Ed Sheeran, çalıntı müzik tezlerini reddediyor

Bakec

New member
Ünlü müzisyen Ed Sheeran, yüksek mahkemede 2017’de çıkan Shape of You isimli müziğini yaparken 2015 yılında çıkan Oh Why isimli müziğin kimi kısımlarını almakla suçlanıyor. Sheeran, bilinmeyen müzik müelliflerinin fikirlerini müsaadesiz olarak almayı reddetti.

31 yaşındaki müzisyen, Sami Chokri ve Ross O’Donoghue tarafınca yazılan ve Chokri tarafınca Sami Switch takma ismi altında seslendirilen 2015 tarihindeki Oh Why isimli şarkıyı kopyalamakla suçlanıyor.

İkilinin avukatı Andrew Sutcliffe QC, Sheeran’ın Shape of You için müzik yazma sürecinin spontane bestelerden çok var olan fikirleri toplayarak oluştuğunu argüman etti.

Sheeran savları reddetti. Mahkemeye verdiği demeçte, “Yazdığım rastgele bir müziğe katkıda bulunan herkesi takdir ederken her vakit büsbütün adil olmaya çalıştım. Biroldukca müzik muharriri üzere ben de yazarken birtakım bazı öteki yapıtlara atıfta bulunuyorum. Öteki bir çalışmaya atıf var ise, müsaade alınması için gerekli adımların atılabilmesi için grubuma bildiririm. Öbür müzik müelliflerine adil davranmak istemem.”

Sheeran daha evvel Shape of You’yu 90 dakikada yazdığını söylemişti. Mahkemeye, bunun onun için sıra dışı bir durum olmadığını söylemiş oldu. “Önceden aracılık edilmiş bir niyet süreci yok, yalnızca ilerlerken bir şeyler uyduruyorum ve kulağa beğenilen geliyorsa, saklıyorum. Onları bir çeşit heyecan şişeleri olarak düşünüyorum; şayet bir müzik çalışıyorsa, heyecan onu bittiği noktaya kadar iter; şayet değilse, bu biçimde onu bırakacağım ve öteki bir şeye geçeceğim.”

DAHA EVVEL DE SUÇLANDI

Sheeran’ın avukatları daha evvel yüksek mahkemeye müzikçinin ve ortak müelliflerinin yasal savaştan evvel Oh Why müziğini duyduklarını hatırlamadıklarını ve kopyalama argümanlarını “şiddetle reddettiklerini” söylemiş oldu.

Sheeran birinci kez telif hakkı ihlali ile gündeme gelmiyor. Müzik müellifleri Thomas Leonard ve Martin Harrington, Sheeran’ın hit kesimi ile X Factor kazanan Matt Cardle tarafınca seslendirilen Amazing müziği içindeki benzerlikleri argüman ederek, telif hakkı ihlali niçiniyle Sheeran’a 20 milyon dolarlık dava açtı.

Sheeran ikili 5 milyon dolar ödedi ve onlara brüt yayın gelirinin yüzde 35’ini verdi: “Yanlış bir şey yapmadığımı hissetsem de davayı para ve vakit alacağı için çözmeye karar verdik. Lakin daha sonrasında bu bende epeyce makûs bir his bıraktı. Günahsız olduğumuz düşünülürse, uzlaşma sonucu ahlaki olarak garip geldi. Bu bana şarkıyı daha fazla çalmak istemediğimi hissettirdi.”