Daskyleion Antik Kenti’nin görünürlüğü surların ortaya çıkmasıyla artacak

Bakec

New member
Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan ve Anadolu’da karar sürmüş birfazlaca medeniyete konut sahipliği yapan Daskyleion Antik Kenti’nde hafriyatlar kararı ortaya çıkarılan surlar, bölgenin turizmine katkı sunacak.

Geçmişi milattan evvel 3000’li senelera dayanan Ergili Mahallesi’ndeki antik kentte 1954’te başlatılan hafriyatlar, Prof. Dr. Kaan İren başkanlığında devam ediyor.

Kazı çalışmaları kapsamında kentin 4,5 metre yüksekliğe sahip surları üzerine yoğunlaşıldı.

Görselliğiyle yerli ve yabancı tatilcilerin ilgisini çeken surların, bölge turizmine katkı sağlaması hedefleniyor.

FOTO: AA

“ÇOK BÜYÜK BENZERLİKLER”

Kazı Heyeti Lideri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Kaan İren, surların ortaya çıkarılmasıyla Daskyleion’a turizm için biraz daha görsellik kazandırmak istediklerini söylemiş oldu.

İren, milattan evvel 7. yüzyılda imaline başlanılan surların örgüsünün vakit içinde farklılık gösterdiğini belirterek, “Duvar örgü tekniği vakit içinde biraz daha farklılaşıyor. Daha itinalı hale geliyor, bunun haricinde kalan kısımlarda ise daha hayli Orta Anadolu’da Friglerin başşehri olan Gordion’daki duvarlarla epey büyük benzerlikler olduğunu görüyoruz. Bu da benzeri yahut tıpkı ustaların bu duvarlarda kullanılmış olabileceği fikrini bize getiriyor” diye konuştu.

FOTO: AA

“DUVARLAR ORTAYA ÇIKINCA KENTİN GÖRSELLİĞİ ARTACAK”

Duvarların, kol gücüyle aydınlığa kavuştuğunu vurgulayan İren, 30 küsur metre uzunluğa ulaşan duvarı toprak altından gün ışığına çıkardıklarını tabir etti.

İren, şunları söylemiş oldu: “Bu duvarlar ortaya çıkınca kentin görselliği artacak ve beşerler gittiği vakit biraz daha farklı bir gözle kenti nazarancek. bu biçimdelikle bir cazibe merkezi haline geleceğini iddia ediyorum. Daskyleion, turizmin bir modülü olma yolunda biraz ötelenmiş sayılabilir. Daskyleion’u Manyas Gölü ile düşünmek lazım, birisi bir doğal hoşluk, başkası tarihi hoşluk, ikisini bir ortaya getirdiğimiz vakit eşsiz bir beraberlik doğacağını düşünüyorum.” (AA)