Ulusal Cimnastikçi Ferhat Arıcan’ın Gayesi Dünya Şampiyonluğu

Hasan

New member
Avrupa Cimnastik Birliği tarafınca düzenlenen oylamada artistik cimnastikte 2021 yılının en güzel erkek cimnastikçisi seçilen Ferhat Arıcan, bu yıl düzenlenecek memleketler arası karşılaşmalarda muvaffakiyetini taçlandırmak için güç depoluyor.

Bolu’da kampa giren Cimnastik Ulusal Ekibi’nde yer alan Arıcan, Avrupa ve dünya şampiyonaları, İslami Dayanışma ve Akdeniz oyunlarına, Bolu Murat Canbaş Cimnastik Salonu’nda günde çift idman yaparak hazırlanıyor.

Azerbaycan’da ikide iki

Ferhat Arıcan, AA muhabirine, bu ayın başında Azerbaycan’da düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası’nın Azerbaycan ayağında paralel barda ikinci defa Dünya Kupası’nda yarıştığını ve ikinci madalyasını alarak “ikide iki” yaptığını söylemiş oldu.

“Bu yılı epey önemsiyoruz”

Arıcan, dönemin kendileri için epey değerli olduğuna işaret ederek, “Özellikle grup olarak epey değerli müsabakalarımız var. Avrupa ve dünya şampiyonaları, Akdeniz ve İslami Dayanışma Oyunları var. Bu yüzden bu yılı hayli önemsiyoruz. Kadro olarak fazlaca kuvvetliyüz. Daima bir arada takım halinde fazlaca uygun çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Hedefim 2024 Olimpiyatları’nda altın madalya”

Brezilya’da 2016 yılında düzenlenen olimpiyatlara katılarak Türkiye ismine olimpiyatlarda gayret eden ikinci erkek cimnastikçi olduğunu, 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatlarında ise paralel bar kısmında bronz madalya alarak Türkiye ismine artistik cimnastikte madalya kazanan birinci sportmen olduğunu hatırlatan Arıcan, “Çok büyük bir memnunluk ve gurur benim için. Fakat 2020 geride kaldı. Gayem, 2024 Paris Olimpiyatları’nda altın madalyayı almak.” dedi.

Arıcan, olimpiyatlara ekip olarak gitmenin en büyük amaçlarından biri olduğunu belirterek, “Gerçekten bu grup, kadro olarak gitmeyi hak ediyor. Bu doğrultuda hayli güzel çalışmalar yapıyoruz. Umarım bir aksilik çıkmazsa 2024 Paris Olimpiyatları’na ekip halinde gideceğiz.” tabirini kullandı.

“Çalışmanın başarıyı getirdiğine inananlardanım”

Arıcan, 2021 yılının, bu yılın başarılı geçeceğinin sinyallerini verdiğini lisana getirerek, şunları kaydetti: “İkinci Avrupa şampiyonluğum, 2 Dünya Kupası, olimpiyat madalyasıyla fazlaca hoş bir yıl geçti. Hayal üzere bir yıl geçti. Bu yıl en büyük amaçlarımdan biri üçüncü Avrupa şampiyonluğumu üst üste elde etmek ve eksik olan dünya şampiyonluğunu almak.”

“O yüzden epey fazla çalışmam gerekiyor. Ben daima çalışmanın başarıyı getirdiğine inananlardanım. Bir şeyi istiyor ve inanıyorsak, bunun ortasında fazlaca çalışmalıyız.”

Cimnastiği bırakan eski grup kaptanı Ümit Şamiloğlu’nun kendilerine hayli hoş kaptanlık ve ağabeylik yaptığını anlatan Arıcan, “Ondan kaptanlığı devralmak benim için epey epeyce kıymetli ve pahalı. Onun üzere olmak için epeyce vakit geçmesi gerekiyor. Ona da ömründe muvaffakiyetler diliyorum. Ben de grubumla gurur duyuyorum. Grubuma güveniyorum. Bu yıl epey kıymetli işler yapacağız, hayli muvaffakiyetler alacağız.” biçiminde konuştu.

Arıcan, 2021 yılında yılın cimnastikçisi seçilmesinin kendisi için fazlaca değerli olduğunu, kuvvetli rakiplerine karşın büyük farkla kazanarak Türkiye tarihinde bu unvanı alan birinci kişi olduğunu aktararak, destekleyenlerine teşekkür etti.