Birikim, deneyim ve sabır lazım

Bakec

New member
Son devirde plastiğin yerini cam almaya başladı, UNESCO da 2022 yılını tüm dünyada ‘Cam Yılı’ olarak ilan etti. Biz de yaşanan bu gelişmeler ışığında Milletlerarası Türk bayan cam sanatkarı ve Türkiye’deki birinci cam sanat merkezi olan ‘Camhane’nin kurucusu Yasemin Aslan Bakiri ile cam sanatı üzerine konuştuk.

SÖZCÜ HaftaSonu’nun konuğu olan Bakiri, yapıtlarının birikim kararı ortaya çıktığını belirtirken “Ailesi Anadolu topraklarından gelmiş bir insan olarak oradan çıkan motifleri, formları her vakit, göz arkası etmeden bunları günümüze nasıl taşıyabilirim tasalarım var. O telaşlarla da yapıtlarımı üretiyorum” dedi.

KIYMETLİ STANTLAR YAPTIK

“Ben bu işe hakikaten sevdalı, aşık bir sanatçı olarak camı ve stüdyo camcılığını, cam sanatını, Türkiye’ye tanıtmak için bir elçi nazaranvi gördüğümü düşünüyorum” diyen Bakiri, “Bunu da bu cam sanat merkezini (Camhane) kurarak yapmaya çalışıyorum.

2005’te buranın onarımı başladı, 2008’de faaliyete geçti. Toplumsal projeler gerçekleştirdiğimiz bu merkezde milletlerarası cam stantları yaptık, dünya çapında stantlar gerçekleştirdik.

Bu merkezi, bu biçimde bir sanatın nasıl icra edildiğini ve nasıl sanata dönüştüğünü anlatan bir merkez haline getirdik ve insanlara bunu bu merkezle tanıttık” sözlerini kullandı.

SERÜVENİ GÖRÜYORSUNUZ

Bakiri, “Cam farklı teknikleri olan ve birkaç teknikten çok tekniği barındıran bir gereç. Bir yapıtımda 4 teknik olabiliyor, 2 teknik olabiliyor, ‘Kuma döküm’ tekniği ismi verilen teknik benim en hayli etkilendiğim ve dönemsel işler yaptığım bir teknik. Eski çağlardan beri günümüze gelmiş bir teknik.

örneğin kaftanlar 4-5 ay üzere bir müddetçte tamamlanıyor. Bu yalnızca yapma kısmı, fikir kısmı değil. kimi vakit yarım saatte yapılabilecek bir camdan form yapabiliyorsunuz fakat sordukları vakit, ’20 yıl’ diyorum. Yapıtın ortaya çıkması için birikim ve deneyim gerekiyor. İşlerde de nazaranbilirsiniz o serüveni aslında” diye konuştu.

İLETİLER HALKlA BULUŞUYOR

Yasemin Aslan Bakiri, şunları söylemiş oldu: “Vereceğiniz bildirilerin, yapacağınız işlerin halkla buluşması için bir uğraş sarf ediyorsunuz. Aslında dünyada cam sanatkarı olmak epeyce güç. Zira cam meşakkatli bir materyal. O malzemeyi keşfetmek ve çalışmak insanın yıllarını alan bir müddetç. Sabırlı olmanız gerekiyor, meşakkatli ve maliyetli bir iş.”

Olumlu bir yaklaşım bekliyorum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Camhane’nin boşaltılması için talepte bulunduğunu söyleyen Bakiri, şu biçimde konuştu: “Biroldukça sefer mevzuya ait randevu talep ettiğim biçimde tarafıma karşılık verilmedi.

Mevcut yerlerin restore edileceği argümanı ile Camhane Sanat Merkezi’nin etrafının kapatılmasını dahi anlamak mümkün değil. Bu mevzuda İBB’nin gerçek bilgilendirme ortasında olmadığını düşünüyorum. İBB’den olumlu bir yaklaşım bekliyorum.”