Bana göre çocuk koruması farklı görünüyor

Hasan

New member

Federal Tabip Odası Başkanı Klaus Reinhardt. /resim ittifakı, Michael Kappeler

Berlin Federal Tabipler Birliği (BK) Başkanı Klaus Reinhardt, esrar yasasının hâlâ sorunlu olduğunu düşünüyor. Talking Medicine podcast'inin yeni bölümünde bunu açıkça ortaya koydu. Esrar yasasında küçüklerin korunmasını tanıyamadığını söyledi.

Bu, suç sayılmamasından ve karaborsanın engellenmesinden kaynaklanmalıdır. Bu, yasal bir pazarın olmasını ve insanların istemeden diğer maddelerle temas etmemesini veya kontamine esrar tüketmemesini sağlamakla ilgilidir.

Bu hususlar dolaylı olarak küçüklerin korunmasına yol açmalıdır. Ancak benim bakış açıma göre çocuk korumanın farklı göründüğünü vurguladı Reinhardt. Tıbbi açıdan bakıldığında, mesele uyuşturucuları yasallaştırmak ve bağımlılık veya yan etkiler geliştirmeyecek şekilde onlarla uğraşmak değil.

Tıbbi açıdan bakıldığında uyuşturucusuz bir yaşam hakkıyla ilgilidir. O halde reşit olmayanların korunması, bu kanunla reşit olmayanların korunması olarak bize dolaylı olarak satılandan tamamen farklı bir şey” dedi. BK patronu ayrıca yasanın küçüklerin korunmasını zayıflatacağına ve esrar tüketiminin artacağına inanıyor.

Reinhardt, tırnak işaretlerinin yasallaştırıldığı veya kısmen yasallaştırıldığı ülkelerden bildiğimiz kadarıyla daha fazlası da olacak, diyor. Örneğin Kaliforniya, Kanada, Tayland ve Portekiz'den genel tüketimin başlangıçta gözle görülür şekilde arttığını, ancak daha sonra tekrar hafifçe düştüğünü biliyoruz. Ancak yüksek düzeyde kalıyor.

Sözde yasallaştırma aynı zamanda “sarhoş olma hakkı” sloganına göre bunun mutlaka yapılabileceği mesajını da veriyor. Bu, 15, 16 ve 17 yaşındaki gençlere yönelik, gençliğin korunmasıyla hiçbir ilgisi olmayan kötü bir mesajdır. Bu nedenle bu yasanın belirtilen amaçlarının gerektiği gibi takip edilmediğine inanıyorum. Tıbbi açıdan “sarhoş olma hakkı” sloganı zaten tavsiye edilen bir şey değil.

Reinhardt karaborsanın tamamen kurumasının mümkün olmadığına dikkat çekiyor. Örneğin Kanada'da tüketimin yüzde 35'i hala karaborsadan geliyor. Üçüncüsü, birkaç yıllık yasallaştırmadan sonra bile sürekli olarak mevcuttur.

Bunun nedeni, örneğin THC içeriğinin yeterli olmaması nedeniyle normalde mevcut olan esrardan memnun olmayan tüketicilerdir. Pazar kesinlikle varlığını sürdürüyor ve belki daha da sorunlu bir alanda. Bu nedenle yasama organının vaat ettiği hasar azaltımına inanmıyor.

Reinhardt bunun da çok daha önceden açıklığa kavuşturulması gerektiğini vurguladı. Onun bakış açısına göre eksik olan, çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımından kaynaklanan sorunlar ve zorluklar hakkında çok çok erken bir zamanda bilgilendirilmelerini sağlayacak şekilde okulda, ilkokulda ve hatta daha erken dönemde mantıklı uyuşturucu eğitimi verilmesidir. Onun bakış açısına göre, eski bağımlılar da deneyimlerini raporlamak amacıyla eğitim çalışmalarına dahil edilebilir.

BK patronu ayrıca Federal Sağlık Eğitimi Merkezi'nin dijital bir teklifle esrar eğitimine daha fazla dahil olmasını öneriyor. Bu noktada hitap etmek istediğimiz nesile uygun her türlü iletişimin doğru ve mantıklı olduğunu düşünüyorum” dedi. Buna Tiktok, Instagram veya benzeri platformlardaki kampanyalar da dahildir. Hayal gücünüzün sınırı yoktur.

Reinhardt aynı zamanda sorun yaratabilecek şeyin yalnızca esrar tüketimi olmadığına da dikkat çekti. Alkol de toplumumuzda büyük bir sorundur. Alkoliklerin sayısının milyonlarca olduğu tahmin ediliyor ve alkol kullanımının neden olduğu tıbbi zarar çok büyük. Şüphesiz durum budur, ancak başka bir ilacın yasallaştırılmasına yönelik bir argüman değildir.

Ancak esrarın özellikle gençler için yarattığı tehlikenin daha büyük olduğunu ve kalıcı hasarın daha çabuk oluşacağını savunuyor. Reinhardt ayrıca Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach'ın (SPD) şu anda yasa için kampanya yürüttüğünü ancak daha önce içerik konusunda çok uzun süredir farklı bir pozisyon aldığını belirtti.

Bakan şimdi de yasanın büyük avantajlarından bahsediyor ama aynı zamanda esrar tüketimine karşı da uyarıda bulunuyor. Reinhardt, bunun biraz tuhaf olduğunu söylüyor. Ayrıca politikacıların, 21, 22, 23'e kadar esrar tüketmesi zor olmasına rağmen 18 yaşındakilerin esrar tüketmesine izin veren bir yasa çıkarmasını da çelişkili buluyor.

BK Başkanı bir kez daha Alman Hakimler Birliği'nin, polis birliğinin ve esrar yasasında sorun gören birçok yerli siyasetçinin yanında yer aldı. Reinhardt, “Yerli politikacılara güvendim” dedi.

Son zamanlarda, iç anlaşmazlıkların ardından trafik ışığı koalisyonu, 1 Nisan'da yürürlüğe girecek esrar yasasıyla ilgili bir anlaşma yaptığını duyurdu. Ancak trafik ışığı koalisyonundan pek çok yerli politikacı bu adıma direnmeye devam ediyor. © may/EB/Haberler