasına ilham veriyor sanırım. Bir resme baktığınızda duygulanıp şiir yazabilirsiniz, bir şiir okuduğunuzda ilham alıp beste yapabilirsiniz yahut bir sinema seyrettiğinizde aklınızda bir fikir uyanır ve roman yazarsınız. ötürüsıyla sanırım her yaratım süreci bir başkasına ilham verebiliyor” diyor.

Beşerbazın Hüneri, Arlin Çiçekçi, 224 syf., Holden Kitap, 2021.

Beşerbazın Hüneri, fantastik öğeler içeren bir roman… Bu tercihinizi ve hikayenizin ortaya çıkışını anlatır mısınız?

Yazmaya başlarken tıp gözetmedim aslında. Öykü evrilirken kimi yerlerde fantastik, bilimkurgu öne çıkarken kimi kısımlara büyülü gerçekçilik hâkim oldu.

Beşerbazın Hüneri, İstanbul’dan Fas’a uzanan bir seyahatin hikayesi… Öncelikle ‘yol’ metaforu sizin için ne söz ediyor?

Yol bir metafor olmaktan öte kahramanı A noktasından B noktasına götüren bir araç bu romanda. Atlas da İstanbul, Marakeş, Amsterdam içinde geçen bu seyahatinde her yolcu üzere görüp öğrendikleriyle deneyimledikleriyle değişiyor, dönüşüyor.

Romanda aile kavramını irdeliyorsunuz. Bu noktada otobiyografik ögeler ne kadar yer tuttu, aile kavramını hangi boyutlarda tartıştınız?

Atlas öksüz, yetim bir çocuk benimse sevgi ile büyüdüğüm bir ailem oldu bu manada otobiyografik bir bağ yok kahramanla aramda ancak kimi karakterlerde babamdan, annemden, kendimden, ağabeyimden izler var zira her birinin benim hayatımda ötürüsıyla niyetlerimin şekillenmesinde yeri ve tesiri çok fazla.

‘HER SANAT YAPITI BİR BAŞKASINA İLHAM VERİYOR’

Metinde Van Gogh’un Sarı Evi’nden, Yaşar Kemal’in Yer Deniz Gök Bakır’ına uzanan biroldukça referansla karşılaşıyoruz. Hangi sanat disiplinlerinden besleniyorsunuz?

Her sanat yapıtı bir başkasına ilham veriyor sanırım. Bir resme baktığınızda duygulanıp şiir yazabilirsiniz, bir şiir okuduğunuzda ilham alıp beste yapabilirsiniz yahut bir sinema seyrettiğinizde aklınızda bir fikir uyanır ve roman yazarsınız. ötürüsıyla sanırım her yaratım süreci bir başkasına ilham verebiliyor. özetlemek gerekirsesı tüm disiplinler diye yanıtlayabilirim bu sorunuzu.

Türkçe edebiyatta ‘ev’ kavramı ağır bir biçimde işlenir oldu. Bu birtakım kimi kişisel bir tabanda kimi bazı da toplumsal bir sorunda ele alınıyor. Beşerbazın Becerisi de ‘ev’ kavramını işliyor. Sizin için ‘ev’ kavramı neyi tabir ediyor?

Mesken, aidiyet hissettiğimiz yerdir, şahıslar, fikirlerdir. Kişinin kimlik arayışında yakınlaştığı özlüğü konutudur bir manada. O yüzden varoluşsal birden fazla sorunun cevabında ‘ev’ teriminin kendini öyküye dahil etmesi olağan sanırım.

Lisan ve üslupla olan münasebetinizi nasıl tanım edersiniz?

Lisan ve üsluba öykü ve karakterler karar veriyor. Onlar nasıl konuşması gerekiyorsa o denli konuşuyor fakat benim dahlimin, oyun alanımın olduğu yerde ben şahsi olarak masalsı bir ritimden ve esprili, muzip bir üsluptan keyif alıyorum yazarken.

Okurlarınızı bekleyen yeni çalışmalarınız nelerdir?

bir daha masalsı ve muzip bir üslupta bir evliya öyküsü var sırada.