Eskişehir’de sıhhat çalışanlarına moral gayesiyle düzenlenen şiir müsabakası sonuçlandı: Ödül Murat Kahveci’nin

Felaket

New member
Özge Zaim

ESKİŞEHİR –
Odunpazarı Belediyesi ve SES Eskişehir Şubesi tarafınca korona virüsü salgınında mücadele veren sıhhat çalışanlarına moral olması hedefiyle şiir yarışı düzenlendi. Ülke genelinde düzenlenen müsabakada vefat eden sıhhat emekçilerinin unutulmaması da amaçlandı.

ÖDÜL, SIHHAT İŞÇİSİ MURAT KAHVECİ’NİN

Müsabakada Edirne, Trabzon, Mardin, Kütahya, Artvin, Eskişehir, İzmir, Ankara, Adana vb. birçok vilayetten toplam 37 müracaat geldi. 37 belge içerisinden değerlendirmeye alınan 12 belgeden Artvin Devlet Hastanesi sağlık emekçisi Murat Kahveci’nin “11. Kattaki Emrullah Dosyası” isimli şiiri mükafata layık görüldü.

Murat Kahveci

Müsabakanın seçici heyeti, Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt, SES Eskişehir Şube Lideri Birtürk Özkavak, şair Şükrü Erbaş, şair Rahmin Emeç, şair Ömer Asaf Tosun, şair Betül Dündar, emekli hemşire ve şair Emel İrtem’den oluştu. Değerlendirme kararı ödüle layık görülen Murat Kahveci’nin “11. Emrullah Doyası” isimli şiirinin seçilme gerekçesi, “yaşamın son dönemlerindeki son derece olağan ve kanıksanmış olayları karşısında olgusal olandan yeni bir alaka kurarak yeni bir şiir yaratması, insanın beşerle ve doğayla kurduğu ilgiye yeni bir bakış açısı getirerek anlatımı dolandırmadan şiire dönüştürme yetkisi yapan ve insanı toplumla var kılıp onu bir ayna olarak görüp birleştirici bir öge haline getirmesi hassasiyeti niçiniyle seçildi” sözleriyle belirtildi.

SES Eskişehir Şubesi binasında düzenlenen basın toplantısında Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve SES Şube Başkanı Birtürk Özkavak, tüm iştirakçilere teşekkür ederek, ödülün sahibi Murat Kahveci’yi tebrik etti.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yaptığı konuşmada, “SES ile belediyemiz içinde imzalanan protokol kapsamında Covid-19 niçiniyle hayatını yitiren ve gerçekten çok büyük mücadele veren sıhhat çalışanlarına hürmetimizi belirtmek ismine bir şiir müsabakası düzenleyelim istedik. Ben iş birliklerinden dolayı SES yöneticilerine teşekkür ediyorum, katılan bütün sanatçı arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” sözlerini kullandı.

‘YANLIŞ POLİTİKALAR sebebi̇YLE 500 SIHHAT EMEKÇİSİNİ KAYBETTİK’

Ses Şube Lideri Dr. Birtürk Özkavak, yaptığı konuşmada, “Bildiğiniz üzere son bir buçuk yıldır yaşanan Covid-19 pandemisi çok büyük kasvetler yaşattı bize. Bu mücadelede edinilen yanlış siyasetler niçiniyle çok sayıda yurttaşımız ömrünü kaybetti. Onların içerisinde sıhhat alanında 500 sıhhat emekçisi hayatını kaybetti. Biz natürel ki bunlara kayıtsız kalamadık. Seçici konseyimiz belgeleri titizlikle değerlendirdi. Kazanan arkadaşımızı tebrik ediyoruz” dedi.

ESERİ KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

Artvin Devlet Hastanesi sağlık emekçisi Murat Kahveci’nin yapıtı kitap haline getirilecek. Kahveci’ye mükafatı, Eskişehir’de Eylül ayında sıhhat emekçileri ismine açılması planlanan park açılışında takdim edilecek.

.