‘KIZIL MASKE’NİN İSİM BABASI

Bakec

New member
‘KIZIL MASKE’NİN İSİM BABASI
ÇİZGİ roman dünyasının birinci özel kostümlü kahramanı Fantom’un mor kıyafetini, kırmızıya çevirip, ismini da ‘Kızıl Maske’ olarak değiştiren Aslan Şükür, 25 yıl boyunca çizdiği çizgi roman kapaklarını, artık koleksiyonerler için çiziyor.

Türkiye’de çizgi roman denince birinci akla gelen serilerden Kızıl Maske’nin isim babası Aslan Şükür, artık koleksiyonerler için çiziyor. Çizgi roman dünyasının yaşayan efsanesi olarak anılan 76 yaşındaki Şükür, Amerika’da mor kostümü ile çizilen Fantom’a kırmızı renkli kostüm çizerek, Kızıl Maske’yi yarattı. Şükür, o günleri şöyleki anlattı

Tay yayınlarının sahibi Sezen Yalçıner, Amerikalılar ile Fantom konusunda mutabakat imzaladı. ‘Aslan Fantom yapacağız, ne yapalım’ dedi. Ben de Fatom’u küçükken gazetelerde okurdum. bu biçimdelar bant olarak yayınlanırdı. Kitap gelince baktık, Amerika’da mor renk üzerine çalışmışlardı. Ben de kahramana mor rengin yakışmayacağını düşünüyordum. ‘Mor renk kahramana yakışmaz. Renk olarak göstermiyor. Türkiye’de 1971 yılı. Mor renk delikanlıyı bozar. Bence Kırmızı yapalım’ dedim. çabucak sonrasında hem mor renk hem kırmızı renk yaptım. Mor renk pek göstermedi kendini. Kırmızı yaptım, adeleler falan, parlak kırmızı olunca kapak patladı. Kırmızı yaptık ve ‘Kızıl Maske olsun adı’ dedim. Kızıl Maske’nin kırmızı hali ve isim babası benim diyebilirim.

GENÇLİĞİ RENKLENDİREN RESSAM

İkramlık eşya üzerine fotoğraflar çizerken periyodun kapak çizerlerinden Yücel Köksal’ın yönlendirmesiyle çizgi romana başlayan Şükür, Tombraks, Zagor, Mandrake, Mister No, Bonanza üzere ünlü romanların kapaklarına da imza attı. Küçükken çizgi roman okumaya epey meraklı olduğunu söz eden Şükür, Tommiks Teksas ile başladım okumaya. Kalkar aç karnına onları okurdum. bu biçimdelar fotoğraf merakım vardı. Annemin yemek kitaplarına at, kovboy, silah ve kılıç çizerdim. Küçükken çizgi roman okurken kapaklara bakardık. ‘Ne hoş çizilmiş’ derdik. Bir gün benim de onları çizeceğim hiç aklıma gelmezdi. 25 yıllık çizgi roman çizerliği ömrümde gençler benim kapaklarımla büyüdü. Söyleşilere gelenler, ‘Abi seninle büyüdük. Sen bizim gençliğimizi renklendiren ressamsın’ diyorlar. Bu hayatta elde edebileceğim en büyük mutluluklardan diye konuştu.

2 BİN KAPAK, 8 BİN İLLÜSTRASYON

Boya ve fırça ile dostluğunun 55 yılı bulduğunu kaydeden Şükür, şunları tabir etti

Tombraks, Zagor, Kızıl Maske, Mandrake, Mister No, Bonanza, Jeriko, Yüzbaşı Volkan, Karaoğlan üzere çizgi roman kapakları çizdim. Şimdiye dek 2 bin çizgi roman kapağı, 8 bin de okul kitabı ve dünya klasikleri üzere özgün çalışmam var. 1971 yılında başladım ve 90’lara kadar çizgi romanlarla 2,3 kuşak büyüttüm. bu biçimde çizgi romanlar epeyce satıyordu. 1972’de fasikül olarak 45 bin Tombraks, 45 bin Zagor satardı. Mister No çıktığı vakit tirajlar 75 bine vururdu. Bizim vaktimizde dijital yoktu ve daima elle çalışıyorduk. Periyot değiştikçe dijitale geçiş oldu ama o tadı bulamıyordum ben. İlla elle yapmam lazım. Elle çizdiğim için kolleksiyonerler tercih ediyor. İstedikleri çizgi romanın kapağını onlar için çiziyorum. Hala dijitale geçmedim zira boyayı nazaranceğim üzerinde. Boya kokularını alacağım, o rengin içerisinde olacağım. Van Gogh ‘Ayçiçekleri’ yapıtını dijitalde yapsaydı müzeler bu biçimdesine dolar mıydı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı