Bir niçini var ki 81 milyon tıklandı!

Bakec

New member
İkilem’in solistleri Serhat Karan ve Uğur Ateş’in yapıtı ‘Bir niçini Var’ Youtube’da rekor kırdı… Küme, müzikseverlerle yakaladıkları bağı, “Biz ne hissediyorsak karşı tarafa da onu hissettirmek niyetindeyiz. birlikte sohbet gibi” diyor…

Youtube’de ‘Bir niçini Var’ modülleri 81 milyon sefer izlenen ve çıkardıkları single’lar dijital platformlarda dinlenme rekoru kıran 2 yıl evvel kurulan İkilem kümesi, kısa müddette yakaladıkları muvaffakiyetin sırrını SÖZCÜ HaftaSonu’na anlattı. İkilem’in solistleri Serhat Karan ve Uğur Ateş müzikseverlerle yakaladıkları bağı, “Biz ne hissediyorsak karşı tarafa da onu hissettirmek niyetimiz aslında. birlikte sohbet etmek gibi” diyor. Pandemide bir ortaya gelen ve yapıtlarını oluşturan İkilem, ülkenin meselelerine karşı duruşlarını ise, “İkilem olarak rahatsızlık veren bir durumda reaksiyonumuzu gösteriyoruz tabi ki” diyor. İşte İkilem’in solistleri ile yaptığımız samimi sohbet…

■ Müziğe ilginiz nasıl başladı?

Serhat:
Çocuk yaşlarda başladı aslında. Elimize gitarları bağlamayı alıp ufak ufak keşfetmekle başladı her şey.

■ Konservatuara giden yol nasıl başladı?

Uğur:
Biraz da gereklilik üzere oldu, bu işin okulunu da okumak, ortamını görmek, o kokuyu almak için girdik aslında. Çok hoş tecrübeler yaşadık.

■ Yollarınız nasıl kesişti?

Serhat:
Okulda kesişti.

■ Kümesi kurma sonucunı kim verdi? Ne vakit resmen İkilem kümesi doğdu?

Uğur:
Bir gün çay içerken artık birikmiş besteleri değerlendirsek uygun olur dediğimi hatırlıyorum. Tam olarak 2019’da İkilem doğdu diyebiliriz.

■ Küme isminiz nereden geliyor?

Serhat:
Hayatta yaşadığımız ikilemlerden ve bunun daima olarak bizimle yaşamasından dolayı bu ismi koyduk.

■ Kısa müddette küresel viral listesinde en zirvelerde yer aldınız? Dijitalde gördüğünüz ilgiyi gerçek hayatta ne vakit görmeye başladınız?

Uğur:
Bunun geri dönüşü konserlerde oldu doğal ki. Yüz yüze beşerlerle müziklerimizi söyleyince tamamdır dedik.

“NEŞET ERTAŞ DİNLİYORUZ”

■ Tarzınız için alternatif pop diyorsunuz. Bunu biraz açabilir misiniz? İçinde hangi müzik çeşitleri var?

Serhat:
Pop, Rock, Arabesk cinslerinde geziniyoruz aslında. Buna da genel bir isim olarak alternatif pop diyorum şayet illa bir şey demek gerekiyorsa.

■ İkilem’in muvaffakiyete ulaşmasında en büyük dayanak kim yahut kimlerden geldi?

Serhat:
Başta ailemiz, arkadaşlarımız ve doğal ki şirketimiz Avrupa Müzik. Sağ olsunlar.

■ Kendinize örnek aldığınız küme ya da sanatkarlar var mı?

Uğur:
Dinlediğimiz fazlaca isim var aklımıza gelenleri söyleyelim. Air, Depheche Mode, Neşet Ertaş, Radiohead…

■ Dijital çağın size sağladıkları kolaylıkların yanında dezavantajları neler?

Serhat:
Pek bir dezavantajını görmedim ben. Tahminen çabuk tüketim olabilir. Bu durum gittikçe önüne geçilemeyen bir sorun olarak devam ediyor.

■ Uğur, bağlama ile birinci tanışman nasıl oldu? Senin için bağlama ustası diyebilir miyiz? Bağlamanın ön planda olduğu bir eser projeniz var mı?

Uğur:
Estağfurullah pek o denli bir tezim yok. Daha küme müziğine ya da o eser her neyse ona hizmet etmeye çalışıyorum. İleride enstrümantal bir albüm olabilir niye olmasın.

■ Rap müziğin yükselişi devam eder mi yoksa bir trend olarak kalır mı?

Serhat:
Bilmiyorum açıkçası, severek dinlediklerimiz var her cinsten olduğu üzere.

■ Bir sanal konserden daha sonra bu ay ağır bir konser serisine başladınız. Yer ve şenlik konserlerindeki ilgi sizi tatmin etti mi? En hayli konser vermek istediğiniz sahne neresi?

Serhat:
çok hoş geçiyor konserler şenlikler. Sağ olsunlar yalnız bırakmıyorlar bizi. En epeyce sahne almak istediğimiz yer ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine hiç gitmedik daha. Oralarda konser vermek epey epeyce isteriz.

BİR SINGLE DAHA YOLDA

■ Pandemi de yaptığınız Kaybolurum Gülüşünde Nisan ayında çıktı ve kısa müddette doruğa oturdu. Yeni single ya da albüm geliyor mu?

Uğur:
Teşekkürler. Evet sonbaharda bir single daha geliyor üstünde çalışıyoruz.

■ Hayatta ikilemde kaldığınız durumlarda mantık mı devreye giriyor yoksa büsbütün hisler mı?

Serhat:
Değişiyor valla, konusuna ve durumuna göre.

■ Toplumsal medyada İkilem hakkında tenkitler daima olumlu. Müziklerinizin bağımlılık yaptığı söyleniyor. Yanlışsız mu?

Serhat:
Teşekkür ederiz hoş şeyler yapmanın peşindeyiz. Biz ne hissediyorsak karşı tarafa da onu hissettirmek niyetimiz aslında. birlikte sohbet etmek üzere.

Rahatsızlık veren durumda reaksiyonumuzu gösteriyoruz

■ Ülkemiz son periyotlarda güç günler geçirdi. Yangınlar, seller, mülteci sorunu… Z nesli şuurlu ve toplumun meselelerine anında hassas olabiliyor. İkilem olarak ülkenin sıkıntılarına karşı nasıl bir duruşunuz var?

Uğur:
Moral olarak her insanın çöküşte olduğunu ve epey fazla mutsuz insan olduğunu görüyorum. Öncelikle memnun olmaya muhtaçlığımız var. Bu her nasıl olacaksa bir an evvel olmalı. İkilem olarak elimizden geldiği kadar ya da rahatsızlık veren bir durumda reaksiyonumuzu gösteriyoruz tabi ki.

■ Kelam ve müzikleri size ilişkin yapıtlarınız dijital platformlarda fırtına üzere esti. Farklı eserler dinleyebilecek miyiz?

Uğur:
İkilem çizgisinde devam eder diye düşünüyoruz. İlerleyen vakitte feat gelebilir tahminen.