Van’da okuma yazma öğrenen bayanlar günlük yaşantılarını kolaylaştırdı

Bakec

New member
Van’da okuma yazma öğrenen bayanlar günlük yaşantılarını kolaylaştırdı
ERCİŞ, VAN (AA) – Van‘ın Erciş ilçesinde “Okuma Yazma Seferberliği Projesi” kapsamında 2021 yılında 625 bayan, okuma yazma öğrendi.

Erciş Kaymakamlığı, ilçede okuma yazma bilmeyen bayanlar için “Okuma Yazma Seferberliği Projesi”ni hayata geçirerek, Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle okuma yazma kursları açtı.

Bilhassa konut bayanlarının ağır ilgi gösterdiği kurslarda, İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğünün bakılırsavlendirdiği uzman eğitmenler, haftanın 5 günü ders verdi.

Derslerini aksatmadan kurslara katılan ve okuma yazma öğrenen yaşları 30 ile 70 içinde değişen 625 bayan, günlük yaşantılarını da kolaylaştırdı.

“94 kursiyerimizin eğitimi devam ediyor”

“Okuma yazma kurslarında 94 kursiyerimizin eğitimi devam ediyor. Kurslara katılan 625 bayan, eğitimlerini tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı. Toplumsal farkındalığın oluşması çabası içerisindeyiz. Kurslara gösterilen ağır ilgi bizleri keyifli ediyor. Kursiyerlerimiz aldıkları eğitimle çocuklarına karşı sorumluluklarını daha düzgün yerine getirecekler. Okuma ve yazma öğrenen kursiyerlerin günlük hayatları kolaylaşacaktır. Kaymakamlığımız bünyesinde İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Müdürlüğümüz ve Aile Dayanak Merkezlerimizle bir arada ilçede okuma yazma bilmeyen bayanlara yönelik çalışmalarımız devam edecek.”

“Kadınlarımız artık ömrün her alanında kendilerini tabir edebiliyor”

Öğretmen Mihriban Tanıl, çeşitli niçinlerle daha evvel okula gitme fırsatı bulamayan bayanların kurslara büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Bayanların rutin konut işlerinin akabinde hem çocuklarını tıpkı vakitte kitaplarını yanlarına alarak eğitim almaya geldiklerini anlatan Tanıl, “Okuma Yazma Seferberliği Projesi kapsamında bayanlara eğitim veriyoruz. Kursiyerlerimiz isimlerini yazabiliyor, cep telefonlarını kullanabiliyor, e-Devlet üzerinden süreçlerini rahatlıkla yapabiliyorlar. Bayanlarımız artık hayatın her alanında hastanelerde, okullarda kendilerini tabir edebiliyor.” diye konuştu.

Kursa katılan Şükran Akkuş da okuma yazma öğrenmenin memnunluğunu yaşadığını tabir ederek, “1. sınıfa giden kızımla birlikte kursa geliyorum. İkimiz de okuma yazmayı öğrendik. Konutta birlikte ders çalışıyoruz, kitap okuyoruz. Okuma yazma bilmediğim için hayli zorlanıyordum. Artık her yere gidebiliyorum. Yardım almadan istediğim dolmuşa binebiliyorum, hastanede muayene sıramı takip edebiliyorum. Bize bu imkanı verenlere epeyce teşekkür ederim.” dedi.

“Öğrenmenin yaşı yoktur”

Kursiyer Gönül Çelik Geldim ise kursa katılmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirerek, “Daha evvel harfleri tanımıyordum. Okuma ve yazmayı öğrendim. Şu an telefon kullanabiliyorum, ileti yazabiliyorum. Hastaneye gittiğimde oradaki yazıları okuyabiliyorum. Öğrenmenin yaşı yoktur. Okuma yazma bilmeyen her insanın bu kurslara katılmalarını tavsiye ediyorum. Bizlere bu imkanı verenlerden Allah razı olsun.” halinde konuştu.

AA / Necmettin Karaca – Son Dakika Haberleri