Ayçiçeği ön alım fiyatı belirtildi

semaver

New member
Trakya Birlik, 14 Ağustos’ta yüzde 40 yağlı ayçiçeği için ön alım fiyatını ton başına 5 bin 100 lira olarak açıklamıştı. Ortadan geçen 16 günün akabinde birlik idare heyeti bugün bir daha toplanarak kelam konusu fiyatı güncelleme sonucu aldı.

5 BİN 400 LİRA OLARAK BELİRLENDİ

Birliğin hususla ilgili yaptığı açıklamada, iç ve dış piyasadaki üst istikametli fiyat hareketleri göz önüne alınarak, yüzde 40 yağlı ayçiçeği için yeni fiyatın ton 5 bin 400 lira olarak belirlendiği söz edildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Bilindiği üzere 14.09.2021 tarihinde idare heyetimizce ayçiçeği avans tutarlarımız yüzde 40 yağlı baz eser için 5 bin100 TL/Ton, yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği eseri için avans fiyatı 5 bin 406 TL/Ton, yüzde 50 yağlı eser için avans fiyatı 5 bin 865 TL/ton olarak belirlenmişti. Birliğimizce avans fiyatın açıklanmasını müteakip, gerek iç gerekse dış piyasada üst istikametli fiyat hareketleri gözlenmiştir. İdare Heyetimizce 01.10.2021 tarihinde gerçekleştirilen görüşmede, halihazırda mevcut piyasa şartları göz önüne alınarak, hasadın birinci gününden bugüne büyük bir itimat ve aidiyetle mamüllerini birliğimize teslim eden tüm ortaklarımız için, yüzde 40 yağlı baz eser için ön alım fiyatı 5 bin 400 TL/Ton olarak belirlenmiş olup, yüzde 44 yağlı eser için karşılığı 5 bin 724 TL/Ton’a ve yüzde 50 yağ oranlı eser için 6 bin 210-TL/Ton’a tekabül etmektedir. Ham yağ oranına bakılırsa yapılan alımlarda yüzde 41 ve üzeri yağ oranı çıkan eserler yüksek yağ oranlı eser olarak pahalandırılacak olup, her bir yüzde puan artışı için yüzde 40 standart yağ oranlı eser fiyatına yüzde 1,5 oranında prim uygulanacaktır.”

“MÜSPET KAR ORTAKLARA TAKDİM EDİLECEK”

Açıklamada, belirlenen ön alım meblağları birinci günden bugüne kadar eser teslim eden tüm ortaklara teslimatları için geçerli olacağı belirtilerek, “Takip eden süreçte 2021/2022 iş yılında bağlı kooperatiflerimiz ve birliğimizce elde edilecek müspet kar kooperatifçiliğin en temel prensiplerinden olan risturn (kar payı) dağıtım asılları çerçevesinde ortaklarımıza takdim edilecektir. Belirlenen ön alım fiyatının ülkemiz, milletimiz, üretici ortaklarımız ve tüm çiftçilerimiz için bereketli ve güzel olmasını temenni ederiz” denildi.