Demir fiyatlarındaki yükseliş sürüyor

semaver

New member
Dalian ve Singapur demir cevheri vadeli fiyatları, Çin’in bu ay üretimi tekrar arttırmaya başladığına dair emarelerin oluşmasıyla çelik üretiminde kullanılan hususlara olan talebin güçleneceğine dair iyimserlikten dayanak bularak üst üste üçüncü günde de yükseldi.

Singapur emtia borsasında en ağır süreç nazarann Ocak teslimatlı demir cevheri vadeli kontratı yüzde 6.7 artışla 12 Ekim’den beri en yüksek düzeyi olan ton başına 127.95 dolara yükseldi.

Dalian emtia borsasında en ağır süreç goren Mayıs teslimatlı demir cevheri vadeli kontratı yüzde 0.7 yükselerek ton başına 687.50 yuandan (107.80 dolar) sabah seansını kapattı.

Kesim danışmanı ve aracı kurum SP Angel 17 Aralık’ta yayımladığı bir araştırma notunda, “Analistler, Beijing’in yıllık gayelerine ulaşmasından ötürü fabrikaların üretime bir daha başlamaya sevk edilmesiyle çelik üretiminde yine yükseliş olacağını iddia ediyorlar” dedi.

Ocak ve Kasım içinde 946.36 milyon ton ham çelik üreten Çin, çelik üretimini birebir periyotta geçen yıla göre yüzde 2.6 azalttı. Karbon salımlarını denetim etmek için geçen yılki 1.05 milyar tonluk üretim hacmini aşmaması gereken Çin, bu gayesi tutturmak için bu yıl hâlâ bir ölçü daha üretim yapabilir.

Shanghai vadeli süreçler borsasında nervürlü çelik fiyatları yüzde 0.6, sıcak haddelenmiş çelik (HRC) rulo tutarlarıysa yüzde 0.4 yükseldi. Paslanmaz çelik fiyatları yüzde 0.3 artış kaydetti. Dalian kok kömürü meblağları yüzde 2.6 yükseldi lakin kok yatay seyretti.