Son dakika haber! Van Gölü’nün geriye hakikat çekilmesi bilim erkeklerinı korkuttu

Bakec

New member
Son dakika haber! Van Gölü’nün geriye hakikat çekilmesi bilim erkeklerinı korkuttu
Van Gölü’nün geriye hakikat çekilmesi bilim erkeklerinı korkuttu

Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu;

” Göl düzeyi eylül ayıyla vahim boyutlarda geriye hakikat çekilecektir”

VAN – Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Van Gölü’ndeki buharlaşmanın yağışın 3 katı kadar olduğunu belirterek, “Gölde şu an düzeyin yükselmesi gerekiyor ancak maalesef geriye hakikat bir ilerleme görüyoruz. Göl düzeyi Eylül ayıyla fecî boyutlarda geriye yanlışsız çekilecektir” dedi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının düzenlediği fotoğraf yarışında ismini duyuran dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün su düzeyinde, global iklim değişimin bir kararı olarak buharlaşmanın yüksek olması ve yağışların yaşanmaması niçiniyle gerileme yaşandı. Haziran ayında su düzeyinin en yüksek düzeyde olması gerektiği Van Gölü’nde düzeyin geriye yanlışsız çekilmesi bilim insanlarını da endişelendirdi. Gerilemenin gözle görülür seviyeye ulaştığı gölde, düzeyin sonbahar aylarında müthiş düzeylere ulaşacağı bekleniyor.

“Göl düzeyi daima geriye gerçek çekiliyor”

İHA muhabirine konuşan Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Coğrafya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaeddinoğlu, sıcaklığa bağlı buharlaşmanın arttığını ve Van Gölü’nde su düzeyinin geriye hakikat çekildiğini belirtti. Van Gölü’nün kapalı bir havza olduğunu anımsatan Prof. Dr. Alaeddinoğlu, “Havzaya bir bütün olarak bakıldığında son 10 yıldır göldeki o düzey değişimi daima eksi istikamette gerçekleşmektedir. Bu da global iklim değişikliğinin bir kararı olarak karşımıza çıkıyor. Bir taraftan sıcaklıklar artıyor ve bu da buharlaşmanın azamî seviyede gerçekleşmesine niye oluyor. Başka taraftan yağışlarda azalma var, gölü besleyen akarsular göle gereğince su taşımıyor. Bütün bu niçinlerle, buharlaşmanın da tesiriyle göl düzeyi daima geriye yanlışsız çekiliyor” diye konuştu.

“Eylül ayıyla vahim boyutlarda geriye gerçek çekilecektir”

Van Gölü’nün hem dikey tıpkı vakitte yatay boyutta gitgide küçüldüğüne dikkat çeken Alaeddinoğlu, “Van Gölü kocaman bir havzaya sahiptir. Bu havzanın ortasında bulunan öteki göllerde de emsal durumları görüyoruz. Geçtiğimiz yılların haziran ayı istatistik datalarına bakıldığında göl düzeyinin en üst düzeyde olması gerektiği vakittir. Gölde şu an düzeyin yükselmesi gerekiyor ancak maalesef geriye gerçek bir ilerleme görüyoruz. Göl düzeyi eylül ayıyla müthiş boyutlarda geriye yanlışsız çekilecektir. Muazzam gölün yok olması hem kimyasal birebir vakitte fiziki yapısının değişmesi vahim olarak düşünüyorum. Elbet insanoğlunun bunun önüne geçmesi mümkün değildir. Buradaki gerilemeyi durdurmak mümkün değildir. Zira var olan buharlaşma yağan yağışın neredeyse 3 katıdır. Sıcaklıklar birlikte gerçekleşen buharlaşma göl düzeyindeki düşüşe niye oluyor. Uzun vadede tablo pek de güzel görünmüyor” halinde konuştu.

“Atık döken bütün yerleşim alanların arıtma tesisleriyle donatılmalı”

Van Gölü’ne kurulan arıtma tesisini ve devam eden taban çamuru paklığı konusunda da bir değerlendirmede bulunan Alaeddinoğlu, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Yakın vakitte Van Gölü’nün kurtarılmasına yönelik teşebbüslerin başladığını görüyorum. Bu teşebbüsler epey sevindirici şeylerdir. Van Gölü bu bölgenin hayat kaynağı ve hayat alanı üzeredir. Bu teşebbüsleri destekliyorum ancak benim şahsî kanaatim gölün kıyı bölgelerinden çamur alınıyor. Çamur alınan alanların değerli bir kısmının önümüzdeki 10 yıl içerisinde yüzeye çıkacağını düşünüyorum. ötürüsıyla oraya aktarılacak kaynağın arıtma tesislerine aktarılmalıdır. Van Gölü’ne atık döken bütün yerleşim alanların arıtma tesisiyle donatılması gerektiğini düşünüyorum. Göle atık boşaltmamak, gölün hayat ömrünü uzatabilir.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yılmaz Sönmez