Üreme devrinde alınan önlemler inci kefalinin çoğalmasını sağladı

Bakec

New member
Üreme devrinde alınan önlemler inci kefalinin çoğalmasını sağladı
VAN (İHA) – Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nde yaşayan inci kefali avlayarak geçimlerini sağlayan balıkçılar, üreme periyodunda alınan önlemlerin inci kefalinin çoğalmasını sağladığını belirtti.

Dünyada yalnızca Van Gölü’nde yaşayan ve üreme periyodu olan ilkbahar mevsiminde tatlı sulara gerçekleştirdiği göç ile hafızalarda yer edinen inci kefali, bu yıl balıkçıların yüzünü güldürdü. 3 bin 712 kilometre yüz ölçümüne sahip olan ve dünyanın en derin 15 gölü olarak bilinen Van Gölü, denizden bin 646 metre yüksekliktedir. En derin noktası 451 metre olan Van Gölü’nün ortalama derinliği ise 175 metre civarındadır. Yaklaşık 20 bin insanın geçimini sağladığı inci kefali, bu yıl balıkçıların yüzünü güldürüyor. Açık denizlerde bu yıl balıkçılık yapanlar ağlarını denizden boş çekerken, Van‘daki balıkçılar ise inci üzere dizilen inci kefallerini tutmaya devam ediyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ( Van YYÜ) Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, alınan önlemler yardımıyla kuşağı müdafaa altına alınan inci kefali balığının göldeki popülasyonun arttığını ve bunun sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. Van Gölü’nün 3 bin 712 kilometrekarelik yüzey alanı ile birlikte ülkenin en büyük gölü ve iç sulardaki en büyük balık stokunu oluşturduğunu tabir eden Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, ” Van Gölü’nde 100’ü aşkın tekne balıkçılık yapıyor ve 20 bine yakın insan inci kefali avcılığında geçimini sağlıyor. İnci kefali balıkçılığının bölgemizdeki devamlılığının en büyük koşulu yaz aylarında üremek için gölden akarsulara giren balıkların korunması gerekiyor. Bugün inci kefali göçü gerçekleştiği en büyük akarsu olan Muradiye ilçesi hudutları içerisindeki Bendimahi çayındaki müdafaa çalışmaları ile birlikte buradaki balıkçıların bereketli bir dönem geçirdiğini şahitlik ediyoruz. Yazın derede yumurtadan çıkan yavrular, göldeki balıkçıların ekmeğini oluşturuyor. İnci kefalini koruduğumuz sürece buradaki insanların geçim kaynağını korumuş olacağız. ve endemik bir tıbbın 8 bin yıldır devam eden varoluş gayretinin devam etmesine katkı sunmuş olacağız” dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “Ülkemizde son 2 yıldır denizlerde olsun, başka göllerde olsun maalesef balıkçılıkla ilgili daima makus haberler alıyoruz. Bilhassa Marmara’da müsilaj sorunu niçiniyle balıkçılar son 2 yıldır fazlaca makus bir dönem geçiriyor. Lakin şunu rahatlıkla söyleyebiliriz buradaki Van Valiliği ve öbür resmi kuruluşların yürütmüş olduğu müdafaa çalışmaları ile birlikte son 2 yıldır Van Gölü’ndeki balıkçıların yüzü gidiyor. Bu açıdan bereketli bir dönem geçiyor umuyoruz ki bu biçimde devam eder” diye konuştu.

Üreme devri olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri içinde Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı sularından çıkarak tatlı sulara ve dere yataklarına uçarcasına göç eden inci kefallerinin koruyan başta jandarma olmak üzere polis, zabıta ve güvenlik korucuları büyük gayret sarf ediyor. Göç vakti inci kefali balığının yumurtalarını bırakmak için ağır göçün yaşandığı Muradiye ilçesi sonları içerisinde bulunan Bendimahi Çayı’nda gerçekleşiyor. Müdafaa çalışmalarını şahsen jandarmayla takip eden Muradiye kaymakamı Erkan Savar, kaçakçılara göz açtırmıyor. Kaymakam Savar bu defa Van YYÜ Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş ve Tuşba Kaymakamı Furkan Duman ile birlikte Gevaş ilçesine bağlı Dereağzı Mahallesi balıkçıları ile göle açılarak çalışmaları yerinde takip etti.

Kaymakam Savar, “Yazın yapılan muhafaza çalışmalarıyla bugün Van’da yasal yollarla yapılan balık avcılığınım bu biçimde bereketli geçmesini yerinde görme fırsatı bulduk. Bunlar da bizi yazın yapmış olduğumuz çalışmaların yeterli sonuçlar verdiğini bugün görme fırsatı bulduk. Bütün balıkçılarımızı bereketli bir av dönemi diliyoruz” dedi. – VAN

İhlas Haber Ajansı – İktisat

Mustafa Akkuş, Öğretim Üyesi, Van Gölü, Van, İktisat, Haber