Dünya bayanlar şenliği bu yıl ‘beraberyiz’ diyor

Bakec

New member
Bayanların daha eşit bir dünya için ürettikleri tahlilleri görünür kılmayı amaçlayan WOW-Dünya Bayanlar Şenliği İstanbul, bu yıl birinci sefer fizikî iştirake açık olacak…

WOW-Dünya Bayanlar Şenliği İstanbul, bu yıl WOW–Dünya Bayanlar Vakfı ve British Council iştirakinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) takviyesi ile Müze Gazhane’de düzenlenecek. WOW Vakfı Kurucu Yöneticisi Jude Kelly, kültür ve sanat alanını sivil toplumla bir ortaya getiren bu özel şenlikle ilgili şu açıklamayı yaptı: “WOW Şenlikleri, iştirakçilerin bir ortaya gelerek bayanların ömrünü etkileyen kıymetli sorunları tartışmalarına imkan sağlayan alanlar yaratır. Dünyanın en kıymetli kentleri içinde yer alan ve kültür, sanat ve sivil toplum alanlarında merkezi bir pozisyonda bulunan İstanbul’un, WOW global ağı olarak hayata geçirdiğimiz değişimin bir kesimi olması bizim için fazlaca kıymetli.”

‘Heyecanlı ve mutluyuz’

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan şenlik ile ilgili, “WOW Dünya Bayanlar Şenliği’nin de geçmiş senelerda olduğu üzere sanatın ve dayanışmanın gücüyle bizleri bir ortaya getirmesini ve sahip olduğumuz gücü hepimize hatırlatmasını heyecanla bekliyorum” derken; İBB Kültür Dairesi Başkanlığı Genel Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle de şöyleki konuştu: “Zengin içeriği ile sanatla sivil toplum içindeki münasebetin ne kadar kıymetli olduğunu bir kere daha gösteren şenlik, hayatın farklı noktalarındaki bayanlara bir arada düşünme, üretme imkanı sunuyor.”

Dayanışmanın manası

WOW İstanbul’un #beraberyiz başlığını taşıyan Açılış Paneli, WOW Vakfı Kurucu Yöneticisi Jude Kelly ile gazeteci ve muharrir Zeynep Miraç Özkartal Taner’in sohbetine konut sahipliği yapacak. 19 Mart’ta Müze Gazhane’de düzenlenecek panelde, pandemiyle yaşamaya devam eden dünyada dayanışmanın bayanlar için ne mana söz ettiği, sanatın bayanların bulduğu farklı direnme formlarını nasıl görünür kıldığı konuşulacak.

Öyküler paylaşılacak

WOW İstanbul’da birfazlaca özel kürasyonlu kısım yer alacak. WOW Büyük Fikirler kısmı birbirinden farklı tecrübelere sahip bayanlara kendi kıssalarını paylaşacakları ve kısa konuşmalara mesken sahipliği yapacak açık sahne olarak kurgulanacak. Muharrir Şebnem İşigüzel ve oyuncu Tamar Çıtak, Şebnem İşigüzel’in ‘Gözyaşı Konağı Ada 1876′ yapıtından performatif bir okuma yapacak.

Müzik ‘sesleri’ olacak

Şenlik bu sene de kentteki bayanların seslerini müzikle duyurmaya devam edecek. WOW Sesler, Beatsbygirlz Turkey Chapter’dan Beril Sarıaltun ve Birleşik Krallık’tan müzisyen ve eğitimci Mandy Wigby liderliğinde gerçekleştirilen #KültürdeKadınGücü ‘Benim Kentim, Benim Sesim’ programından bir küme müzisyen hanımın canlı performanslarını izleyici ile bir ortaya getirecek.

Şenliğin ilkleri…

Şenliğin birinci kere bu sene yapılacak fizikî versiyonunda yer alacak kısımlarından Süratli Mentorluk, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği konut sahipliğinde düzenlenecek. Bu yıl birinci kere İKSV Alt Kat tarafınca gerçekleştirilen WOWsers İstanbul kısmında, 18-21 yaş içindeki iştirakçiler, sanatçı ve dizayncı Pınar Akkurt’un ‘Çöpler, Kilimler ve Pikseller’ başlıklı atölyesinde bir ortaya gelecek.