Düğünlerin başlaması yöresel kıyafetlere ilgiyi arttırdı

Bakec

New member
Düğünlerin başlaması yöresel kıyafetlere ilgiyi arttırdı
Van’da pandemi kısıtlamalarının kalkması ile birlikte başlayan düğün dönemi, ‘kiras fistan’ olarak bilinen yöresel kıyafetlere olan ilgiyi arttırdı.

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyada olduğu üzere Türkiye‘yi de tesiri altına alan korona virüsle uğraş çalışmaları aralıksız devam ederken, 1 Haziran prestijiyle olağanlaşma süreci başlamıştı. Olağanlaşma süreci ile birlikte biroldukça dal yeniden hizmet vermeye başlarken, uzun vakittir ertelenen düğünler de yapılmaya başlandı. Düğünlerin 1 Haziran’da başlaması, bilhassa kiras-fistan olarak bilinen yöresel kıyafetlere olan ilgiyi de arttırdı. Ağır olarak Van’da üretilip etraf vilayetlere gönderilen kiras-fistanlar düğün döneminde bayanların gözdesi olurken, aylardır kazanamayan esnafın da yüzünü güldürdü. Van ve etraf vilayetlerde bilhassa düğün, nişan üzere özel günlerde giyilen bu elbiseler, bayanların vazgeçilmezi.

Yaklaşık 18 yıldır meslekte olduğunu ve sayısız eleman yetiştirdiğini belirten terzi Cemile Uzunköprü, korona virüs niçiniyle iki yıldır işlerinin âlâ gitmediğini söylemiş oldu. 1 Haziran’da düğün döneminin açılması ile birlikte işlerinin açıldığını vurgulayan Uzunköprü, “Şu anda işlerimiz açıldı, hayli ağır devam ediyoruz. Günde yaklaşık 20 ila 25 sipariş alıyoruz” dedi.

Diktikleri yöresel kıyafetlerin dizaynını ve çizimini kendisinin yaptığını anlatan Uzunköprü, “Elbiselerin dizaynını, çizimini, kesitini ben yapıyorum, arkadaşlarımız da dikiyor. Bilhassa Hakkari, Yüksekova ve Başkale’den ağır talep var. Onun haricinde diğer vilayetlerden de sipariş alıyorum” tabirlerini kullandı.

Daha evvel sayısız eleman yetiştirdiğini ve bazılarının iş yeri açmasına vesile olduğunu aktaran Uzunköprü, “Eskiden çok eleman yetiştirdim. İş yeri açanlar oldu. İnsanlara bir şeyler öğretmek, onların ekmek sahibi bulunmasına vesile olmak hoş bir şey. Maksadım yeni nesile bu mesleği aktarmaktır” diye konuştu.

Yöresel kıyafetlerin kumaşına nazaran fiyatının değiştiğini belirten Uzunköprü, kiras-fistanların 40 TL’den 2 bin TL’ye kadar alıcı bulduğunu söylemiş oldu. Hükümetin son vakit içinderda bayan girişimcilere yönelik dayanaklarının olumlu olduğunun altını çizen Uzunköprü, “Hükümetin bayan girişimcilere dayanağı fazlaca hoş. Bayanların da ayakları üzerinde durmalarını, yürekli olmalarını istiyorum” dedi. – VAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı