“Kalp Güvenliği” işbirliği, amatör resüsitasyon oranını artırmayı hedefliyor

Hasan

New member

/İsrail, stock.adobe.com

Frankfurt am Main – Alman Kalp Vakfı ve Björn Steiger Vakfı, Almanya'daki amatör resüsitasyon oranını artırmak ve siyasi etki alanlarını ortaklaşa genişletmek istiyor. Vakıflar bunu bugün duyurdu.

Alman Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Frankfurt am Main'daki Agaplesion-Bethanien Hastanesi Tıbbi Direktörü Thomas Voigtländer, soruna dikkat çekerek, “Almanya'da her yıl yaklaşık 65.000 kişi ani kalp ölümü nedeniyle ölüyor,” dedi.

Uzman tahminlerine göre, acil resüsitasyon yapılırsa yaklaşık 10.000 kurban kurtarılabilir. Ancak Voigtländer'e göre Almanya'daki amatör resüsitasyon oranı şu anda sadece yüzde 51.

“Almanya'yı acilen resüsitasyona uygun hale getirmemiz gerekiyor,” diye vurguladı kalp uzmanı. Norveç ve İsveç gibi diğer Avrupa ülkelerinde, yüzde 80'in üzerinde önemli ölçüde daha yüksek resüsitasyon oranları var. “Biz de oraya varmalıyız,” dedi.

Almanya'daki temel sorun bilgi eksikliğidir. Birçok insan amatör canlandırma ve ölümle hiçbir ilgisi olmasını istemez. Ancak canlandırma işleminin bir gereklilik olduğunu iletmek önemlidir.

Ayrıca bilginin doğrudan halka ulaşması gerekiyor. Voigtländer'e göre, sadece insanları duyurmak ve bilgilendirmek yeterli değildir. İnsanlara doğrudan ulaşılmalı ve acil bir durumda resüsitasyon yapabilmeleri için eğitilmeleri gerekir.

“Almanya'da bu kadar düşük bir resüsitasyon oranına sahip olmamız tamamen kabul edilemez,” diye vurguladı Alman Kalp Vakfı başkanı. Şimdiye kadar oranları artırmak için hiçbir kampanya tasarlanmadı.

“Heart Safe – Birlikte Hayat Kurtarma” işbirliği, iki kuruluşun becerilerini ve güçlü yanlarını bir araya getirmeyi ve sıradan resüsitasyonu genel halka ulaştırmayı amaçlıyor. Ulusal ve eyalet çapında ve bölgesel ve yerel faaliyetler birlikte geliştirilecek ve eğitim ve öğretim önlemleri hazırlanacak. Okullarda resüsitasyona özel bir vurgu yapılacak.

Voigtländer, “Eğitim bakanlıkları 2014'ün başlarında resüsitasyonu okul müfredatının zorunlu bir parçası haline getirme niyet beyanı yayınladı,” dedi. “Ancak bu, 2024'e kadar sadece ara sıra gerçekleşti.” Vakıflar, resüsitasyon eğitiminin okul derslerinde zorunlu hale getirilmesini sağlamak için çalışıyor. Kalp uzmanı, insanlara konu küçük yaşta tanıtılırsa, bunun acil bir durumda inhibisyon eşiğini düşürebileceğini vurguladı.

“İş birliğimizle gelecekte uzmanlığımızı ve kaynaklarımızı bir araya getireceğiz ve bunları daha da verimli kullanacağız,” diye açıkladı Björn Steiger Vakfı Başkanı Pierre-Enric Steiger. “Bu ayrıca daha fazla insanın kalp sağlığı ve ilk yardım konusunda farkındalığını artırmamızı sağlayacak.”

Siyasi alanda etkiyi artırmak

Björn Steiger Vakfı Başkanı, her yıl sunulan mevcut 4.000 eğitim kursunun yeterli olmadığına inanıyor. Bakanlıklar, okullar, büyük şirketler ve derneklerin de projeye katılmaları için motive edilmeleri gerekiyor..

Amaç yılda yaklaşık 75.000 eğitim kursu sunmak. Steiger'e göre bu, örgütsel bir bakış açısından işe yarayacak, ancak teklifin kabul edilmesi de gerekecek. İşbirliğinin, sorumluların baskısını ve farkındalığını artıracağını ve ayrıca siyasi alandaki etkiyi artıracağını umuyor.

“Bu alandaki en büyük iki örgüt güçlerini birleştirirse, siyasi iletişimde tamamen farklı bir ağırlığa sahip olacağız,” diyor Steiger. Örgütler şimdiye kadar evrensel olarak başarılı olmadı. Ancak birlikte daha iyi bir algı sağlayabilirler.

İşbirliğinin başlatıcıları, “Hep birlikte, tanıklı kalp durması yaşayan tüm insanların en az yüzde 80'inin yüksek kalitede profesyonel resüsitasyon almasını sağlamak istiyoruz” dedi. © nfs/Haberler