İç hastalıkları pratisyen hekim olabilmeli

Hasan

New member

/dpa

Berlin Alman Genel Tıp ve Aile Hekimliği Derneği (DEGAM) ve Alman Pratisyen Hekimler Derneği, mevcut yeterlilikler temelinde genel tıp alanında ileri eğitim için yetki vermeyi ortaklaşa taahhüt ederler. Ek olarak, genel tıp uzmanlık unvanına yanal giriş basitleştirilmelidir.

Pratisyen hekim bakımı Almanya’da iki grup uzman tarafından garanti edilmektedir: pratisyen hekimler ve pratisyen hekim olarak çalışan dahiliyeciler. Bu güçler daha fazla bir araya getirilmeli ve gençlerle birlikte çalışmanın genel koşulları iyileştirilmelidir.

Gelecekte, iki dernek, pratisyen hekim olarak çalışan dahiliyecilerin, ilgili becerileri gösterebilmeleri halinde, genel tıp alanında ileri eğitimleri de tamamlayabilmelerini talep ediyor. Dolayısıyla bu, bakımı güçlendirmeye ve gençlerle ortak çalışmayı genişletmeye bir katkı olacaktır.

Spesifik olarak, iki birlik, ileri eğitim yetkileri için düzenlemelerin, becerilere dayalı olarak verilecek şekilde uyumlu hale getirilmesini tavsiye etmektedir. Bu şekilde, pratisyen hekim olarak çalışan dahiliyecilerin ileri eğitim yetkilendirme süresi bakımından eşitsiz muamele görmeleri önlenmelidir.

DEGAM’a ve Pratisyen Hekimler Derneği’ne göre, bazı durumlarda sırf dahili uzman grubu için tıp uzmanı ataması nedeniyle ileri eğitim alma yetkisinin önemli ölçüde kısaltılması artık uygun olmayacaktır.

Birinci sınıf veya ikinci sınıf aile hekimleri yoktur. Alman Pratisyen Hekimler Derneği Federal Başkanı Markus Beier, bunun eğitime devam etme yetkisine de yansıtılması gerektiğini talep ediyor.

Beier, daha ileri eğitim için yetkilendirmeyi stajyerin becerilerine bağlı hale getirmek için birlikte çalışmak, pratisyen dahiliyecilere becerilerinin pratisyen hekim bakımında ve ileri eğitimde vazgeçilmez olduğunun açık bir işaretidir, dedi.

DEGAM Başkanı Martin Scherer, derneğinin Pratisyen Hekimler Derneği ile birlikte çalışarak, eğitime devam etme yetkisi almak için gelecekte hangi yetkinliklerin gerekli olacağı sorusuna ilişkin bir kriterler kataloğu şeklinde öneriler geliştireceğini duyurdu. . Bu şekilde, ileri eğitim içeriğinin kalite güvencesi uzun vadede güvence altına alınabilir.

Buna ek olarak, DEGAM ve Alman Pratisyen Hekimler Birliği, sadece pratisyen hekimlere değil, aynı zamanda pratisyen hekimlere ve dahiliye hedef gruplarına uygun ileri eğitim ve sözde eğitmen eğitimi seminerleri sunmak istemektedir.

Scherer, DEGAM ve Pratisyen Hekimler Derneği’nin sunacağı yapılandırılmış eğitim kursları aracılığıyla pratisyen dahiliyecilerin genel tıbbi bakım için gerekli becerileri tamamlayabileceklerini vurguluyor.

Ayrıca iki dernek, pratisyen hekim olarak çalışan dahiliyecilerin genel tıpta uzmanlık unvanını almalarını çok daha kolay hale getirmek istiyor. Genel uygulama son derece çeşitlidir. Bunun için kapsamlı ve spesifik ileri eğitim almanız gerekiyor, diye açıklıyor Scherer. Bu nedenle genel tıpta uzmanlık unvanı, aile hekimliği pratiği için ideal ön koşul olmaya devam ediyor ve bu nedenle genel tıpta yanal giriş modelini desteklemeye ve tercih etmeye devam ediyoruz.

Klinikten gelen daha genç iç hastalıkları meslektaşları için, yan giriş olarak genel tıp uzmanlık unvanına basitleştirilmiş erişim sağlamak mantıklıdır. Scherer, yatay giriş için önceki düzenlemelerin profesyonel geçmişe göre farklılaşmadığını eleştiriyor. Bu bağlamda, özellikle dahiliyeden lateral girişi değiştirmek için uygun öneriler geliştireceğiz. © lau/Haberler