BM, Afganistan’da insani yardımlarına devam ediyor…

Hasan

New member

/picture Alliance, İLİŞKİLİ BASIN, Ebrahim Noroozi

New York Taliban’ın Afganistan’da kadın haklarına getirdiği kısıtlamalara rağmen, Birleşmiş Milletler ülkedeki insani yardım operasyonlarına devam etmek istiyor.

Birleşmiş Milletler Afganistan İnsani Yardım Koordinatörü Ramiz Alakbarov dün New York’ta kalarak yardım sağlamaya devam etmemizin önemli olduğunu söyledi. İhtiyacı olan kişilere gıda veya tıbbi yardım sağlanması şartlara tabi olmamalıdır.

Geçen hafta radikal İslamcı Taliban, ulusal ve uluslararası yardım kuruluşlarında çalışan kadınlara yasak getirdi. Sonuç olarak, birkaç STK Afganistan’daki çalışmalarını askıya aldı.

Taliban daha önce kadınların üniversiteye ve kızların liseye gitmesini yasaklamıştı. G7 ülkeleri ve BM kararları kınadı ve tedbirlerin derhal geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Alakbarov, kadınların işe ve kızların okula geri dönmesini sağlamak için Taliban ile diyalog arayacağını duyurdu. Ayrıca, BM Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths önümüzdeki haftalarda Afganistan’a gidecek.

Alakbarov, müzakerelerin çözüme ulaşmanın en iyi yolu olduğunu vurguladı. İslamcılar geçmişte baskılara olumlu yanıt vermediler. © afp/Haberler