“Siyasetten bağımsız aşı önerilerinin geliştirilmesi sizin için önemli…

Hasan

New member
Berlin – Klaus Überla yakın zamanda Robert Koch Enstitüsü'ndeki (RKI) Daimi Aşılama Komisyonu'nun (STIKO) yeni başkanı seçildi. İle yapılan bir röportajda Alman tıp dergisi Friedrich-Alexander Erlangen-Nürnberg Üniversitesi Hastanesi Erlangen Viroloji Enstitüsü müdürü, diğer şeylerin yanı sıra, işini nasıl yapılandırmak istediğini ve kendisi için hangi hedefleri belirlediğini yorumluyor.

Überla, Mart 2017'den bu yana STIKO için gönüllü olarak çalışıyor. Komitede virologun yanı sıra 18 gönüllü üye daha bulunuyor.

Klaus Überla/RKI

STİKO'nun yeni başkanı olarak çalışmalarınızı nasıl organize etmek istersiniz?Kişisel olarak kendiniz için hangi hedefleri belirlediniz?
STIKO'da kanıta dayalı tıp (EbM) kriterlerine dayalı aşı önerilerinin politikadan bağımsız olarak geliştirilmesine tutarlı bir şekilde devam etmemiz benim için önemli.

Aynı zamanda, EbM kriterleri dikkate alınarak aşı önerilerinin hızla geliştirilmesi ve yoğun iletişimin gerekli olduğuna inanıyorum. Bunun amacı, STIKO tavsiyelerinin tıp mesleği ve halk arasında kabulünü daha da güçlendirmektir.

Ancak bunun ön şartı STİKO ofisinin uygun donanıma sahip olmasıdır. Zaten aşı önerilerini geliştirirken öncelik vermemiz gereken bir durum var.

Tersine, bu, solunum sinsityal virüsü (RSV) ile ilgili olanlar gibi bazı önerilerin mümkün olduğu kadar hızlı işlenemediği anlamına geliyor. Şu anda yapılacaklar listemizde kanıt toplanması gereken bir dizi soru var. STIKO ofisinin ve STIKO adına çalışan Robert Koch Enstitüsünün daha donanımlı olmasını temenni ediyorum.

COVID-19 salgını STIKO'nun bağımsızlığının değerli olduğunu gösterdi. Bunun korunmasını sağlamak için ne yapıyorsunuz?
Aşı tavsiyelerinin politikadan bağımsız olarak – EbM kriterlerine dayalı olarak – geliştirilmesi, tavsiyelerin kabulü için çok önemlidir. Bu doğrultuda STİKO'nun siyasetin ve aşı üreticilerinin çıkarlarından bağımsız kalmasını sağlamak için her fırsatı değerlendireceğim.

19 STIKO üyesinden 14'ü STIKO'ya yeni katıldı. İşbirliğinizi nasıl yapılandırmak istiyorsunuz? Ne sıklıkta danışacaklar ve şahsen buluşacaklar?
STIKO'da ana çalışmalar tematik çalışma gruplarında yürütülmektedir. STIKO ofisi ve RKI'nin diğer departmanları tarafından yapılan hazırlık çalışmalarının ardından aşı önerilerinin asıl gelişimi burada gerçekleşiyor. Tematik çalışma gruplarına ilgili alanda özel uzmanlığa sahip dışarıdan meslektaşlarımızı da getirebiliyoruz.

Çalışma gruplarının çözüm önerileri daha sonra yılda üç kez şahsen toplanan STIKO'nun tamamı tarafından onaylanıyor. Bu STIKO toplantıları arasında, STIKO istişareleri de sanal toplantılarda veya bazen dairesel formatta gerçekleştirilmektedir. Geçen hafta yapılan kurucu toplantıda iç tüzüğe ilişkin değişiklikler sunuldu. Bu yaklaşımın geçmişte çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

STİKO'ya yeni üye olacak kişiler için belirli bir eğitim süresi gerekebilir. Ancak STIKO ofisinin garanti ettiği süreklilik sayesinde konuya hızlı bir şekilde alışmanız da mümkün.

STIKO, RSV profilaksisine yönelik önerilere ek olarak ilk olarak hangi konuları ele alacak?bir araya getirmek mi?
Öncelikle başladığımız konulara devam etmekte fayda var. Bu, solunum sinsityal virüsü ile enfeksiyonların profilaksisine yönelik tavsiyeyi de içerir. STIKO, kuruluş toplantısında bebeklerin korunmasına ilişkin özel bir karar taslağı üzerinde oy kullandı. Bu yılın yaz tatilinden önce, muhtemelen temmuz ayında burada bir karar bekliyorum.

Yakın gelecekte ele alınacak diğer konular arasında 20 valanlı konjuge aşı ile çocuklarda pnömokok aşısı ve meningokok ACWY konjuge aşısının uygulanmasına ilişkin önerilere ilişkin güncellemeler yer almaktadır. Ayrıca yetişkinlere yönelik adjuvanlanmış grip aşısını da inceliyoruz ve çocuklara yönelik grip aşısının sistematik bir incelemesini yürütüyoruz.

STIKO'daki bu gönüllü çalışmayı kişisel olarak ve diğer üyelerle birlikte asıl işinizle nasıl birleştiriyorsunuz?
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, bir kısmı onlarca yıl süren tam zamanlı çalışmalarımız nedeniyle STİKO'ya atandık. Dolayısıyla asıl iş ile gönüllü çalışma arasında içerik örtüşmesi söz konusudur.

Ayrıca ofis, STIKO'nun çalışmalarının büyük bir kısmına son derece profesyonel bir şekilde destek veriyor. Bu nedenle STIKO'ya başkanlık etmenin bir üniversite öğretim görevlisi ve bilim insanı olarak çalışmalarımla uyumlu olmasını umuyorum.

Benim düşünceme göre, STIKO görevlerini yerine getirmek için bir kısmı danışma saatlerini kaçıran asistan meslektaşlarımız özel bir saygıyı hak ediyor. Gönüllü çalışmayı tam zamanlı çalışmayla birleştirmeleri çok daha zordur.

© aks/Haberler