Merih Demiral ve Jorge Jesus’tan sürpriz buluşma

Hasan

New member
UEFA Uluslar C Ligi 1. Küme’deki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Ulusal Futbol Kadrosu’nun aday takımından sakatlığı niçiniyle çıkarılan Merih Demiral, Fenerbahçe Teknik Yöneticisi Jorge Jesus’la bir paylaşım yaptı.

Jorge Jesus ile Portekiz’de Sporting kadrosunda bir arada vazife alan Merih Demiral, “Uzun yıllar daha sonra hocamla hasret giderdik. Üzerimde emeği epeyce büyük” tabirini kullandı.

Merih Demiral, 2019’da editörümüz Yakup Çınar’a verdiği röportajda Sporting günleri ve Jorge Jesus ile ilgili şu kelamları söylemişti:

‘Sporting egzersizlerimi bile izliyordu’

“Alcanenense’de oynadığım devirde Benfica, Braga ve Sportig Lizbon’un beni takip ettiğini duydum. Bu durum beni acayip keyifli etmişti. Hocamız Sporting Lizbon’nun scoutlarına benden bahsetmişti. Sportingliler egzersizlerimi ve maçlarımı uzun müddet takip ettiler. Beni birinci onlar keşfettiler. O devir Jorge Jesus da benim için olumlu rapor veriyor ve transfer edilmemi istiyor. Sporting Akademisi dünyanın en değerli akademilerinden biri. Gelişimimi burada daha süratli sürdüreceğimi düşündüm. Grubumla Sporting Lizbon’un benim için yanlışsız bir tercih olacağını düşünerek sonucumızı bu istikamette verdik.”

‘Saça değil futbola bakıyorlar’

“Bu cümleyi daha evvel de kurmuştum. Türkiye’deki alt yapılardan epeyce farklılar. Saçına başına değil, oynadığın futbola bakıyorlar. Antrenmanlarda kemik sesleri geliyor. Kimse çıkıp da niçin sert girdin demiyor. Zira bunlar futbolun tabiatında olan şeyler. Öncelikle kısa mühlet de olsa Sporting Lizbon U19 grubunda forma giydim. 20 yıl ortadan daha sonra Portekiz’de şampiyon olduk. Porto, Braga ve Benfica üzere değerli kadroların alt yapılarıyla maçlara çıktık. Şu an dünyanın kıymetli kulüplerinde forma giyen oyuncularla karşı karşıya oynadım. Bu benim için inanılmaz bir deneyimdi. Orada durmam kısa sürdü ve Sporting Lizbon 2’takımına yükseldim. 2. Lig’de de 1 dönem forma giydim ve vakit zaman Jorge Jesus beni A Grup antrenmanlarına da çağırıyordu.”