Stefano Bini’nin yeni Rai programı

Lillian

New member
Notizie.it tarafından Stefano Bini ile imzalanan özel röportaj: yeni Rai Premium programı “Road to Meraviglie”nin yazarı ve sunucusu

İle ilgili Andrew Crenna Yayınlanan 24 Temmuz 2023

“Road to Meraviglie”: Toskana ve Lombardiya’nın en gizemli ve büyüleyici köylerinden bazılarının manzaraları, tarihi ve gastronomi kültürü arasında bir yolculuk.

Yeni Rai Premium programının yazarı ve sunucusu Stefano Bini ile röportaj

“Harikalara Giden Yol”, ne hakkında? Programın felsefesi nedir?

Road to Wonders, izleyicilere Lombardiya ve Toskana’nın küçük köylerinin mutfağını, bölgesini ve kültürel kimliğini anlatma tutkusuna sahip bir programdır. Seçim tam olarak küçük köylere düştü çünkü çoğu kişi tarafından bilinmese de aslında arkalarında bin yıllık bir geçmiş var. Spesifik olarak, Varese eyaletindeki Laveno’ya, Sondrio eyaletindeki Caspoggio ve Lanzada’ya veya Grosseto eyaletindeki Manciano’ya (birkaç isim vermek gerekirse) odaklandık: küçük, gizli ve çoğu zaman unutulmuş, yine de anlatacak çok şeyi olan kasabalar.
Programı nereden ve ne zaman takip edebiliriz?

Her biri 50 dakika süren toplam 10 bölümden oluşan Road to Meraviglie, saat 14.00’te Rai Premium’da ve aynı anda yayında kalmaya devam edeceği bir platform olan Rai Play’de izlenebilecek. 23 Temmuz’dan 24 Eylül’e kadar her Pazar.
Keşfedilen çeşitli köylerin kültür ve tarihini yerel yemek tarifleriyle “filtreleme” kararının nedeni nedir? Neden gastronomi, manzara ve tarihi birleştiren bağı keşfetmeyi seçtiniz?

Mutfak, İtalyan kültürel ve tarihi mirasının bir parçasıdır: iki şey hiçbir şekilde birbirinden ayrılamaz. Üstelik altı kuşaktır lokantacı bir aileden geldiğime göre(!), tamamen otobiyografik bir nedeni de var. Doğduğumdan beri yemek yapmayı çiğniyorum, 13 sezon üst üste aile şirketlerinde çalıştım ve mutfak dünyasına her zaman ilgiyle bakarım. İtalyan olanı, yani.
Lombardiya ve Toskana’nın tercih edilme sebebi nedir? Neden bize bu iki bölgeyi anlatmak istediniz?

Toskana benim toprağım, bu yüzden ona hürmet etmek istedim. Lombardiya ise 10 yılı aşkın süredir Milano’da yaşadığım için beni benimseyen bölge. Ancak gelecekte diğer bölgeleri de anlatabilmeyi umuyorum. Ancak bu ilk projemde başka türlü yapamazdım: “iki evim” olan Toskana ve Lombardiya’ya saygı duruşunda bulunmak istiyordum ve neredeyse zorundaydım. Gelenekler ve manzaralara gelince, aslında her ikisi de yalnızca İtalya’yı değil, uluslararası istisnaları bile temsil ediyor.
Farklı bölümler nasıl yapılandırılacak? İzleyicilere önereceğiniz farklı gezilerin aşamaları neler olacak?

Her bölümde altı blok yer alacak: ilk selamlar, ilk tarif, ilk manzara öğesi, ikinci tarif, ikinci vahşi yer ve son selamlar. Dikkat çünkü her tarifin sonunda iki farklı beslenme uzmanının tavsiyesi izleyicilere sunulacak. Aslında hem bizi izleyenlerin iştahını kabartabilecek hem de diyete eklenebilecek sağlıklı bir seçenek olabilecek yemekleri pişirmeyi tercih ettik.
30 Temmuz Pazar günkü yeni bölümde bizi neler bekliyor?

Bir sonraki bölümde, o güzel dağların çayırları, meraları, faunası ve florası ile iki geleneksel tarifle Livigno’ya ve son olarak Livigno Tarih Müzesi’ne gideceğiz. Burada muhteşem bir gezi için yer olacak: Livigno’nun 30’lu ve 40’lı yıllara ait kalıntılarını ve mobilyalarını ziyaret edip onlara dokunacağız. Kısacası, geçmişten gerçek bir patlama!