93 yaşındaki sanatçı Etem Çalışkan’ın “Aşk Olsun” standı ziyarete açıldı

Bakec

New member
93 yaşındaki sanatçı Etem Çalışkan’ın “Aşk Olsun” standı ziyarete açıldı
Hattat ve ressam Etem Çalışkan‘ın hazırladığı “Aşk Olsun” standı, Fatih Belediyesi Kadırga Sanat Galerileri’nde sanatseverlerle buluştu.

Küratörlüğünü Fatih Ömeroğlu’nun üstlendiği standa ait AA muhabirine açıklamada bulunan 93 yaşındaki sanatçı Etem Çalışkan, akademide standart bir sanat eğitiminin verildiğini, gerçek sanatkarların ise o standart eğitim içinden sıyrılarak çıkabilenler olduğunu söylemiş oldu.

Sanatın kurallar ortasında kuralsızlık olduğu yorumunu yapan Çalışkan, “Benim çalışmalarım da kurallar ortasında kuralsızlıktır. Biraz özgürlüktür. Açıkçası sanatçı da özgürdür. Niyetinde de konuşmasında da her şeyinde sanatçı özgürdür. Onu bağlayıcı hiç bir şey yoktur. Yani sanatkara bu özgürlüğü veren sanattır. Sanat kurallar içine hapsedilmiş değildir.” dedi.

“Taşizm sanat akımı bana fazlaca özgürlük getirdi”

Etem Çalışkan, yapıtlarını hazırlarken vakitten etkilendiğini lisana getirerek, şöyleki devam etti:

“Mevsimler, soğuk, sıcak, rüzgar tesirler. Yıldırım düşer tesirler. Yani her şeyden sanat etkilenir. Lakin usta sanatkarlar da tesirler. Bunlardan kimileri Van Gogh ve arkadaşı Gauguin’dir. İkisi de düzgün bir sanatçıdır. Gauguin ve Van Gogh her vakit hengame etmişler. Onların hengameleri beni epey tesirler. Hatta beni tahrik eder. Bu manada stantta bununla alakalı bir çalışma yaptım.”

Pandemi devrinde konuttan hiç çıkmadan daima eser ürettiğini anlatan Çalışkan, “Korona bana düşünme ve çalışma rahatlığı verdi, mecbur kaldığım yasaklar sebebiyle. Çok düşündüm. kimi vakit gece kalktım, çalışma odama geçtim. Tuvale baktım, düşündüm, elime fırçayı aldım, kullanacağım renkleri koydum paletime ve bir leke, bir dokunuş attım. Yani taşizm sanat akımı bana fazlaca özgürlük getirdi ve hislerimi söz etmem noktasında bana yol açtı.” tabirlerini kullandı.

Çalışkan, sanatında her gün yeni bir yol arayışında olduğunu söyleyerek, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Ölünceye kadar çalışacağım. Çalışmak cennetin kapısıdır, anahtarıdır. Her insan yeteneklidir. Lakin o yetenek bir bedensel varlık da ister. Sanatçı olmak bir yaratılıştır. örneğin Aşık Veysel, Beethoven. Birinin gözü görmez, birinin kulağı duymaz. Kulağı duymayan beste yapar, orkestra yönetir. Gözü görmeyen Aşık Veysel kelamlarıyla, şiirleriyle renkler bezer, tablolar yapar. Renkleri, kokuları anlatır. Ancak gözleri görmez, işte sanat budur. Göz görmese de, kulak duymasa da, benim üzere az duysa da sanat olur. Evvel sevmek lazım. Genç, yaşlı herkesi sevmeyi bilmesi lazım. Akabinde sevgi kadar bedelli olan çalışmak gelir. Sevgiyle, dürüst olarak çalışmak gelir.”

Kendisi için yazının da fotoğrafın başlangıcı olduğunun altını çizen Etem Çalışkan, “Eğer yazı olmasaydı bu fotoğraflar tahminen çıkmayabilirdi. Her fotoğraf bir yazıdır. Fırça hareketlerinde kaligrafik hareketler vardır. Ancak kanılar de vardır. Yani bu stantta gördüğünüz fotoğraflar tahminen yarım saatlik, tahminen yarım asırlık.” değerlendirmesinde bulundu.

“Etem Çalışkan’ın acı, mürekkep, okka ve kağıtla yoğrulmuş ömrüne dair konuşmak kolay değil”

Standın açılışında konuşan Fatih Belediye Lideri M. Ergün Turan ise “Türk yazı sanatının yaşayan en büyük üstatlarından Etem Çalışkan’ın tasa, mürekkep, okka ve kağıtla yoğrulmuş ömrüne dair konuşmak kolay değil. Hattatlığının yanında uygun bir ressam ve Babiali’nin son büyük temsilcilerinden biri olduğunu biliyoruz. Yazının çağdaş bir yorumlayıcısı olarak özel bir yere sahip.” diye konuştu.

Turan, sanatın çekirdeğinin yetenek olduğunu hatırlatarak, “Ancak bu çekirdeği filizlendirip, büyütmek için fazlaca çalışmak gerekir. Bilhassa sanata gönül vermiş gençlerimizin, 93 yaşında stant açan Etem Çalışkan’ın bu standını, kelamlarını incelemeli. Bütün bunlar tarihi kayıtlardır. Medeniyetimiz ismine kültürümüz ismine teşekkür ediyorum.” dedi.

Etem Çalışkan’ın 59 yapıtının yer aldığı stant, 28 Ağustos’a kadar görülebilecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Aişe Hümeyra Bulovalı