Esneklik, rol modelleri ve daha fazla para gerekiyor

Hasan

New member

/Rawpixel.com, Stock.adobe.com

Berlin Almanya’da genç doktorların ileri eğitimleri tatmin edici değildir ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu, Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği’nin (KBV) davet ettiği dün sektörler arası eğitim ve ileri eğitim konulu ön konferansın sonucuydu.

Bu nedenle çözüm öncelikle iyi uygulanmış ve yüksek kaliteli sürekli eğitim birliklerinde, ileri eğitim tasarımında daha fazla esneklik ve özgürlükte ve potansiyel doktorlara ilham verebilecek rol model işlevlerde yatmaktadır. Ancak, ileri eğitimin iyileştirilmesi ve ileri eğitim almaya yetkili kişilere daha fazla mali teşvik sağlanması için de daha fazla paraya ihtiyaç vardır.

Özellikle bebek patlaması döneminden birçok doktorun önümüzdeki yıllarda emekli olacağı ve aynı zamanda önemli ölçüde daha az sayıda gencin mesleğe yöneleceği göz önüne alındığında, bu sonuncuların çok iyi eğitilmeleri gerektiği, genel düşünceydi. olay. Ayrıca doktor adaylarının kötü çalışma koşulları nedeniyle caydırılmaması ve dolayısıyla bakımın dışına itilmemesi gerektiği belirtildi.

Genç Doktorlar Derneği’nden üroloji uzmanı Mira Fabach, ileri eğitimin genellikle sadece bir yan ürün veya atık ürün olduğundan şikayet etti. Kliniklerde personel sıkıntısı yaşandığında genellikle ilk vazgeçilen şeyin sürekli eğitim müdahaleleri olduğundan şikayet etti.

Buna ek olarak, Fabach, ileri eğitim alan doktorların genellikle yedek sekreterlik veya ayakçılık gibi tıbbi olmayan birçok görevi üstlenmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Kendisi, bu yükün azaltılması gerektiğini ve aynı zamanda yeni tıbbi kaynakların da yaratılması gerektiğini talep etti.

Augsburg Üniversitesi’nden Marco Roos da ileri eğitimin şans ürünü olduğundan şikayet etti. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında burada yapılandırılmış bir program yok. Bu nedenle ileri eğitimin ihtiyaçlara daha iyi uyarlanması gerekir.

Ayrıca uygun rehberlik sağlayabilecek daha eğitimli eğitim görevlilerine de ihtiyaç vardır. Aynı zamanda Alman Genel Tıp ve Aile Hekimliği Derneği’nin (DEGAM) ileri eğitim bölümü sözcüsü olan Roos, diğer ülkelerin bu konuda bizden çok ileride olduğunu söyledi.

Yeni Zelanda: İleri eğitimin kariyer yollarına sağlam entegrasyonu

Almanya’daki Federal Tıp Öğrencileri Temsilciliği’nden (bvmd) tıp öğrencisi Marlene Mrig, bu noktanın nasıl daha iyi çalışabileceğine dair bir örnek verdi. Yeni Zelanda’da kıdemli doktor olabilmek için doktorların ayrıca daha ileri eğitim almaları gerekecek. Bu, ileri eğitimin doğrudan sisteme entegre edildiği anlamına gelir. Orada staj yapan Mrig, herkesin bundan yararlandığını söyledi.

Ancak kendi çevresinden konuşan Mrig, öğrencilerin Almanya’da eğitim gördükten sonra kariyer yolları konusunda genellikle net olmadıklarını belirtti. Bireysel uzmanlık alanlarına ilişkin içgörülerin sıklıkla staj çerçevesinde düzenlenmesi gerekir ve yalnızca kişisel inisiyatifle erişilebilir.

Hessen Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği’nden Henning Schettulat, ileri eğitim tekliflerinin öğrenciler için daha erişilebilir hale getirilmesi ve doktor adaylarının eğitimi sırasında daha fazla yer almaları gerektiğini talep etti.

Bunu başarmak için ileri eğitimden sorumlu kurumların birlikte daha iyi çalışması gerekir. Fafübach, bunun başarılı olabilmesi için her şeyden önce ilgililerin birbirleriyle daha etkili iletişim kurması gerektiğini vurguladı.

KBV’den Anke Schliwen’e göre, sözleşmeli tıpla ilgili bilgiler konusunda öğrencilerle mümkün olduğu kadar erken iletişime geçilmesi gerekiyor. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, özel sektörde ihtiyaç planlamasının nasıl düzenlendiğine, kasaya nasıl ulaşabileceğinize ve hangi gereksinimlerin geçerli olduğuna ilişkin yapısal bilgileri içerir.

Federal Tabipler Birliği’nin (BK) sürekli tıp eğitimi hakkındaki daimi konferansının başkanı ve Schleswig-Holstein Eyaleti Tabipler Birliği’nin başkanı Henrik Herrmann da ileri eğitime daha net bir yapı ve daha yüksek öncelik verilmesi çağrısında bulundu.

Daha fazla eğitim birliğini genişletin

Bir kongre çalışma grubu ayrıca ileri eğitim birliklerine ilişkin sorumlulukların daha iyi gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Dileklerden biri, çeşitli ileri eğitim tekliflerinin ülkeler arası bir araya getirilmesi veya tek bir yerde koordine edilmesiydi. Bu sadece ağlar için işleri kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda sürekli eğitimi öğrenciler için daha görünür ve erişilebilir hale getirecektir.

Alman tıp dergisi baskısı

Haberler

Bvmd’den tıp öğrencisi Hanna Kurz, kursiyerlerin ileri eğitimin uygulanmasına ilişkin kararlar alırken esnek ve özgür seçeneklere sahip olmasının da önemli olduğunu vurguladı. Kariyer seçme özgürlüğünü kısıtlayan kırsal doktor kotası gibi modelleri eleştirdi.

Ayrıca düz hiyerarşiler ve meslekler arası ekip çalışması gelecek nesiller için çok önemlidir. Kurz, aile ve işin uyumluluğunun yanı sıra ebeveyn izninden sonra işe dönüşün daha kolay hale getirilmesinin de daha mümkün hale getirilmesi gerektiğini söylüyor.

Almanya’da eğitimlerine devam etmek isteyen, yeterince motive ve eğitimli doktor bulmak da zordur. Kuzey Ren Tabipler Birliği’nden bir temsilci, eyalet tabip birliklerinin iletişim ve didaktik konularında daha fazla kurs sunma yönünde çaba gösterdiğini bildirdi. Ancak derslerin uygulanması çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Eğitim görevlilerinin motivasyonunu artırmak

Diğer bir sorun ise ileri eğitimden sorumlu olanların motivasyonudur. Bavyeralı pratisyen hekim Wolfgang Blank şunu sordu: Eğitimine devam eden doktorun avantajı nedir? Beni ders almaya nasıl ikna edersiniz?

Blank, ileri eğitim vermeyi değerli kılan mali bir teşvikin olması gerektiğini söylüyor. Zaten sübvansiyonlar var ama yeterli değil, diye şikayet etti. Herrmann ayrıca ileri eğitimin finansmanı açısından iyileştirmelerin gerekli olduğuna inanıyor.

Ancak Fabach, bu konuda parasal yönün odak noktası olmaması gerektiğini söyledi. Kendisi, tıp mesleği etiğinin bazen kaybolduğunu eleştirdi.

Darmstadt Kliniği merkezi acil servisinde kıdemli doktor olan Christine Hidas da bir rol model olmanın ve bilgi aktarmanın yanı sıra işte eğlenceyi de aktarmanın gerekliliğini vurguladı.

Rol modelleme kavramı, eğitim sırasında Almanya Genç Genel Tıp’tan (JADE) doktor Fabian Dupont tarafından da tanıtıldı. Doktorlar genç meslektaşlarına işin kendi özel ve mesleki çevreleriyle nasıl uyum içinde çalışabileceğini göstermek zorundadır.

Dupont, bu şekilde ileri eğitim alan genç doktorlara ilham verilebileceklerini ve onları kazanabileceklerini açıkladı. Mentorluk programları da faydalı olabilir. Her doktorun yanında bir öğrencisi bulunur ve meslekle ilgili bilgi verebilir, pratik sorulara en baştan cevap verebilir. © cmk/nfs/Haberler