Bakan Ersoy, Yunus Emre’yi anma aktifliğine katıldı

Bakec

New member
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yıl dönümü niçiniyle düzenlenen anma aktifliğine katıldı.

Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yıl dönümü niçiniyle İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde saat 20.00’de anma aktifliği düzenlendi. Aktifliğe Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sanatkarlar ve hayli sayıda davetli katıldı. Program öncesi, Anadolu Üniversitesi & Yunus Emre Kaligrafi ve Tipografi Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

“YUNUS EMRE HATIRA ORMANI OLUŞTURDUK”

Program öncesi konuşma yapan Bakan Ersoy şunları söylemiş oldu:

* Çin’de ve Güney Afrika’da ‘Yunus Emre Hatıra Ormanı’ oluşturduk. Yürüttüğümüz çalışmalarla ilgili olarak da arkadaşlarımızdan bilgi alıp, yurt haricindeki faaliyetleri bilhassa yakından takip ettiğimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Aktifliklerin düzenlendiği ülkede nasıl bir karşılık bulduğunu, programlara kimlerin katıldığını, bilhassa yabancı iştirakçilerin bu programlarla ilgili olarak nasıl reaksiyonlar verdiğini öğrenmeye çalışıp, bununla ilgili değerlendirmelerde bulunduk.

* Bu kapsamda yapılan programların geri dönüşleriyle ilgili kimi bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum; şunu açık bir biçimde söylemeliyim ki, Yunus’un iletisi dünyanın her köşesinde yankı buluyor.

* Yurt haricinde yapılan programların akabinde insanların Yunus Emre’yi araştırmaya başladığını görüyoruz. Zira hepimizin malum olduğu üzere bugün insanlık güç bir devirden geçiyor.

* Dünyanın dört bir yanında yaşanan çatışmalar insanlığa bir şey vaat etmiyor. Savaşlar insanlık için bir umut olarak görülmüyor, beşerler geleceğe itimatla bakamıyor.

“TÜM İNSANLIĞIN YUNUS ÜZERE BİR HAYAT SÜRMESİNİ DİLİYORUM”

Türk gencinin sanatla ve şiirle ilgilenmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Ersoy, şu tabirleri kullandı:

* Türk gençliğinin kültürün, sanatın ortasında yoğrulmasının önünde tek bir pürüz kalmayacak biçimde çalışıyoruz. Ülkemizin hangi noktasında olursa olsun, bir gencin, bir çocuğun; şiirden, müzikten, sinemadan, tiyatrodan, çağdaş sanatlardan uzak kalması üzere bir mazereti asla kabul etmiyoruz.

* Her Türk gencinin, kendini tabir edeceği, geliştireceği sanatsal tertibe en süratli ve kolay biçimde ulaşmasını sağlayacak bir altyapı inşa ediyoruz. Bunu yaparken de gençlerimizin kendi kültürel köklerinden asla kopmamalarını, bizi var eden kıymetlerimizi kesinlikle bilmelerini önemsiyoruz.

* Yunus’u, Mevlana’yı, Hacı Bektaş Veli’yi ve de Neşet Ertaş üzere kıymetlerimizi anlamadan ne bu toprakları hakkıyla anlayabiliriz, ne de bir mana dünyası inşa edebiliriz. Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği ve ehemmiyet verdiği bu biçimdesi büyük bedelleri insanlığa armağan eden milletimiz hayatının merkezine bu bedelleri oturttuğu takdirde bir daha birebir kültürel ve sanatsal zenginliğe sahip olacaktır.

* ‘Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için, gönüller yapmaya geldim’ diyen Yunus Emre’den hepimize miras kalan aşk ve müsamaha davetinin hayatımızı kuşatması dileklerimle hepinizi hürmetle ve muhabbetle selamlıyor tüm insanlığın Yunus üzere bir hayat sürmesini diliyorum.

Programda, Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Opera ve Balesi ve Devlet Tiyatroları iş birliğiyle sahne gösterisi de yapıldı. DHA