Bolşoy Tiyatrosu’nun müzik yöneticisinden savaş sonucu: İstifa etti

Bakec

New member
Dünyanın en itibarlı sanat oluşumlarından Bolşoy Tiyatrosu’nun müzik yöneticisi ve şefi Tugan Sokhiev, Ukrayna savaşı ötürüsıyla üzerinde artan baskılara karşılık vererek istifa etti.

Rusya ile Ukrayna içinde 12 gündür devam eden savaş sanat dünyasını da derinden etkiledi… Biroldukça müzisyen ve sanatçı savaşı kınarken dün gece dikkat alımlı bir karar Rusya’dan geldi…

Rusya’nın ikonik sanat kurumlarından Bolşoy Tiyatrosu’nun müzik yöneticisi ve şefi Tugan Sokhiev, Ukrayna savaşıyla ilgili bir açıklama yapmaması üzerine artan baskılar kararında bakılırsavini bırakma sonucu aldı.

Sokhiev, Bolşoy Tiyatrosu’ndaki rolünün yanı sıra Fransa’da birebir nazaranvi üstlendiği Fransa’da Toulouse Kent Orkestrası’ndaki misyonunu de bıraktığını söylemiş oldu. 44 yaşındaki Sokhiev, Facebook üzerinden bir paylaşım yaptı ve “yaşamımda hiç bir vakit tansiyonu desteklemedim. Ben barıştan öbür bir şeyi desteklemedim. Müzisyenler barışın elçileridir ve ben daima Ukraynalı sanatkarlarla çalıştım, bir arada müzik yapmaya bayılıyoruz” dedi.

“SEÇİM YAPMAYA ZORLANDIM VE İSTİFA ETTİM”

Ancak Sokhiev’in Kiev’in kardeş kenti olan Toulouse’un valisi tarafınca atakları kınayan bir açıklama yayınlamasını istemesi üzerine istifa sonucu aldığı açıklandı. Sokhiev, “En sevdiğim Rus müzisyenlerle, en sevdiğim Fransız müzisyenler içinde bir seçim yapmaya zorlandım ve ötürüsıyla her ikisinden de istifa ettim” dedi.

Sokhiev’in istifası Rusya Devlet Lideri Putin’in yakın arkadaşı ve Edinburgh Memleketler arası Festivali’nin onursal lideri olan Valery Gergiev’in akınları kınamamasından daha sonra nazaranvden alınmasının akabinde geldi.

Son periyotta milletlerarası sanat topluluğunda Rusya’ya karşı oluşan duruş kuvvetleniyor. Royal Opera House’un Bolşoy’un yaz programını iptal etmesinden daha sonra Madrid’deki Teatro Real de tıpkı adımı attı.