Arslanköylü bayanlar sahnede perde açtı

Bakec

New member
27 Mart Dünya Tiyatro Günü aktifliklerine Arslanköy Bayanlar Tiyatro Topluluğu’nun tiyatro ve sinema gösterimiyle başlandı. 2001’de kurulan topluluk, yıllar daha sonra bir daha Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kongre ve Stant Sarayı’nda oyunlarını sergiledi. “Ana Kerene Değil Korona” oyunuyla seyircinin karşısına çıkan Arslanköylü bayanlar, akabinde “Yün Bebek” sinemasının gösterimini yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Dairesi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kapsayan haftada Kongre ve Stant Sarayı’nın sahnesini Arslanköy Bayanlar Tiyatro Topluluğu’na bıraktı. “Ana Kerene Değil Korona” oyununu sahneye taşıyan Arslanköylü bayanlar, akabinde “Yün Bebek” isimli sinemalarını gösterime sundu.

yıllar daha sonra YİNE SAHNEYE ÇIKTILAR

Mersin’in merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alan ve yayla özelliği bulunan Toroslar ilçesine bağlı Arslanköy Mahallesi’nin sanatçı bayanları yeni bir oyunla seyirci karşısına çıktı. 1500 rakımlı Mersin kırsalında 2001 yılında Arslanköy Bayanlar Tiyatro Topluluğu’nu kuran bayanlar, yıllar daha sonra bir kere daha Büyükşehir Belediyesi’nin sahnesinde seyirciyle buluştu.

ANA KERENE DEĞİL KORONA İSİMLİ OYUNLARINI SAHNELEDİ

Aktifliğe katılan Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlgiler Dairesi Lideri Bedrettin Gündeş, oyunun sonunda Arslanköy Bayanlar Tiyatro Topluluğu Kurucusu Ümmiye Koçak’a çiçek takdim etti. Arslanköy Bayanlar Tiyatro Topluluğu, oyunun akabinde 2012 yılında gösterime giren ve şiddetli koşullarda çektikleri bayana şiddet temalı Yün Bebek sinemasını de gösterime sundu.

“TİYATRO HAFTASI KUTLAMALARINA BU FORMDA BAŞLAMIŞ OLDUK”

Aktiflik öncesi konuşan Kültür ve Toplumsal İşler Dairesi Tiyatro Şube Müdürlüğü Koordinatörü Alev Tol, “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü kapsayan hafta ötürüsıyla bugün Arslanköy Bayanlar Tiyatro Topluluğu’nu izleyeceğiz. Ümmüye Hanım ulusal manada tanınan bir bayan. Bize koronayla alakalı bir oyun sergileyecekler. Gerisinden bir daha direktörlüğünü yaptığı Yün Bebek isimli bir film gösterimi olacak. Tiyatro Haftası kutlamalarına bu türlü başlamış olduk” dedi.

“BUGÜN BURADA OLMAK BENİ ÇOK HEYECANLANDIRDI, ÇOK MUTLUYUM”

Arslanköy Bayanlar Tiyatro Topluluğu Kurucusu Ümmiye Koçak ise

“Mersinliyim. Mersinli olmaktan gurur duyuyorum. Çok heyecanlıyım. 2001 yılında tiyatroyu birinci kurduğumda sahneye birinci Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin salonunda çıkmıştık. Şu an o heyecanı yaşıyorum. Bize inanıp sahneyi vermişlerdi. Bugün de burada olmak beni epey heyecanlandırdı, fazlaca mutluyum” diye konuştu.

Yün Bebek sinemasını de anlatan Koçak, bu sinemanın yalnızca Mersin değil, artık bir Türkiye sineması olduğunu belirterek, “Çünkü onu biz Arslanköy’de kamera görmemiş, hayatında birinci kez kamera bakılırsan beşerlerle epey sıkıntı kaidelerde, 3 metre karda çektik. Dünyada tek olduğunu biliyorum. Zira biz çektik, bayanlarla çektik. Ötesi var mı? O bana En Yeterli Avrasyalı Bayan Sanatçı Ödülü’nü getirdi. Ödül epey hoş bir şey fakat asıl insanları teşvik ediyor, beni epeyce heyecanlandırıyor” sözlerine yer verdi.

Ana Kerene Değil Korona isimli oyunlarından da bahseden Koçak, şu değerlendirmede bulundu:

“Sağ olsun Büyükşehir Belediyesi de sesimize kulak verdi. Bugün bu imkanları sağladılar. Bizim bugün oynayacağımız küçük bir skeç. Ana Kerene Değil Korona. Zira nitekim Birinci olarak koronayı hiç ciddiye almadık maalesef. Esprili biçimde, eğlendirecek bir skeç hazırladık. Günümüzdeki olaylardan toparladık. Küçük bir skeçle lisanımız döndüğünce insanları biraz bilgilendirip biraz da eğlendirmeye çalışacağız.”