İlhan Sami Çomak’tan yeni şiir kitabı: Hayattayız Nihayet

Felaket

New member
27 yıldır cezaevinde olan şair İlhan Sami Çomak’ın dokuzuncu ve yeni şiir kitabı ‘Hayattayız Nihayet’, 14 Ocak’ta Manos Kitap tarafınca yayımlanacak.

‘Hayattayız Nihayet’in basın bülteninde yer alan tabirler şöyleki:

Hayattayız Nihayet, İlhan Sami Çoma, 90 syf., Manos Kitap, Aralık 2021.

“İlhan Sami Çomak’ın yeni şiir kitabı ‘Hayattayız Nihayet’ ‘Çünkü götür beni buradan, fazlaca şey gördüm’ dizesiyle başlıyor; ‘özgürlük’ şiirinde bir yere taşınmanın ya da gitmenin adımlarını sorguluyor şair. Kitap ‘Çok susadım’ şiiriyle ve ‘Hayat seni hayli seviyorum!’ dizesiyle bitiyor. Sevdiği hayata ses gönderiyor duvarların akabinde şair. Birçoktur yazdıklarını içeriden bize ulaştıran İlhan Sami Çomak, şiirin imkanlarıyla hapishaniçin sözcüklerle adeta firar ediyor. Yan yana gelmemiş sözcükleri duvarların gölgeli güneşinde büyüterek şiire dönüştüren bir duyarlığın yeni şiirleri bir ortaya geliyor ‘Hayattayız Nihayet’ kitabında. Daha evvelki şiirlerine akran, akraba, sırdaş fakat bir o kadar da yeniliğe açık, denemekten korkmayan ve ısrarla yatağını değiştirmek için uğraşan bir ırmağın delişmenliği hakim şiirlere. Bir şairi mahpusta tutmak güç olağan olarak. Aşkın ve hasretin, vaktin ve çocukluğun coşkun seli hayata yeni sorular ve mana katmak için yoruyor dizeleri. Manos Kitap, İlhan Sami Çomak’ın yeni şiirlerini bir ortaya getirdiği ‘Hayattayız Nihayet’ ile seyahatine devam ediyor.”

İLHAN SAMİ ÇOMAK KİMDİR?

İhsan Sami Çomak, 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya kısmında öğrenciyken, ağır azap altında alınan sözü temel alınarak Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılandı. İdama mahkum oldu lakin idam cezasının kaldırılmasıyla cezası müebbete çevrildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2007 yılında Çomak’ın adil yargılanmadığına hükmetti lakin 2013’te bir daha başlayan yargılama da Çomak’ın aleyhine sonuçlandı.

Çomak’ın cezaevinde iken yazdığı 8 şiir kitabı var. Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Hikaye mükafatı sahibi olan Çomak, Galler PEN Memleketler arası Onursal Üyesidir. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)