Charles Dickens’ın şimdiye kadar hiç görülmemiş mektupları birinci sefer sergilenecek

Bakec

New member
Ünlü müellifin, Londra Müzesi tarafınca elde edilen mektupları, okuma alışkanlıkları ve projeleri hakkında fikir veren evraklar olarak dikkat çekiyor.

Charles Dickens’ın daha evvel hiç görülmemiş ve yayınlanmamış mektupları birinci sefer sergilenecek.

11 mektup; çeşitli davet notları, muharririn okuma alışkanlıkları ve yazma projeleri hakkında bilgiler içeriyor.

10 Şubat 1866 tarihindeki bir mektupta, Oliver Twist, A Christmas Carol ve David Copperfield üzere klasiklerin muharriri Dickens, posta servisinin kaybından şikayet ediyor ve şöyleki yazıyor: “Kendime bu biçimde bir rahatsızlık verilmesine katiyen ve şiddetle karşı çıkıyorum. İnan beni kaybederlerse üzülürler. Buradaki mülkümü satmaya ve ülkenin bu kısmını terk etmeye zorlayacağını düşünüyorum.”

Mektuplar, Charles Dickens Müzesi tarafınca 2020 yılında ABD’li bir koleksiyoncudan alınan şahsi objeler, portreler, eskizler, oyun ilanları ve kitaplar da dahil olmak üzere 300’den çok öğe içinde yer alıyor.

1,8 milyon sterlin pahasındaki koleksiyon, Londra’daki müze tarafınca National Heritage Memorial Fund, Arka Fund, Friends of the National Libraries ve Dickens Fellowship’in sayesinde satın alındı.

Müzenin küratörü Emily Dunbar, mektuplar hakkında şunları söylüyor: “Bu mektup koleksiyonunun en âlâ yanlarından biri, Dickens’ın 30’lu, 40’lı ve 50’li yaştaki yazılarını ve zihnini meşgul eden çeşitli hususları göstermesi. Pazar posta teslimatının kaybından şikayet eden mektup, Dickens’ın kendini önemsediğini, büyük ününü ve toplumdaki pozisyonunun ön plana çıktığını gösteren olağanüstü bir örnek.”

Sergi, çarşamba gününden itibaren müzede ve çevrimiçi olarak sergilenecek.