Eski Fenerbahçeli Vincent Janssen’in geri dönüşü! Yıldızları geride bıraktı…

Hasan

New member
2016/2017 dönemini topladığı 64 puanla şampiyon Beşiktaş ‘ın 13, 2. sıradaki Galatasaray ‘ın 9 puan gerisinde 2. tamamlayan Fenerbahçe , 2017/2018’e değerli transferlerle girdi. Kadronun yıldızı Robin van Persie ile yollarını ayıran Kanarya; Miroslav Stoch’u 1 milyon Euro’ya Slavia Prag’a, Gregory van der Wiel’i 1 milyon Euro Cagliari’ye, Emmanuel Emenike’yi 2.5 milyon Euro’ya satan Fenerbahçe, en önemli geliri ise 12.5 milyon Euro’ya Sevilla’ya gönderdiği Simon Kjaer’den elde etti.

Cameni ve Ekici bedelsiz geldi

Tek amacı şampiyonluk olarak belirleyen Kanarya; Volkan Demirel’e alternatif olarak deneyimli kaleci Carlos Kameni’ye imza attırdı, Trabzonspor’dan Mehmet Ekici’ye uzun uğraşlar kararı Sarı Lacivertli formayı giydirdi.

Gözü kararttı, Sarı Lacivertli formaya kavuştu

Mehmet Ekici’nin Fenerbahçe’ye gelişi çok güç bir müddetç olmuştu. Devrin Trabzonspor Lideri Muharrem Usta, Beşiktaş ile mutabakata vardıklarını açıklasa da Fenerbahçe’ye transfer olmak isteyen Ekici, yarım dönem forma giymedi, Trabzon’da takım dışı kalmayı göze aldı. Bu karmakarışık süreç sonunda Beşiktaş’a transfer olmayı kabul etmeyen Mehmet Ekici’nin yeni durağı Temmuz 2017’de Fenerbahçe oldu.

180 bin Euro’ya geldi 16 milyon Euro’ya gitti

Kuzey Makedonya takımı Rabotnicki’den 180 bin Euro’ya transfer edilen Eljif Elmas, ilerleyen devirde Avrupa devlerini peşine taktı. Yıldız orta saha, iki dönemlik İstanbul macerasının akabinde İtalyan grubu Napoli’ye 16 milyon Euro bedelle transfer olarak Türkiye’den Avrupa’ya giden en değerli futbolcular ortasına girmeyi başardı.

Çok kıymetli isimler transfer edildi

Zenit’ten deneyimli stoper Luis Neto’yu 1 milyon Euro, Mathieu Valbuena’yı Lyon’dan 1.5 milyon Euro, Monaco’dan Nabil Dirar’ı 3.5 milyon Euro, Villarreal’den Roberto Soldado’yu 5 milyon Euro’ya takımına katan Sarı Lacivertliler, en değerli atağını ise Zenit’ten 7 milyon Euro’ya aldığı Giuliano ile yaptı. Aykut Kocaman’lı Fenerbahçe’nin tek kiralık transferi ise Vincent Janssen oldu.

Janssen için 2.5 milyon Euro kiralama bedeli

AZ Alkmaar’da çıktığı 49 maçta 32 gol atıp, 7 de asist yapan Janssen, Temmuz 2016’da 22 milyon Euro bonservisle İngiliz grubu Tottenham’a transfer oldu. Hollanda’da yaptığı çıkışı Ada’da sürdüremeyen solak forvet, eski günlerine dönmek için ekipten ayrıldı ve kiralık olarak Fenerbahçe’ye geldi. Sarı Lacivertliler’in 2.5 milyon Euro kiralama bedeli ile transfer ettiği Hollandalı forvetten beklentisi epeyce büyüktü.

‘Fenerbahçe benim için fazlaca âlâ bir fırsat’

İstanbul’a imza için geldiğinde kulüp televizyonuna konuşan Hollandalı, “Öncelikle fazlaca memnunum. bu biçimde bir fırsat gelir gelmez, buraya gelmek istedim. Benim için epeyce âlâ bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘Elimden geleni yapacağım’

Taraftara da bildiri veren Janssen, “Bu hoş kulübe geldiğim için epey memnunum. Burada birfazlaca muvaffakiyet elde etmek için elimden geleni yapacağım” tabirlerini kullandı.