Rheinland-Pfalz’daki ilkokullar daha fazla “okul kız kardeşi” alıyor

Hasan

New member

/resim ittifakı, Karl-Josef Hildenbrand

Mainz – Bazen çocukların okulda tıbbi yardıma ihtiyacı olur, bazen rahatlık veya cesaretlendirme önemlidir. Eğitim Bakanlığı’nın bugün Mainz’de duyurduğu gibi, Rheinland-Palatinate’deki diğer altı okuldaki okul sağlığı uzmanları yeni yılda bununla ilgilenecek.

2018’den bu yana yürütülen pilot projede, özel sosyal zorlukların bulunduğu yerlerdeki toplam 26 ilköğretim okulunda, genellikle “okul hemşiresi” olarak anılan böyle bir uzman görev yapıyor.

Eğitim Bakanı Stefanie Hubig (SPD), “Birçok bilimsel araştırma, okullardaki sağlık uzmanlarının çocukların öğrenme başarısına doğrudan katkıda bulunduğunu gösteriyor” dedi. “Bu nedenle, bu model projeye özellikle zorlu konumlardaki okulları dahil ettik.”

Mainz’deki iki ilkokul 2018’de başladı ve her biri yarı zamanlı bir pozisyona sahip. Ardından Ludwigshafen, Kaiserslautern ve Koblenz’deki diğer okullar eklendi. Bunu Hunsrück ve Pfalz’daki altı ilkokul Ocak ve Şubat aylarında takip edecek.

Proje, Devlet Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Merkezi (LZG) tarafından desteklenmektedir. Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi, beraberindeki bilimsel araştırmayı üstlendi. Önümüzdeki yıl proje için yaklaşık iki milyon avroluk fon onaylandı.

LZG Genel Müdürü Matthias Krell, “Okul hemşireleri, günlük okul hayatında çocuklara kulak veren önemli sırdaşlardır” dedi. “Bu, karın ağrısı ve baş ağrılarının belki de zihinsel kaygılardan ve ihtiyaçlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlama şansı sunuyor ve bu sorunlara ebeveynlerle birlikte çözüm aranabilir.” © dpa/Haberler