Van Büyükşehir Belediyesi 2021’de 6.5 milyon TL toplumsal yardım yaptı

Bakec

New member
Van Büyükşehir Belediyesi 2021’de 6.5 milyon TL toplumsal yardım yaptı
VAN (İHA) – Van Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılı içerisinde toplumsal belediyecilik atağı yaparak, 18 bin 326 vatandaşa yaklaşık 6 milyon 550 bin TL dayanak sağladı.

Hizmetlerinde vatandaş odaklı çalışan Van Büyükşehir Belediyesi, ekonomik olarak dezavantajlı durumda olan vatandaşları yalnız bırakmadı. Kapı kapı dolaşarak gerçek muhtaçlık sahiplerine ulaşan Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığı grupları, 2021 yılında 20 bin 68 vatandaştan yardım başvurusu aldı. Yıl ortasında 10 bin 178 ailenin yerinde tespitini gerçekleştiren takımlar, yardımların gereksinim sahiplerine ulaşması için ağır bir mesai harcadı.

2 bin 296 vatandaşa toplumsal kart ulaştırıldı

Refakatçi misafirhanesinde 7 bin 768 kişiyi ağırlandı

Van Büyükşehir Belediyesince 2017 yılında hizmete açılan refakatçi misafirhanesi, sıhhat hizmeti için vilayet haricinden kente gelen hasta yakınlarını ağırlıyor. 2021 yılı içerinde 7 bin 768 vatandaşı konuk eden refakatçi misafirhanesi, 32 odasıyla konuklarına otel konforunda hizmet veriyor. 80 kişi yatak kapasiteli misafirhanede 5, 4, 3 kişilik oda, aile odaları ve tek kişilik odalar bulunurken, burada konaklayan hasta yakınlarına 3 çeşit akşam yemeği de ikram ediliyor.

456 bin 888 şahsa 3 çeşit sıcak yemek ulaştırıldı

Edremit ilçesindeki makine ikmal yerleşkesinde bulunan aşevinde kentteki fakir ve konutta yemek yapamayacak durumda olan aileler için her gün sıcak yemek hazırlanıyor. Günlük 2 öğün formunda 3 çeşit yemek ulaştırılırken, yıl içerisinde ise toplamda 456 bin 888 bireye yemek ulaştırıldı. Aşevi çalışanları tarafınca titizlikle hazırlanan yemekler besin mühendisleri tarafınca denetim edildikten daha sonra belirlenen adreslere ulaştırılıyor. Ailedeki fert sayısına bakılırsa ayarlanan yemekler taşınabilir takımlar tarafınca vatandaşların kapılarına kadar gdolayılüyor. Kentin farklı noktalarına kurulan taşınabilir çorba dağıtım araçları ile yıl içerisinde 26 bin 320 bireye çorba ikram edilirken, 400 vatandaşa da Van kahvaltısı ikram edildi.

7 bin 302 besin kolisi ve 3 bin 879 hijyen paketi gereksinim sahiplerine ulaştırıldı

Kent genelinde 2021’de tespit edilen yardıma muhtaç ailelere 7 bin 302 besin kolisi ulaştırılırken, salgın niçiniyle de 3 bin 879 aileye hijyen kolisi dağıtıldı. Yaklaşık 3 milyon 700 bin TL harcanarak hazırlanan koliler vatandaşların kapısına kadar gdolayılerek teslim ediliyor. Temel besin materyalleri, paklık ve hijyen gereçlerinin yer aldığı koliler tertipli dönemlerle dağıtılıyor. Ayrıyeten 3 bin 966 bireye bez, ıslak mendil ve eldivenden oluşan paket verildi.

10 bin 178 hanede tespit yapıldı

Kentteki gereksinim sahiplerine ulaşmak için ağır bir mesai harcayan toplumsal hizmet uzmanları tespit çalışmalarını vatandaşların konutlarına giderek gerçekleştiriyor. Yıl ortasında 10 bin 178 ailenin tespitini yapan takımlar, gerçek muhtaçlık sahiplerine ulaşmak için ağır gayret sarf etti. Yapılan tespitler rapor haline getirilerek komiteye sunuluyor.

Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırdık

Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak epey sayıda farkındalık çalışması yapan büyükşehir belediyesi, 466 engelli vatandaşa nizamlı olarak taşıma hizmeti verirken, 11 engelli vatandaşa ise tekerlekli sandalye, 2 vatandaşa ise medikal materyal armağan etti. – VAN

İhlas Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri