Mehmet Topal’dan yıllar daha sonra gelen Aziz Yıldırım itirafı! | O maçı unutamıyorum

Hasan

New member
Türk futbolunun efsane futbolcularından olan Mehmet Topal katıldığı programda Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım’la ilgili çarpıcı açıklamalara imza attı. Mesleği boyunca Muhteşem Lig’de 3 farklı ekipte şampiyonluk yaşayarak tarihe geçen eski futbolcu mesleğiyle ilgili birfazlaca anıyı da anlattı. İşte Mehmet Topal’ın açıklamaları;

‘PES ETMEDİM’

“Çanakkale Dardanelspor’dayken omuzumdan bir sakatlık hayatıştım. bu biçimdelar tıp bu kadar ileri değildi. Devam edip etmeme konusunda düşünüyordum lakin pes etmedim ve eski formuma kavuştum. hayatımda yaşadığım birkaç tane kırılma anı var fakat benim için pahalılarından biri buydu.”

“ERSUN HOCA BENİ ZORLA ÇOK OYNATTI”

“Ben oyun tarzım gereği fazlaca fazla darbe maruz kalıyordum. Bunu en yeterli bilen de Ersun hocadır, ben iğneyle, zorla oynatmışlığı epey vardır. (Gülerek) Fenerbahçe periyodunda yaşadığımız şampiyonlukta epey katkısı vardır hocanın. Benim oyunuma da fazlaca katkısı olmuştur.”

‘HERKESE KENDİMİ GÖSTERECEĞİM’

“Inamoto ile benim transferim birebir anda açıklanmıştı. Bütün ilgi onun üzerindeydi lakin bu benim hoşuma gitmişti. ‘Birkaç maç oynayayım, herkese kendimi göstereceğim’ diyordum kendi kendime. Inamotoyu’da fazlaca severim fazlaca hoş bir arkadaşlığımız vardı o periyot.”

“İÇİMDE UKTE OLDU”

“EURO 2008’de Almanya maçı, Fenerbahçe’deki Braga maçı… Çok fazla maç oynadık lakin bu ikisi benim içimde bir ukte olmuş maçlardı.”

2008 ŞAMPİYONLUĞU

“2007-08 döneminde Galatasaray ile yaşadığımız şampiyonlukta epey düzgün bir grup ortamı vardı. Çok fazla söylenmez lakin Feldkamp’ın akabinde grubu yöneten Cevat Güler hocamızın fazlaca büyük emeği vardır o şampiyonlukta.”

EVERTON’IN KAPISINDAN DÖNDÜ

“Valencia’ya gitmedilk evvel Everton’a gidiyordum. Everton yanlış hatırlamıyorsam 8 milyon pound üzere bir teklif yapmıştı lakin liderimiz bu biçimde bırakmamıştı. Ben çok ısrar etmiştim gitmek için lakin birkaç yıl daha kalmamı istediler. Zira İngiltere Ligi benim hayalimdi. Yurt haricindeyken saha ortasında hiç zorlanmıyordum. Saha ortasında kendimi hayli yeterli söz ediyordum. İngilizcem o periyotta epey uygun düzeyde değildi lakin İspanyollar aslına bakarsanız pek İngilizce konuşmayı sevmiyor. İspanyolca öğrendikten daha sonra kendimi daha da âlâ söz etmeye başladım.”

“MATA’DAN ÖZÜR DİLEDİM”

“Valencia’dayken Mata ile aram epey yeterliydi. Ben birinci Valencia’ya gittiğimde Mata, Dünya Kupası’nı kazanmıştı, bütün kent onun ismini sayıklıyordu. Ben de ‘Bir gelsin de evvel goreyim” diyordum. Birinci idmana çıktığımızda baktım; ufacık bacakları var, uzunluğu kısa… ‘Ben buna bir tane vursam yerden kalkamaz’ dedim kendi kendime. daha sonra idman maçı yaptık ve 15 dakika yaklaşamadım bile ona. daha sonra kendisinden bu biçimde niyetlerim olduğu için özür diledim.”

“Çalıştığım bütün hocalar benim için özeldi ancak Unai Emery apayrıydı. örneğin bir maçta sağ bekin kademesine gittiğim için bana fazlaca kızmıştı, ‘Sen kendi işini yap, bırak onu’ demişti.

“AZİZ YILDIRIM İÇİN GERİ DÖNDÜM”

“İspanya’dan dönüp Fenerbahçe’ye transfer olma sebeplerimden en büyüğü Aziz Yıldırım’dır. Benim hayatımda hayli özel bir yeri liderin ve ölene kadar da bu bu biçimde sürecek. Valencia’dayken hayli büyük teklifler aldım. Liverpool, Barcelona, Real Madrid benimle ilgileniyordu. Bir gün eşimle yemek yerken Aziz Yıldırım’ın elinde serumla bir görüntüsünü gördüm, 3 Temmuz devrinde. Eşime dönüp, ‘Bizim bu adamın yanında olmamız lazım’ dedim. O sıralarda Fenerbahçe topluluğunun ortasında olmak istedim.”

“Ben Fenerbahçe’ye geldiğim vakit beşerler bana ‘Nasıl bu biçimde bir şey yaparsın, bu kadar güzel oynuyorken Avrupa’da kal’ diyorlardı. Hatta Ali Yıldırım ‘Ben sana haksızlık yapmak istemem, bizi küme düşürürler. Herkes kulüpten gitmek istiyor, sen gelmek istiyorsun. Düzgün misin sen?’ dedi. Ben de ona ‘Ağabey hiç sorun yok, Fenerbahçe’yi küme düşürürlerse üst lige çıkarırız. Kaldığımız yerden devam ederiz’ dedim.”

“BENİ BİRİNCİ FENERBAHÇE İSTEDİ”

“Çanakkale Dardanelspor’dayken birinci vakit içinderda Fenerbahçe beni fazlaca önemli istemişti. Galatasaray epeyce daha fazla bonservis ödeyip transferi bitirmişti. Küçükken Fenerbahçeli değildim. Lakin ben epey genç yaşta profesyonel oldum ve hiç bir vakit fanatiklik yaşamadım. Küçükken Şifo Mehmet’i ve Sergen Yalçın’ı fazlaca takip ederdim. Fenerbahçe ile kazandığımız 2013-14 şampiyonluğunda eksiksiz takımımız vardı. Çok abartmak istemiyorum lakin tahminen de Fenerbahçe tarihinin en âlâ takımıydı. 10 kişi kaldığımızda bile rakiple denk oynuyorduk. Ersun hoca da o dönem harika iş yaptı, harika bir özveri gösterdi. Kadroda beraberlik devasa yükseklikteti.”

“BENFICA MAÇINI UNUTAMIYORUM”

“Fenerbahçe olarak başımıza fazlaca fazla makus şey geldi o devirde. Otobüsün kurşunlanması örneğin. Bu biçim olaylar olmasa şampiyonluk epeyce daha erken gelmiş olabilirdi ve UEFA’da da final oynayabilirdik. Birinci Benfica maçında sarı kart görüp cezalı duruma düştüğüm anı unutamıyorum. Finale geçseydik kupayı alacağımızı düşünüyorum.”

“STOPER OYNAMAKTAN NEFRET EDERDİM”

“Ben stoper oynamaktan her vakit nefret ettim. Çocukluğumdan beri hocalarımız vazife verdiğinde oynadım fakat her vakit efret ettim. Stoper oynamak beni rahatsız ediyordu ve bunu hocalarıma da açık söylüyordum. Vakit zaman atışmalarımız da oluyordu hocalarla. ondan sonrasında kendi durumuma geçince ritmimi kaybediyordum.”

“BİR BÖLÜME KIRGINLIĞIM SÜRÜYOR”

“Fenerbahçe’den ayrıldığım dönemde işlerin makus gitmeye başladığını söyleyebilirim. Tribünlerle aram hiç bir vakit açılmadı, onları hayli seviyorum. Ali lider birinci geldiğinde bütün kadro değişti ve şampiyonluk bekleniyordu. Ben de bunun hayli sıkıntı olacağını söylemiştim. Rize maçında taraftarlardan özür dileme üzere birfazlaca şey bence yapılmamalıydı. Son maçımda yaşanan gerginliklerin akabinde birtakım şeyleri başımda bitirmiştim. Bir kısma olan kırgınlığım sürüyor. Bunun yapılması gereken en son insanlardan bir tanesiydim ben ve kulüp için epey fazla fedakarlık yapmıştım.”

“NASIL ŞAMPİYON OLAMADIK HALA İNANAMIYORUM”

” Beşiktaş ‘a giderken motivasyonum 4 farklı kulüpte şampiyon olmaktı. O dönem nasıl şampiyon olamadık hala inanamıyorum. Kusursuz bir takımımız vardı. Biroldukca kadroda futbol oynadım ancak hala hayalimde futbol oynadığımı görüyorum ve üzerimdeki forma Fenerbahçe forması oluyor. Orada hayli önemli şeyler ve yaşanmışlıklar var.”

IVAN BEBEK HIRSIZLIK YAPTI

“Zannediyorum Ivan Bebek’ten makus bir hakem görmedim. Daha maçın başındayken bir şeyler yapmaya geldiği muhakkaktı. Çok büyük bir hırsızlık yaptı. Oradan galip gelemeyeceğimizi hissetmiştim.”