Eyvah bir daha saçlarım dökülüyor!!!

Hasan

New member
Saç dökülmesi hem bayan birebir vakitte erkekte büyük sorun. Hatta vakit zaman çocukluk devrinde bile pekoldukca hasta bana saç dökülmesi problemiyle geliyor. Dermatolog olarak her vakit önceliğim saç dökülmesinin niye kaynaklandığını bulmaya yöneliktir. Zira saçlar kanla yahut hormonal istikrarımızla ilgili olan birtakım sorunları bizlere erken devirde söyleyebilen yapılardır.

Saç dökülmesiyle gelen şahısta ne vakit hastalık olarak kabul ederiz?

Mevsim geçiş devirleri haricinde ve ansızın başladıysa.

Hergün 75 telden çok saç dökülüyorsa

Bayanda birlikteinde adet düzensizliği, sakal ve bıyık biçiminde tüylenme ve akne var ise

Kilo kaybı yahut kilo alınması, çok terleme, halsizlik eşilk ediyorsa

Bir aydan uzun müddettir devam etmekteyse çabucak tetkik yapılmalıdır.

Ben hastalarımda bu klinik bulguları tespit ettikten daha sonra gerekliyse genel kan sayımı, tiroid testleri, muayene bulgularıma nazaran vitamin ve mineral seviyelerine bakıyorum.

Saç dökülmesiyle gelip kansızlık, başta olmak üzere tiroid yahut şeker hastalığı üzere hormonal durumların bozulduğu hastalıkları fazlaca sık yakalıyorum.

Başlangıç devrinde erken tanıyı koymak hayli kıymetli. O niçinle bahsetmiş olduğum şikayetler var ise vakit kaybetmeden doktora gitmek koşul. Bu evrede Bitkisel yağlar, hele hele bir sürü paralar verilerek alınan kozmetik şampuan yahut bakım losyonları vakit kaybından diğer bir şeye yaramıyor.

Yapılan testlerde sorun yoksa tabip tarafınca önerilecek bitkisel özlü ve yumuşak şampuanlar, gerekirse bakım yağları ve kimi vakit de bitkisel özlü tabletler kullanılabilir . Tedavi edicidir. Lakin en değerli husus en az 3 ay sabırla devam etmektir.

Erkek tipi saç dökülmesinde genetik yatkınlık ön planda olduğu için hekimin vereceği tedaviye uzun yıllar devam edilebilir. Bu hususun tedavisi farklı bir başlıkta anlatılacaktır.

Dermatolog olarak saçı dökülen bireylere tavsiyem evvela hastalığın ekarte edilmesi, akabinde başlanan tedavinin en az 3 ay devam etmesidir. bir daha de daha süratli cevap almak istediğimiz yahut sürme ilaç kullanmak istemeyen şahıslarda yaklaşımım saçlı deriye vitamin mineral enjeksiyonları yapmak olur. Bu süreç mezoterapidir. Kimi durumlarda kişinin kendi kanından alınan kök hücrelerle PRP uygulaması da yapmaktayım.

Sağlıklı günler dileğiyle…