Unicef yüz binlerce çocuğun risk altında olduğunu düşünüyor

Hasan

New member

/picture Alliance, ASSOCIATED PRESS, Sam Mednick

Cenevre BM çocuk fonu Unicef, kuzeydoğu Afrika'daki kriz eyaletinde aylardır devam eden çatışmaların Sudan'daki çocuklar açısından ciddi sonuçlara yol açabileceği konusunda uyardı.

Cenevre'deki Unicef sözcüsü James Elder, gelişmiş erişim ve ek destek olmadan, Unicef'in akut yetersiz beslenme riski altındaki 700.000 çocuktan 300.000'inden fazlasına yardım edemeyeceğini söyledi. On binlerce kişinin ölmesi muhtemel.

Elder, cinayetlerde, cinsel şiddette ve çocuk asker alımında da bir yıl içinde yüzde 500 artış yaşandığını söyledi. Bu rakamlar buzdağının sadece görünen kısmı.

Unicef sözcüsü, uluslararası topluma Sudan'da ateşkes sağlanması ve acı çeken nüfusa daha fazla yardım sağlanması için daha fazla çaba göstermesi çağrısında bulundu. Dünyanın bu felaket durumu görmezden gelmeyi bırakması gerektiğini söyledi.

Nisan ortasından bu yana, askeri lider Abdülfettah el-Burhan'ın birlikleri ve eski yardımcısı Muhammed Hamdan Daglo'nun RSF milisleri Sudan'da bir güç mücadelesine girişti. Tahminlere göre en az 13.000 kişi öldürüldü. BM'nin son rakamlarına göre Sudan'da yarısı çocuk olmak üzere sekiz milyon insan yerinden edildi.

Elder, bunun 300 gün boyunca her gün 13.000 çocuk anlamına geldiğini söyledi. Yardım kuruluşları, giderek kötüleşen insani kriz ve sağlık sorunları konusunda uyarıda bulundu.

Ülkenin yaklaşık 25 milyonluk nüfusunun yarısından fazlası yardıma muhtaç durumda. BM'ye göre bunların yaklaşık 18 milyonu akut gıda güvensizliğinden etkileniyor.

Sudan'da uzun süredir devlet başkanı olan Ömer El Beşir, aylarca süren kitlesel protestoların ardından 2019'da devrildi. El Burhan, Ekim 2021'deki askeri darbenin ardından iktidara geldi. Demokratik seçimlere geçişe öncülük etmesi gereken hükümeti görevden aldı. Çatışma, RSF milislerinin orduya planlı entegrasyonuyla tetiklendi. Bu, iktidarı sivil bir hükümete geri devretme planında merkezi bir adım olarak kabul edildi. © afp/Haberler